شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نوروز به ناشناخته های ایران سفر​کنید

نوروز به ناشناخته های ایران سفر​کنید

با این‌که در سال‌های اخیر، مناطق بیشتر و متفاوت‌تری از جای‌جای کشورمان، به فهرست مقاصد گردشگری هموطنان اضافه شده است، اما هنوز جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری در این سرزمین کهن وجود دارد که آنچنان که باید شناخته شده نیست و می‌تواند در فهرست مقاصد پرخاطره سفرهای نوروزی قرار گیرد.

آبشارهای هشتگانه قره سو یکی از این جاذبه های گردشگری است که در جنوب غربی کلات در خراسان رضوی واقع شده است. مسافرانی که به قصد زیارت امام هشتم(ع) به این استان سفر می کنند، می توانند در کنار توشه معنوی، از طراوت و زیبایی طبیعت این منطقه هم بهره مند شوند.

وجود هشت آبشار بلند و چشمه های خنک در این منطقه، در کنار دره های تنگ، پیچ درپیچ و سر به فلک کشیده، طبیعتی زیبا و دلپذیر با آب و هوایی ییلاقی را رقم زده است که می تواند خاطر مسافران نوروزی را آسوده و آرامش را به تن خسته از فعالیت یک ساله آنان هدیه کند.

جالب این که در کنار لذت تماشای آبشارها، می توان به وسیله نردبان هایی که تعبیه شده، از آنها بالا رفت و شکوه آبشار را در کنار زیبایی منطقه توامان به نظاره نشست؛ منطقه ای که تا چشم کار می کند درختان رنگارنگ و پرشکوفه را در دل خود جا داده است.دریاچه طبیعی چشمه سبز گلمکان که محلی ها به آن چشمه سوز هم می گویند، یکی دیگر از نقاط جذاب و دیدنی این استان است. از این چشمه آبی شیرین و سبز بیرون می آید. درباره این چشمه افسانه های زیادی مطرح است و حتی در کتاب های تاریخی متعددی از آن نام برده شده است. گفته می شود که چشمه سو در شاهنامه فردوسی نیز اشاره به همین چشمه است.اگر جهت سفر نوروزی خود را به سمت شمال غربی کشور تنظیم کرده اید، در آذربایجان غربی هم می توانید شیرینی حضور در کنار آبشاری زیبا و مرتفع را تجربه کنید. آبشار شلماش متشکل از سه آبشار، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی این استان و شهر سردشت است که در دل دره ای سرسبز، در حاشیه جنگل جاری است. آبشار اول در نزدیکی تفرجگاه و پارکینگ خودرو در سردشت واقع شده است، اما برای دیدن دو آبشار دیگر، باید مسافتی نسبتا زیاد را پایین رفته و وارد دره ای عمیق شوید که اکنون با احداث پله و حصارها، بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطرتر شده است.

سیر در سرزمین «ننه مریم» و سنت استپانوس

آذربایجان شرقی نیز در کنار تمام جاذبه های تاریخی و طبیعی اش، شما را به گوشه ای از خاک تاریخی خود می خواند که شاید تاکنون در آن قدم نگذاشته و شناختی از آن نداشته باشید. مسیری در حاشیه رود پرتلاطم ارس از کلیسای ننه مریم جلفا تا قلعه آوارسین خداآفرین.

آراستگی طبیعت از جلفا تا خداآفرین، چهارفصل ارس را زیباتر و روح نوازتر از خیال آدمی بر بال بوریا کرده است. این دو جاذبه تاریخی ۲۵۰ کیلومتر با هم فاصله دارد، اما جلوه های جذاب طبیعی و تاریخی، این مسیر طولانی را نزدیک تر از تصور هر رهگذری می کند، زیرا ۲۵ اثر تاریخی و طبیعی و مذهبی در این مسیر سرسبز در دسترس گردشگران قرار دارد.

کلیسای کوچک و باصفای ننه مریم که در ۲۰ کیلومتری غرب جلفا واقع است، در سال ۱۵۱۸ میلادی، زمانی که ارامنه در این منطقه (دره شام) سکونت داشتند، بنا شده است.

بعد از طی مسیر پنج کیلومتری به سمت جلفا از کلیسای ننه مریم که منظره ای بسیار زیبا رو به رود ارس دارد، کلیسایی ثبت جهانی شده به نام سنت استپانوس چشم نوازی می کند. این کلیسای زیبا در دره ای سرسبز با فضایی روح افزا بنا شده و گویی در دامن کوه های سبزپوش، از تاریخ کهن این منطقه سخن می گوید و نوای ناقوس کلیسا همراه با صدای پرندگان خوش صدا در طبیعتی بکر، آدمی را سرمست از این همه زیبایی ساخته و مدهوش می کند.

این کلیسا که بیشتر شبیه به قلعه ای مستحکم است، در حصاری بلند با هفت برج نگهبانی و پنج پشت بند استوانه ای سنگی شبیه به دژهای مستحکم دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی واقع شده با دروازه ای کم نظیر در وسط دیوار غربی که از چوب و آهن ساخته شده است. نقش برجسته ای از حضرت مریم(ع) و دوران کودکی حضرت عیسی(ع) نیز در پیشانی طاق نمای آن به چشم می خورد. همچنین نقش های برجسته ای از فرشتگان بر پیشانی طاق نماهای اضلاع شانزده گانه بزرگ گنبد مرکزی که در حقیقت پای طاق گنبد بلند و زیبای نمازخانه کلیسا محسوب می شود، حجاری شده است.

قلعه اژدهاپیکر، دهکده قلات و دارابگرد

استان فارس و جاذبه های تاریخی و معروف این استان نظیر تخت جمشید، پاسارگاد، کاخ اردشیر در فیروزآباد و باغ ارم در شیراز را تقریبا همه می شناسند، با این حال این استان هنوز جاذبه های تاریخی بکر و ناشناخته ای دارد که تماشای آنها در قالب سفرهای نوروزی خالی از لطف نیست.

قلعه اژد هاپیکر یکی از این جاذبه هاست که در شهرستان لارستان واقع در جنوبی ترین نقطه فارس، روی تپه ای قد برافراشته است. بین این تپه و تپه ای که «قلعه نارین» روی آن ساخته شده، دره ای تنگ وجود دارد که مسیر رودخانه خشکی به نام رودخانه «وروند» است.برفراز این کوه چاهی از دل سنگ تراشیده شده که به دولاب مشهور است و درباره آن داستان ها و افسانه های بسیاری گفته می شود.

دهکده ییلاقی قلات نیز یکی از جاذبه های طبیعی این استان است که در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال غرب شهر شیراز قرار دارد.بقایای کلیسای تجلیل مسیح، قلعه قزل ارسلان، آسیاب و خانه های قدیمی در ساختار کوهستانی از جمله جاذبه هایی است که در کنار طبیعت زیبای قلات می توان از آنها نیز بازدید کرد.ساختار قدیمی روستای قلات با قابلیت های طبیعی، چشمه سارها، باغ ها و آبشارهای زیبا می تواند تفرجگاه مناسبی برای گذران تعطیلات نوروزی باشد.

شهر دارابگرد در شهرستان داراب نیز از کهن ترین شهرهای ایران و جهان محسوب می شود که پیشینه آن به بیش از ۲۵۰۰ سال می رسد. دیوار اطراف شهر هنوز باقی مانده و برخی بقایای بناها از جمله کاخ و قلعه حاکم شهر نیز بر فراز قله میانی دیده می شود.بنای شهر دارابگرد بر مبنای برخی روایات تاریخی منسوب به داراب، پسر بهمن، پسر اسفندیار کیانی بوده است.

فدامی، آبشاری که همزمان ۴ نوع آب دارد

آبشار فدامی در داراب استان فارس نیز به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای ایران، از چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم برخوردار است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شود و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورد.فاصله این آبشار از مرکز استان فارس، ۳۸۰ کیلومتر است که در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندرعباس واقع شده است.

رودخانه سرباز و تمساح پوزه کوتاه

جلوه های زیبا و دیدنی سیستان و بلوچستان اما آن قدر متنوع و دل انگیز است که حتی تصورش را هم نمی کنید.

بسیاری از هموطنان این استان را فقط با شهر سوخته یا بندر چابهار آن می شناسند، اما جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان فراتر از انتظاری است که ما از این استان خشک و کویری داریم.

به طور مثال شهرستان سرباز در این استان، یکی از زیباترین نقاط دیدنی ایران زمین به شمار می رود که در امتداد رود بزرگ سرباز قرار گرفته و نخیلات خرما و شالیزارهای آن، مناظر چشم نوازی دارد.رودخانه سرباز هم زیستگاه یکی از عجیب ترین حیوانات حیات وحش یعنی تمساح پوزه کوتاه است و اگر تمایلی به حیات وحش دارید، می توانید سفری به این منطقه داشته باشید.به گفته کارشناسان، این تمساح بازمانده تمساح های مربوط به دوره مزوزوئیک یعنی حدود ۲۲۵ الی ۲۶۵ میلیون سال قبل است که طی ۶۵ میلیون سال گذشته هیچ تغییری در ظاهر نداشته است.

از جنگل های شناور تا کوه های مینیاتوری

در شهرستان چابهار هم سواحل زیبای دریای عمان، بنادر پزم، گواتر، کنارک، اسکله شهید بهشتی، گل افشان که از عجایب چابهار بوده و مانند آتشفشان گل می افشاند و جنگل های حراء که جنگل های شناور بوده و با مد دریا زیر آب رفته و با جزر آب نمایان می شود، از جمله نقاط جذاب برای بازدید است.درجنوب شهر چابهار نیز منطقه ای وجود دارد که به ساحل صخره ای یا دریای بزرگ معروف است که منظره زیبایی از برخورد موج و صخره را به تصویر می کشد و ارتفاع آب گاه تا ۵ مترمی رسد. زندگی انواع خرچنگ ها و لاک پشت هایی که در روی صخره ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج و صخره اند و نسیم روح بخشی که در موج می پیچید، جلوه های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می کشد.

کوه های مینیاتوری نیز یکی از پدیده های ژئو مورفولوژی منطقه در چابهار است که در هیچ کجای ایران به چشم نمی خورد.این کوه ها که در امتداد ساحل از منطقه ساحل کچو تا نزدیکی خلیج گواتر به سمت مشرق کشیده شده، چشم اندازی سحرانگیز و بدیع آفریده است.شهرستان کنارک که قطب صنعت صیادی کشور است، علاوه بر ساحل زیبا در مسیر جاده خود به چابهار با کوه های مینیاتوری که مریخی نیز نام دارد، همچون تابلوی نقاشی چیره دست چشم ها را نوازش می دهد.

گل فشان تنگ که از آن گل گوگردی همچون آتشفشان به بیرون پرتاب می شود نیز در این منطقه واقع شده و از جمله نقاط دیدنی است که نمونه آن حتی در دنیا کم نظیر است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.