شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفر به خانه رهبران جهان

سفر به خانه رهبران جهان

تماشای شیوه زندگی رهبران جهان به واسطه آن که در زندگی و آینده میلیون‌ها نفر تاثیر گذاشته ‌است، همواره یکی از وسوسه‌های گردشگران و ماجراجویان جهان بوده است. همین انگیزه دولت‌ها را بر آن داشته تا با نگهداری خانه آنها، علاوه بر حفظ میراث رهبرانشان آن مکان را تبدیل به جاذبه‌ای گردشگری کنند تا ضمن درآمدزایی بتوانند رهبران و شیوه زندگی آنها را به جهانیان بشناسانند.

این نکته آنقدر اهمیت داشته تا بسیاری از رهبران بدنام سیاسی جهان هم از این قاعده مستثنی نباشند، به عنوان مثال اقامتگاه هیتلر در آلمان که سالانه نزدیک دو میلیون بازدیدکننده دارد. در این شماره نگاهی داریم به این خانه ها و البته سری زده ایم به خانه میرزای خودمان در گیلان که اتفاقا شرایط آبرومندی نسبت به خانه دیگر مشاهیر ایران دارد.

● بوی بهشت در خانه خمین

درست ۱۱۱ سال پیش در خانه ای کوچک، اما باصفا در شهر خمین فردی پا به دنیا گذاشت که باشکوه ترین انقلاب قرن به واسطه حضور و رهبری او رقم خورد و این خانه حالا از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر است. شهری که نامش هم به واسطه امام خمینی(ره) بر سر زبان ها افتاد. بیت شریف امام در خمین بعد از قریب به دو قرن هنوز کانون نگاه های تحسین آمیز مردم است. این عمارت مستحکم در حاشیه کویر پهناور ایران نمادی از پایگاهای مردمی و کانون های مبارزه با ستم و تبعیض حکومت های ظالم است.

از چشم انداز برج بلندی که در حاشیه یکی از حیاط های چهارگانه این عمارت ساخته شده است حس صیانت از مردم بی پناهی که در سال های متمادی آماج تهدید خان ها و خانزاده های حکومتی و غیرحکومتی بودند به وضوح قابل رویت است. این مجموعه مسکونی چهار هسته ای در محل سر پل خمین واقع شده است و در بافت تاریخی این شهر چنین عمارتی یافت نمی شود. برخلاف معماری خانه های سنتی ایرانی در این عمارت چهار هسته ای که چهار حیاط دارد هیچ کدام از حیاط ها نقش مرکزی ندارد. امام خمینی در خانه ای در یکی از محله های خمین به نام لب رودخانه به دنیا آمد و دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در این خانه و در کنار مادر و عمه خود گذراند.

خانه دارای چند قسمت است و بیش از یک حیاط در آن دیده می شود؛ برج دفاعی، مسجد، آسیاب، جوی پر آب خمین و حمام با ستون های سنگی در حواشی این خانه است که در نوع خود دیدنی است . این خانه دارای طرحی جامع و در دست انجام بوده و در کنار کتابخانه و مجموعه فرهنگی در نظر گرفته شده است.

● گردشگران ساده زیست

هند، سرزمین هزار فرهنگ است. سرزمینی مملو از سایت های گردشگری و جاذبه های بی نظیر از تاج محل شگفتش گرفته تا حتی جشن ها و فستیوال های رنگارنگش، همه و همه هندوستان را تبدیل به یکی از کشورهای گردشگرپذیر جهان کرده است، اما هندی ها به جاذبه های تاریخی خود بسنده نکرده اند و هر روز به جاذبه های خود اضافه می کند. یکی از این جاذبه های نوین خانه مهاتما گاندی است.

گردشگرانی که در جستجوی صلح و ساده زیستی به هند سفر می کنند، می توانند برای نخستین بار یک شب را در منزل مهاتما گاندی اقامت کنند. هزینه اقامت برای یک شب در این خانه که در فرهنگ هندوها به اشرام معروف است، ۱۰۰۰ روپیه است.

این اشرام سال ۱۹۱۵ در ایالت گجرات در غرب هند از سوی خود گاندی ساخته شده است. گردشگران می توانند حین اقامت در این اشرام، به شیوه گاندی جامه ای ساده بپوشند، نخ ریسی کنند و به عبادت بپردازند. اما اقامت گردشگران در اشرام گاندی، شروطی نیز دارد: آنها باید به اصول چندگانه ای که گاندی اشاعه می داد پایبند باشند؛ ازجمله، پرهیز از رفتار خشونت آمیز، عدم مالکیت، استفاده از کالاها و اجناس محلی و بومی، کار کردن برای کسب غذای روزانه، خویشتنداری، پاکدامنی و کنترل عادات غذایی و... .

گردشگران همچنین می توانند ریاضت های روزانه گاندی را هم تجربه کنند؛ ازجمله بیدار شدن در ساعت ۵ صبح و مشغول شدن به کارهای سخت و دشوار خانگی. هدف از این برنامه جدید گردشگری، آشنایی مردم جهان با شیوه زیست پایدار و بادوام، لذت بردن از ساده زیستی و آشنایی با خصوصیات اخلاقی گاندی عنوان شده است.

● بازدید از جنایت

بازدید از خانه رهبران و سیاستمداران به خوشنامی و تاثیرات مثبت آنها در جهان ربطی ندارد، بسیاری اتفاقا رغبت دارند از محل زندگی دیکتاتورها هم بازدید کنند، نمونه اش رونق گردشگری خانه هیتلر است؛خانه ای که سالانه دو میلیون گردشگر را راهی کشور آلمان می کند.

اقامتگاه هیتلر که «آشیانه عقاب» نام داشته است، بر بالای کوه «کهلشتاین» در منطقه «باواریا» واقع شده است. البته بسیاری علت اصلی رشد چشمگیر گردشگران «آشیانه عقاب» را ساخته شدن بخش هایی از فیلم «والکری» با بازی «تام کروز» در این بنای تاریخی می دانند که به روایت یک سوءقصد نافرجام علیه هیتلر می پردازد.

آشیانه عقاب بر بالاترین نقطه کوه «کهلشتاین» به ارتفاع ۱۸۳۴ متر قرار دارد که به وسیله یک راه پنج کیلومتری که تنها برای این منظور ساخته شده بود، به آشیانه عقاب متصل می شد.

● خانه پدر ترک ها در یونان

در فضای اختلافات فرهنگی، سیاسی و رقابت‎های شدید همه جانبه میان دو کشور ترکیه و یونان، خانه آتاتورک در شهر تسالونیکی واقع در جنوب یونان بازسازی و به صورت موزه آماده دیدار با علاقه مندان به زندگی این شخصیت تاریخ ترکیه است.

با پایان عملیات بازسازی و مرمت خانه ای در تسالونیکی که زادگاه و محل اقامت مصطفی کمال آتاتورک بود، این خانه توسط وزیر گردشگری و فرهنگ ترکیه افتتاح شد. عملیات بازسازی خانه زادگاه آتاتورک در تسالونیکی در پی شکایت مکرر وزیر فرهنگ ترکیه از خطر تخریب این اثر آغاز شد.

این پروژه دوران تاریخی مشخصی اززندگی آتاتورک را از ۱۸۸۰ تا ۱۹۴۰ دربر می گیرد و از دوران کودکی تا پایان عمراو را به بینندگان موزه شرح می دهد.

● خانه انقلابی جنگلی

از میان خانه های سقف شیروانی رشت که بگذری، خانه ای هست که تاریخ و یاد مبارزات یک مرد از دیوارهای بلند آن خودنمایی می کند. خانه ای قدیمی که بخش هایی از آن و اشیایی که در بخش موزه مانندی در آن باقی مانده است، متعلق به همان روزهایی است که سردار جنگل در آن خانه زندگی کرده است.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی، مردی که به نماد مبارزه علیه بیداد و ستم در دل ایرانیان ماندگار شده است و هیچ گاه از آرمان های انقلابی خود باز نماند، در شهر سبز رشت قرار دارد.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی معروف به سردار جنگل هم در جنوب شهر رشت واقع شده است . این آرامگاه کوچک و با اهمیت، مورد عنایت و توجه مسافران و مردم است که با سادگی وزیبایی روی قبر میرزا کوچک خان جنگلی احداث شده است .

● به مائو سربزنید تا خوشبخت شوید

روستای محل تولد مائو ـ رهبر انقلاب کمونیستی چین ـ در چین به زیارتگاه هواداران بدل شده است. شاوشان واقع در کوه های سرسبز ایالت هونان در چین زمانی روستایی دورافتاده و خلوت بود که گذر کمتر کسی به آن می افتاد، اما از آن زمان سال های زیادی می گذرد. این روستا امروزه به یکی از زیارتگاه های چین تبدیل شده است.

شاوشان هر ساله پذیرای هشت میلیون زائری است که برای بازدید از خانه ای که مائو تسه تونگ، رهبر انقلاب کمونیستی چین در آن چشم به جهان گشود، به این روستا سفر می کنند.

خانه محل تولد مائو در پارک سرسبز کوچکی که دریاچه ای در نزدیک اش قرار دارد، واقع شده است. در این روستا از رهبر انقلاب چین همانند یک قدیس یاد می شود. این تصویر زمانی پررنگ تر می شود که می شنوید راهنمای گردشگران رو به آنها می گوید: «اگر از زیر درگاهی خانه مائو رد شوید، برای همیشه خوشبخت و تندرست خواهید ماند!»

در اینجا هیچ کس تمایلی ندارد تا از خون هایی که در راه انقلاب فرهنگی مائو ریخته شد حرف بزند.

مائو البته برای ساکنان روستای شاوشان نیز پربرکت و درآمدزا بوده است. هر سال در نیمه شب ۲۶ دسامبر، روز تولد مائو، هزاران نفر در میدان یادبودی در روستا گرد هم می آیند و به یاد وی شمع و عود روشن می کنند و حلقه های گل می گذارند.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.