داشتن تعامل با مردم هنگام سفر مانند آش کشک خاله‌ است! و نمی‌توانید از آن گریزی داشته باشید. این تعاملات ممکن است سازنده باشند و باعث شکل‌گیری دوستی‌های جدید شوند یا اینکه باعث درگیری شوند و کام همسفران و افراد دیگر را تلخ کنند. برای آنکه سفر دلپذیری هم برای خودمان و هم برای دیگران فراهم کنیم؛ بهتر است نحوه رفتار صحیح در هواپیما را بیاموزیم...

۱. هنگامی که در راهروی هواپیما به دنبال صندلی خود می‌گردید، کیفتان را پایین و مقابل خود نگه دارید. بالا نگه داشتن کیف منجر به ضربه‌زدن به بازو، شانه یا سر مسافرانی می‌شود که در صندلی‌های خود نشسته‌اند.

۲. از فضای خالی بالای سرتان که درست در بالای ردیف صندلی شماست، استفاده کنید. تنها اگر در اولین ردیف نشسته‌اید،‌ می‌توانید وسایلتان را در فضای خالی جلوی هواپیما بگذارید. استفاده از فضای مخصوص وسایل دیگران کار ناپسندی است و باعث تاخیر در خروج مسافران می‌شود زیرا آنها باید وقت زیادی را به جستجوی وسایلشان اختصاص دهند.

۳.تا زمانی که اعلام نشده، صندلی خود را نخوابانید. به محض آنکه روی صندلی خود نشستید آن را نخوابانید. اگر قصد این کار را دارید، به آرامی انجامش دهید. به فرد پشت‌سرتان توجه کنید. شاید به دنبال چیزی می‌گردد و سرش را پایین آورده است یا حتی کودکی در آغوش دارد.

۴. اگر با کودکان سفر می‌کنید، حواستان باشد به صندلی جلو ضربه نزنند، فریاد نکشند و در کل مزاحمت ایجاد نکنند. از قبل برای سرگرمی آنها تدارک ببینید: کتاب، خوراکی، بازی... بیاورید تا کودکتان از سر بی‌حوصلگی، مزاحم دیگران نشود.

۵. اگر با مسافری برخورد داشتید که رفتار مناسبی در هواپیما نداشت و به درخواست شما نیز پاسخ مودبانه‌ای نداد، از مهماندار بخواهید مشکل شما را حل کند. اگر در شرایطی مهماندار نیز نتوانست مشکلتان را حل کند، با لحنی مودبانه اما قاطع از سر مهماندار کمک بگیرید.

۶. به فضای شخصی افراد احترام بگذارید. شاید شما دوست داشته باشید که طی پرواز با فرد کناری‌تان هم صحبت شوید اما این مساله را نیز در نظر بگیرید که شاید او می‌خواهد بخشی از کارهایش را به اتمام برساند یا حتی مایل نباشد با افراد غریبه هم‌کلام شود. اگر با کسی صحبت کردید و در قبال سوال‌هایتان پاسخ خیلی کوتاهی دریافت کردید، بدانید او به‌طور غیرمستقیم دارد به شما می‌گوید که تمایلی به ادامه صحبت ندارد.

۷. درست مانند نکته بالا، اجازه ندهید فرزند شما بقیه مسافران را به شکل همبازی خود ببیند. شاید برخی از مسافران به او از سر ادب لبخندی بزنند، اما شاید مایل نباشند که با او «نون بیار کباب ببر» بازی کنند!

۸. اگر موفق به رزرو صندلی کنار پنجره نشده‌اید، به‌هیچ‌وجه برای دیدن مناظر بیرون، خود را روی فرد کنار پنجره نیندازید!

۹. برای گوش دادن به موسیقی یا بازی با تلفن‌همراهتان حتما از هندزفری استفاده کنید. شنیدن صدای گوشخراش پرندگان بازی انگری بردز (angry Birds) برای بسیاری از مسافران جالب نیست!

۱۰. هنگام خروج از هواپیما عجله نکنید و دیگران را هل ندهید. اجازه دهید اول آنهایی که نزدیک به در خروجی هستند بیرون بروند.

۱۱. زمانی که می‌خواهید وسایلتان را از قسمت بالای صندلی خود بردارید، مواظب باشید آنها را روی خودتان یا دیگران نیندازید. اگر وسایل زیاد و حجیمی دارید، بهتر است تا پیاده‌شدن همه مسافران صبر کنید و راه دیگران را مسدود نکنید.

۱۲. با صدای خیلی آرامی با کودک، همسر یا همسفرتان صحبت کنید تا مزاحم خواب یا مطالعه دیگران نشوید.

۱۳. از ادکلن یا عطر استفاده نکنید زیرا ممکن است بویش برای دیگران آزاردهنده باشد. می‌توانید از یک دئودورانت ملایم استفاده کنید. همچنین اگر سیگاری هستید، روز قبل از پرواز زیاد سیگار نکشید.

۱۴. اگر می‌خواهید در طول پرواز از قرص خواب‌آور استفاده کنید، بهتر است صندلی کنار پنجره را رزرو کنید تا دیگران برای رفتن به دستشویی، مجبور به پرش از مانعی به نام شما نشوند!

۱۵. اگر عادت دارید در پرواز‌های طولانی کفش خود را دربیاورید، مطمئن شوید که جوراب تمیزی به پا کرده‌اید و کفش‌هایتان بو نمی‌دهند.

 

منبع: aftabir