شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شهرری تاریخ در جنوب تهران

شهرری تاریخ در جنوب تهران

سری می‌زنیم به شهر تاریخی شهرری که به نام مادر تهران نیز مشهور است.

این شهر با قدمت تقریبی هفت هزار سال به خاطر زیبایی و حاصلخیزی مادر شهرهای جهان نام داشته است. ری نه تنها از قدیمی‌ترین شهرهای ایران؛ بلکه از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است. نام آن در کتیبه بیستون به صورت راگا آمده است؛ اما آثار به دست آمده از آنجا نشان می‌دهد که شهر ری در دوره نه چندان کوتاه پایتخت ایران بوده است. تاریخ بنای این شهر به زمانی بازمی‌گردد که اقوام آریایی شروع به شهر‌سازی در ایران کردند و در زمان مادها نیز ری از تمام شهرهای امپراتوری آنان بزرگ‌تر بود. ری از نظر قدمت با نینوا و بابل هم‌عهد است. این شهر دارای آثار باستانی فراوانی است که دیدار از آنها در یک روز ممکن نیست به همین خاطر در این شماره فقط به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

برای رسیدن به این شهر تاریخی می‌توانید خود را به متروی خط یک رسانده و در ایستگاه شهرری پیاده شوید. از این ایستگاه مترو خطوط تاکسی و اتوبوس برای رسیدن به نخستین محل گردش وجود دارد. پس سوار تاکسی یا اتوبوس شاه‌عبدالعظیم شده و در ایستگاه نزدیک بارگاه پیاده شوید.

کاروانسرای شاه‌عباسی

این کاروانسرا در جنوب غربی میدان حضرت عبدالعظیم شهر ری و روبه‌روی مسجد خاتم‌النبیین قرار دارد و مساحت آن حدود ۱۰۰۰ متر مربع است‌. این کار‌وانسرا ثبت شده در فهرست آثار ملی، دارای ساختاری متشکل از گچ و آجر به‌صورت چهار ایو‌انه ساخته شده و از نظر قدمت متعلق به عصر صفویه (حدود ۵۰۰ سال پیش) است و مساحت آن حدود ۱۰۰۰ متر مربع است این کارو‌انسرا دارای چندین اتاقک یا استراحتگاه و یک حیاط است و این اتاقک‌ها که سردرشان گنبدی شکل است برای استراحت تا‌جران و زائران بوده که هم‌اکنون جزو موقوفات آستان شاه عبدالعظیم است و متاسفانه به عنوان انبار از آن استفاده می‌شود. با این حال هنوز هم دیدن بنایی با این عظمت متعلق به پانصد سال قبل خالی از لطف نیست. برای برگشتن کافی است از همین میدان سوار تاکسی به مقصد مترو شهرری شده و از آنجا مسیر خود را ادامه دهید. روز خوش.

بازار تاریخی ری

این بازار متشکل از دو راسته بازار است که در محل تلاقی خود تشکیل یک چهار سوق را می‌دهد. بازار ری دارای ساختاری متشکل از آجر، خشت و گل است. این بازار در امتداد شمالی جنوبی صحن حضرت عبدالعظیم(ع) قرار گرفته است. میانه بازار چهار سوقی با پوشش گنبدی تشکیل می‌دهد که از غرب به راسته کاروانسرا دو قلو و از شرق به میدان کوچک متصل می‌شود. امیرکبیر نخستین کسی بود که دستور بازسازی آن را داد و بعدها بنای بازار توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با مشارکت بازاریان مورد مرمت قرار گرفت. این محل از قدیم‌الایام یکی از مراکز فروش ادویه، داروهای سنتی و کالاهای تجاری بوده که توسط بازرگانان از طریق جاده ابریشم وارد ری می‌‌شد. ادویه و داروهای گیاهی هنوز از مهم‌ترین محصولات این بازار است. بیشتر اجناسی که در این بازار به فروش می‌رسد نقره‌جات، سجاده و لوازم مورد نیاز حجاج و داروهای گیاهی است. تعدادی از مغازه‌ها نیز به فروش پوشاک و لوازم خوراکی از جمله انواع سوهان، گز و آب نبات‌های رنگی اختصاص دارد. برای رسیدن به مسیر بعدی خیابان بازارچه را ادامه دهید تا به میدان حضرت عبدالعظیم (ع) برسید.

بارگاه شاه عبدالعظیم

بارگاه شاه عبدالعظیم مربوط به دوره ایلخانی و متعلق به عبدالعظیم حسنی از نوادگان امام حسن مجتبی، امام دوم شیعیان است. این آرامگاه یکی از مشهورترین زیارتگاه‌های شیعیان است. بنای نخستین این آرامگاه را محمد پسر زید داعی علوی در نیمه دوم قرن سوم هجری قمری برابر با قرن نهم میلادی تعمیر اساسی کرد. درگاه اصلی ورودی آنکه در شمال آرامگاه قرار دارد به فرمان پادشاهان خاندان بویه و سپس با تلاش مجدالملک قمی ساخته شد. بنای آرامگاه در بخش پایین چهارگوشی است که هر سوی آن حدود هشت متر است. در بالا برفراز چهارگوشه حرم چهار طاق مورب بنا کرده‌اند و بالاتر از آن یک هشت ضلعی و روی آن یک شانزده‌ضلعی ساخته‌اند. روی این شانزده‌ضلعی گنبد اصلی حرم ساخته شده است. تمام این بخش‌ها از درون آیینه‌کاری شده است. تعمیر و تغییرات اصلی این بخش در زمان شاه‌طهماسب صفوی انجام شده و صحن‌ها و ایوان از آثار دوره صفوی است. در دوره قاجار تعمیرات و اضافات بسیاری صورت گرفت. پوشش زرین گنبد به فرمان ناصرالدین شاه در سال ۱۲۷۰ هجری قمری انجام شده است. بعد از زیارت این حرم به سمت بازار بروید که در خیابان‌های اطراف حرم است. زیارت قبول.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.