شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

متروکه های رویایی و اسرارآمیز

متروکه های رویایی و اسرارآمیز

جنگ یا بلایای طبیعی باعث از بین رفتن خیلی چیزها در دنیا شده اند. اما گاهی در میان این رویدادها، ساختمان، کشتی، جزیره، روستا یا حتی برج هایی باقی مانده اند که اگرچه متروکه و مخروبه، اما زیبا و ارزشمند به نظر می رسند؛ روستای زیتون زیبایی در ایتالیا که به دلیل ناپایداری های زمین اکنون خالی از سکنه است. یا ساختمان هایی با معماری زیبا که به دلایل مختلف خالی و متروکه شده اند.

در این مطلب با نمونه هایی از این متروکه های زیبا و اسرارآمیز آشنا می شوید.

۱. پایانه مرکزی میشیگان

دیترویت – میشیگان

این ایستگاه قطار بسیار زیبا در زمانی که ساخته شد، یعنی در سال ۱۹۱۲ میلادی یکی از بلندترین ایستگاه های قطار در جهان به شمار می رفت. این ساختمان توسط Warren & Wetmore و Reed و Stem طراحی شده است؛ همان طراح هایی که ساختمان مرکزی ترمینال بزرگ را نیز طراحی کرده اند. اما آن ساختمان نیز از سال ۱۹۸۸ میلادی تاکنون متروکه باقی مانده است.

۲. Gunkanjima

ناگاساکی – ژاپن

تا دهه ۱۹۷۰ میلادی، بیش از ده هزار نفر در این جزیره کوچک ژاپنی زندگی می کردند. این جزیره زمانی معدن زغال سنگ فعال داشت که صاحب آن میتسوبیشی موتورز بود. معنی لغوی کلمه Gunkanjima، جزیره نبردناو است و در حال حاضر به طور کامل متروکه و خالی از سکنه است.

۳. سرزمین رویا نارا

نارا – ژاپن

نسخه ژاپنی دیسنی‌لند در سال ۲۰۰۶ میلادی بسته شد اما هنوز همه وسایل بازی و تفریح این سرزمین تفریحی همچون ترن هوایی، بازارچه ها و فروشگاه های خرید سوغاتی در آن دست نخورده باقی مانده مانده اند.

۴. قلعه های Maunsell

انگستان

این برج های علمی-تخیلی در رودخانه تیمز، برای محافظت از سواحل انگلستان در برابر حمله آلمان ها در طول جنگ جهانی دوم ساخته شده بودند. این برج ها پس از متروکه و بی استفاده شدن در سال ۱۹۵۶ میلادی، به طور محدود به عنوان ایستگاه های رادیویی برون‌مرزی مورد استفاده قرار گرفتند.

۵. کلمن‌شاپ

نامیبی – آفریقا

Kolmanskop، روزگاری دهکده معدن‌های الماس بود و بسیار رونق داشت. این دهکده، نخستین ایستگاه اشعه ایکس و نخستین کارخانه نخ ابریشم آفریقا را در خود داشت. اما استخراج الماس در اینجا کاهش پیدا کرد و در دهه ۱۹۵۰ میلادی به طور کامل از بین رفت. در حال حاضر، شن های بیابان نامیب همه دهکده را پوشانده است.

۶. Pripyat

اوکراین

پریپیات فقط چند روز پس از فاجعه هسته ای چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ میلادی تخلیه و خالی از سکنه شد. در این منطقه، ۱۵ مدرسه، بیمارستان، ایستگاه قطار و پارک های بسیار زیبا متروکه باقی مانده اند

۷. Varosha

فاماگوستا – قبرس

یکی از سواحل بسیار محبوب هنرمندان و ستاره های دنیا همچون بریجیت باردوت، Varosha بوده است که از سال ۱۹۷۴ میلادی پس از حمله ترکه ها به قبرس متروکه و خالی از سکنه شده است. ساکنان این ساحل هرگز به آنجا بازنگشتند.

۸. گورستان قطار

Uyuni – بولیوی

Uyuni برای داشتن بزرگ ترین دریاچه نمک دنیا شهرت جهانی دارد. اما گردشگران همچنین می توانند از گورستان قطارهای قدیمی نیز دیدن کنند. در این گورستان، از دهه ۱۹۴۰ میلادی، قطارهای معدن‌چی ها به صورت دست نخورده و بی استفاده در آنجا مانده اند.

۹. Reschen

Graun – ایتالیا

در اوایل دهه ۱۹۴۰ میلادی، یک شرکت برق ایتالیایی به نام Montecatini، سدی ساخته شد که دو دریاچه Reschensee و Mittersee را با هم یکی می کرد. نتیجه جانبی این سد این بود که روستای محلی آن منطقه به طور کامل زیر آب فرو رفت. در Graun، این برج ناقوس کلیسای قدیم متعلق به قرن ۱۴ تنها بازمانده و اثر باقی مانده از این روستا است.

۱۰. دفتر مرکزی کمونیست های بلغارستان

Mount Buzludzha – بلغارستان

هنگامی که پرده آهنین (اشاره به شوروی سابق و کشورهای تحت سلطه آن) در سال ۱۹۸۹ میلادی بر زمین افتاد، این ساختمان بسیار جالب از آنها به یادگار ماند. دولت کنونی بلغارستان امیدوار است بتواند این ساختمان عظیم را نوسازی و دوباره احیا کند

۱۱. کلیسای متدیست شهر

گاری – ایالت ایندیانا

کارخانه استیل ایالت متحده آمریکا، در سال ۱۹۲۰ میلادی برای ساخت این کلیسا زیبا با سبک معماری گوتیک حدود ۳۸۵ هزار دلار هزینه پرداخت کرده بود. اما اکنون این کلیسا به خاطره ها پیوسته و فقط خرابه ای از آن باقی مانده است.

۱۲. گورستان کشتی

Nouadhibou - موریتانی

دومین شهر بزرگ موریتانی، بزرگ ترین گورستان کشتی های جهان را دارد. اسکله این شهر خانه بیش از ۳۰۰ کشتی زنگ زده و قدیمی است. دارندگان کشتی های قدیمی می توانند آنها را در اینجا دفن کنند.

۱۳. Balestrino

ایتالیا

این دهکده بسیاری زیبای ایتالیایی در قرن ۱۲ میلادی به راهبان سن پیترو دیمونتی تعلق داشت. این روستا مملو از درختان زیتون بوده است. در اواخر قرن ۱۹ میلادی، هنگامی که زمین لرزه بزرگی در این منطقه رخ داد، ساکنین آن آنجا را ترک گفتند. خانواده هایی که همچنان مانده بودند، در سال ۱۹۵۳ میلادی به دلیل ناپایداری های جغرافیایی آنجا را ترک کردند.

۱۴. فرودگاه بین المللی نیکوسیا

نیکوسیا – قبرس

این فرودگاه در حال حاضر به صورت متروکه باقی مانده است. رستوران، کانتر چک بلیط ها، سالن انتظار و ... همه چیز در این رستوران از سال ۱۹۷۴ میلادی تاکنون به همان ترتیب قدیمی باقی مانده اند. دلیل متروکه شدن این فرودگاه، حمله ترکیه به قبرس در آن سال ها بود.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.