شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

یک آمریکایی آرام

یک آمریکایی آرام

استفان شافر، اهل لانگ آیلند نیویورک است، شهری که خواب ندارد و همه آن را به آسمانخراش‌های بلند و گالری‌های نقاشی و البته صدای آژیر ماشین پلیسش می‌شناسند. او در دانشگاه نیویورک، زبان فارسی را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب کرده و به دلیل علاقه زیادش به فرهنگ ایرانی‌ در آگوست ۱۹۹۵ (مرداد‌۷۴) سفری به ایران داشته است.

شافر در سفرش شهرهای اصفهان، شیراز، تهران و سواحل دریای مازندران را دیده است. آنچه در اینجا می خوانید گزیده ای از خاطرات استفان شافر بیست و چهار ساله است که برای نخستین بار سفر به ایران را تجربه کرده است.

به عنوان یک آمریکایی، از زمانی که به فرودگاه مهرآباد رسیدم و قدم به خاک ایران گذاشتم، موجی از احساسات و افکار مبهم در سرم می گذشت. واقعا هیچ ایده یا تصوری از این که مقامات ایرانی با یک نفر که گذرنامه آمریکایی دارد، چطور رفتار می کنند، نداشتم. من تقریبا از تمام ایرانی هایی که با من از هواپیما پیاده شدند، سریع تر خودم را به خروجی رساندم، زیرا همگی دست کم پنج یا شش چمدان همراه داشتند و این تصور را برایم به وجود آوردند که آنها همه چیزشان را جز سینک ظرفشویی با خود به سفر می برند! براحتی از گیت گذشتم. نگرانی دوم من یافتن تاکسی در ساعات اولیه روز بود که من را به تهران برساند. ساعت ۴صبح بود و خیابان ها خلوت. در طول مسیرم رفت و آمد کمی دیدم؛ فقط چراغ های خیابان بود و نورهایی محدود از برخی خانه ها.

من تقریبا از تمام ایرانی هایی که با من از هواپیما پیاده شدند، سریع تر خودم را به خروجی رساندم، زیرا همگی دست کم پنج یا شش چمدان همراه داشتند و این تصور را برایم به وجود آوردند که آنها همه چیزشان را با خود به سفر می برند!

پیش از سفرم به ایران درباره شرایط دشوار زندگی و مشکلات اقتصادی در ایران زیاد شنیده بودم، اما آنچه در ایران می دیدم کمی شگفت زده ام کرد و تصوری که از ملامت و خستگی در سفر به ایران داشتم کاملا از بین رفت. درباره مشکلات زندگی روزمره ایرانی ها هم چیزهایی شنیده بودم، اما به نظر شاید یکی از مهم ترین مشکلات نسل فعلی ایران، پشت سر گذاشتن هشت سال جنگ با عراق است. بسیاری از جوانان فعلی به دلیل مشکلات ناشی از جنگ یکباره از کودکی به جهان بزرگسالی پرتاب شدند و این تغییر ناگهانی برایشان هنوز هم اثرات منفی به دنبال دارد. این مشکلات برخلاف تصور بسیاری نه برای مردان که بیشتر برای زنان است؛ زیرا بسیاری از زنان جوان ایرانی در طول این جنگ مردان زندگیشان، پدران و برادرانشان را از دست داده اند و فقدان آنها شرایط زندگی را برایشان سخت کرده است. از دیگر مشکلات نسل جوان ایران، پیدا نکردن شغلی مناسب پس از پایان دبیرستان و حتی دانشگاه است که آنها را بسیار ناامید کرده و بسیاری از آنها را به فکر مهاجرت انداخته است.

من به هر شهر و شهرستانی که رفتم، مردم به من خیره می شدند و کنجکاوی می کردند و اغلب به یکدیگر می گفتند «او یک خارجی است». گاه نیز به من لبخند زده، جلو می آمدند و کمی صحبت می کردند.

● شیوه عجیب تاکسی گرفتن

در ایران تاکسی گرفتن بسیار عجیب است. باید کنار خیابان بایستی و با نزدیک شدن یک تاکسی، مقصدت را با صدای بلند فریاد بزنی تا اگر او تمایلی به رساندنت داشت، بایستد. اگر تنها کنار خیابان بایستی و چیزی نگویی آنها به دنبال مسافر دیگری، به مسیر خود ادامه می دهند. بیشتر تاکسی ها در مسیر خیابان های اصلی شهر و به صورت مستقیم حرکت می کنند و اگر مقصدت در خیابان ها فرعی باشد باید پول بیشتر بدهی و به قول ایرانی ها «دربست» بگیری!

در ایران تاکسی گرفتن بسیار عجیب است. باید کنار خیابان بایستی و با نزدیک شدن یک تاکسی، مقصدت را با صدای بلند فریاد بزنی تا اگر او تمایلی به رساندنت داشت، بایستد. اگر تنها کنار خیابان بایستی و چیزی نگویی آنها به دنبال مسافر دیگری می روند.

پس از سوار شدن به تاکسی اگر تنها مسافر آن باشی، راننده مرتبا در امتداد مسیر جلوی مردم توقف می کند و مقصدشان را می پرسد تا تمام صندلی ها پر شود؛ سه نفر در صندلی های عقب و دو نفر در صندلی جلو! در ابتدا این خیلی برایم شوک آور بود. در نیویورک اگر سوار تاکسی باشید و فرد دیگری نیز قصد سوار شدن داشته باشد، این رفتارش نشانه ای از بی فرهنگی یا مستی است!

● سفر به شمال ایران

در طول اقامتم در تهران، هر روز صبح با طلوع خورشید از فراز البرز بیدار می شدم. چشم انداز بی نظیری از آفتاب گرم تابستانی که بهترین شیوه برای بیدار شدن در صبح هنگام و شروع یک روز خوب است. آرزو می کردم کاش هر روز می توانستم به همین شیوه در نیویورک نیز بیدار شوم و صبحم را با منظره ای از کوهستانی زیبا آغاز کنم.

کوه های البرز همچون یک مرز طبیعی میان تهران و شمال ایران است. مناظری که در طول جاده شمال دیدم فراتر از راندن در یک مسیر کوهستانی پرپیچ و خم بود. کوه هایی که تا قله پوشیده از درخت و سراسر سبز هستند همراه مه غلیظی که گاه تا سطح زمین پایین می آید، لحظاتی رویایی و تکرار نشدنی برایم فراهم آورد. هر چه به شمال ایران نزدیک تر می شدم، رطوبت زیادتر می شد و در نهایت این چشم انداز زیبای دریای مازندران بود که یک طرف از منظره پیش رویم را به خود اختصاص داده بود.

طی اقامتم در تهران، هر روز صبح با طلوع خورشید از فراز البرز بیدار می شدم. چشم انداز بی نظیری از آفتاب گرم تابستانی که بهترین شیوه برای بیدار شدن بود . آرزو می کردم کاش هر روز می توانستم به همین شیوه در نیویورک نیز بیدار شوم.

در کنار تمام این چشم اندازهای زیبای طبیعی، دیدن فرهنگ بومی مردم که به کشاورزی و زنبورداری مشغولند، این زیبایی ها را دوچندان می کرد. سواحل دریای مازندران یا به قول ایرانی ها «شمال» بدون شک یکی از زیباترین مناطق این کشور و جایی است که هنگام سختی ها و مواجه شدن با واقعیت های خشن زندگی، می توان به آن پناه برد.

 در سفر به شمال، من مسافر یک پیکان که متعلق به دوست تازه ام حمید بود، شدم. پیکان این روزها در ایران متداول ترین خودرو است. در این سفر، میزبانم مهدی و دوست دیگری به نام فرهاد مرا همراهی می کردند. مقصد ما رامسر بود؛ شهر تفریحی معروفی که معمولا خارجی ها را به آنجا می برند.

در طول مسیر به آرامی می رفتیم و برای کاهش گرمای هوا مرتب «پارسی کولا» می نوشیدیم! پس از خروج از تهران دریافتم جاده چالوس فقط دو لاین دارد؛ یکی رفت و دیگری برگشت. ابتدا کمی ترسناک به نظر می رسید، اما چه می شد کرد، تنها مسیر به سمت شمال از غرب تهران همین جاده است.

جاده چالوس ۷۰ سال پیش در میان کوه ها کنده شده و برای عبور خودرو ها، اتوبوس ها و کامیون ها به صورت تک لاینی ساخته شده است. هرچند بسیاری از ایرانی ها گذر از این جاده را نشانه ای از رانندگی خوبشان می دانند، اما از دیدگاه من این مسیر که در بسیاری از نقاط کوهستانی و پر از دره و پرتگاه است، بسیار خطرناک به نظر می رسد، خصوصا این که در بیشتر این مسیر گارد ریل برای محافظت از خودرو ها در مقابل سقوط تعبیه نشده است. من برای مقابله با استرس ناشی از این جاده حواس خود را معطوف زیبایی های مسیر، چشم اندازهای طبیعی و گاه مردم محلی می کردم.

چشم اندازهایی که می دیدم شبیه کارت پستال های سوئیسی بود. گاوی که به آرامی در کنار جاده ایستاده بود و در پشتش مناظر شگفتی از کوه و درخت دیده می شد مرا به رویا فرو می برد.جدا از رنگ سبز غالب طبیعی، شمال ایران بسیار رنگارنگ است.

در اواخر عصر به رامسر رسیدیم و پس از خوردن چلوکباب در یک رستوران محلی، در میدان شهر دنبال جایی برای اقامت شبانه گشتیم. همسفرانم با محلی ها درخصوص گرفتن اتاقی صحبت می کردند. گمان می کردم این اتاق بخشی از خانه محلی هاست که اجاره داده می شود، اما بعد متوجه شدم که این گونه نیست و آنها اتاق ها و سوئیت های جداگانه ای برای مسافران دارند که به آنها اجاره می دهند.

مهدی و حمید برای پایین آوردن اجاره بها با صاحبخانه گفت وگو می کردند، اما به نظر من قیمتی که او پیشنهاد داده بود خیلی هم ارزان بود! فردا صبح که از خواب بیدار شدم به حیاط پشت خانه رفتم. فوق العاده بود.

همه جا سبز بود و سبز. پس از صبحانه در طول حاشیه دریای خزر به راه افتادیم. چشم اندازهایی که می دیدم شبیه کارت پستال های سوئیسی بود. گاوی که به آرامی در کنار جاده ایستاده بود و در پشتش مناظر شگفتی از کوه و درخت دیده می شد مرا به رویا فرو می برد.

جدا از رنگ سبز غالب طبیعی، شمال ایران بسیار رنگارنگ است. در بیشتر نقاط ایران که من به آن سفر کردم، پوشش زنان سیاه و یکدست بود، اما در اینجا زنان لباس های رنگارنگ محلی می پوشند. حتی رنگ خانه ها هم روشن و امیدبخش است.

اینجا شبیه یک تابلوی کلاژ از زیبایی هاست. کودکانی که در کنار جاده ذرت می فروشند، بوی گل یاس که در بیشتر کوچه باغ ها به مشام می رسد، تصاویر باغ های میوه، همه و همه سرشار از زیبایی است. حتی بازارهای محلی با وجود اشباع بودن از بوی ماهی، دوست داشتنی است.

 

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.