شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

قوتورسویی بهشت آب های ایران

قوتورسویی بهشت آب های ایران

بهشت آب‌های ایران، جایی در دامنه کوه سبلان، ناشناخته و بکر، ییلاق عشایری که از قشلاق دشت مغان به این منطقه کوچ می‌کنند؛ هوای کوهستانی و طبیعتی بی‌نظیر؛ اینجا روستای قوتورسویی است. اگر قصد دارید به جای متفاوتی سفر کنید، قوتورسویی پیشنهاد مناسبی برای شما است، چرا که علاوه بر آب و هوا و طبیعت دست‌نخورده، می‌توانید از مجموعه آب درمانی قوتورسویی بهره‌مند شوید. چشمه‌ای که املاح و گاز ناشی از آن تاحدی است که نمی‌توان برای آن سقفی گذاشت و همین امر باعث شده تا مسافران وقتی در آب چشمه قرار دارند از همانجا شاهد قله برف گرفته سبلان باشند. قوتورسویی جزو پرآب‌ترین چشمه‌های گرم منطقه شمال غرب کشور محسوب می‌شود به‌همین خاطر اهالی بخشی از آب را به درون رودخانه می‌ریزند، درواقع از آنجایی که این آب در ردیف آب‌های معدنی «سولفاته کلیسیک» و گوگرد خیلی گرم است آثار آن باعث شده سنگ‌های درون رودخانه سفید شوند. البته دمای ۴۰ درجه‌ای آب چشمه یک تاثیر زیبا را نیز بر روی رودخانه گذاشته، آنجایی که سپیده‌دم و شب هنگام وقتی مسافران به رودخانه‌ای که از وسط روستا می‌گذرد نگاه می‌کنند شاهد بخاری هستند که از روی رودخانه بلند می‌شود؛ منظره‌ای بی‌بدیل که نمونه آن را در کمتر جایی می‌توان مشاهده کرد.

‌ ● فواید آب گرم قوتورسویی

همانگونه که پیش‌از این به آن اشاره شد آب این چشمه در گروه آب‌های معدنی سولفاته کلیسیک و سدیک و گوگرددار گرم قرار دارد به‌همین خاطر این چشمه در درمان بیماری‌های روماتیسمی و پوستی نظیر جوش‌های بدن و دردهای مفصلی تاثیر بسزایی دارد. البته عشایر و اهالی منطقه معتقدند گاز ناشی از چشمه قوتورسویی برای درمان بیماری‌های مجاری تنفسی، آسم، سرفه‌های تشنجی، تشنج‌های عضلانی هم مفید است. شاید نکته جالب روستا قیمت متفاوت مسافرخانه‌ها است، چراکه اتاق‌های اجاره‌ای نزدیک رودخانه قیمت بیشتری نسبت به سایر مسافرخانه‌ها دارد، چرایی آن مشخص است! چون عشایر همواره به بیماران تنفسی تاکید می‌کنند از گاز ناشی از آب چشمه که در رودخانه ریخته می‌شود استشمام کنند!

● غذاهای محلی

مجاورت با عشایر و زندگی کوچ‌نشینی باعث شده غذاهای محلی قوتورسویی به کباب و آش دوغ خلاصه شود. مسافران سال‌هاست که ترجیح می‌دهند در مدت زمانی که در روستا اقامت دارند از گوشت گوسفندانی کباب بپزند که در دامنه سبلان دائم درحال چریدن هستند. به گفته اهالی روزانه بیش از ۱۰۰ گوسفند از عشایر اطراف خریداری می‌شود که سهم هر کبابی حدود ۹ تا ۱۰ گوسفند در روز است. آش دوغ یکی دیگر از غذاهای محلی است، غذایی که ترکیبات آن شامل دوغ محلی، نخود، سیر، برنج و سبزی‌های کوهی است؛ آش فروشی‌ها به همراه سایر مغازه‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته درحال سرویس‌دهی به مسافران است؛ پس اگر نیمه‌شب گرسنه از خواب بیدار شدید مطمئن باشید تمامی مغازه‌ها باز بوده و اولین کبابی در فاصله ۲۰ تا ۳۰ متری شماست.

● مرغوب‌ترین سرشیر کشور

گوسفندانی که در ارتفاعات سبلان می‌چرند شیر مرغوبی دارند که این فرآورده نه برای مالک بلکه به عنوان دست‌مزد به چوپانان می‌رسد! به‌همین خاطر پیدا کردن سرشیر اصل مستلزم سرزدن به چادرهای عشایر اطراف است. به گفته اهالی، سرشیر قوتورسویی از لحاظ کیفی جزو مرغوب‌ترین سرشیرهای شمال غرب کشور محسوب می‌شود و شاید همین امر باعث شده تا غروب‌ها پس از بازگشت گوسفندان از چراگاه، مسافران برای خرید سرشیر راهی سیاه چادرها می‌شوند.

● مسیر دسترسی به روستا

در مسیر اردبیل به «مشکین شهر» با گذشت ۲۴ کیلومتر در سمت چپ جاده‌، تابلویی قرار دارد که مسیر لاهرود را نشان می‌دهد، با گذشتن از لاهرود و روستای تاریخی «داشکسن» مسیر پر پیچ وخمی پیش رویتان قرار خواهد گرفت که شما را از گردنه‌های باریک و سرسبز سبلان می‌گذراند؛ انتهای مسیر به دره‌ای زیبا و رودخانه‌ای پرآب ختم می‌شود که از وسط روستایی ییلاقی می‌گذرد نام این روستای بهشتی قوتورسویی است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.