شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

ارسباران

ارسباران
ارسباران یک ناحیه کوهستانی است که در شمال استان آذربایجان شرقی و جنوب رودخانه ارس واقع شده است.ابن ناحیه سرزمین وسیعی است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشکین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می‌گیرد. ارسباران عنوان جدیدی است و درگذشته به آن ناحیه «قره‌داغ» یا «قراجه‌داغ» می‌گفتند. ساکنین دشت مغان و اطراف مشکین شهر هنوز هم این لفظ را بکار می‌برند. ارسباران از عرصه‌های مهم جنگ‌های ایران وروس بوده است. بخش مهمی از تدارکات وافراد قشون ایران از این نواحی تامین می‌شده است. عطاالله خان (آتاخان) ایلخان شاهسون در جنگ مذکور سالیان دراز دررکاب عباس میرزای ولیعهد، قره‌داغ را به مرکز مقاومت با روس‌ها تبدیل کرده بود. رحیم‌خان چلبیانلو (از مستبدین) و ستارخان و باقرخان از چهره‌های سرشناس در انقلاب مشروطیت از مردم این ناحیه بوده‌اند. رحیم‌خان در همین ناحیه از یپرم خان شکست خورد.
جنگل های ارسباران :
در بیشتر نقاط غربی و شمالی ناحیه ارسباران در اطراف دهات وایقان، وینق، آئینه‌لو، حسن‌آباد و دیزمار جنگل‌های کم‌نظیری وجود دارد که به جنگل ارسبارانی مشهور میباشد. حیات وحش متنوع و گونه‌های گیاهی این منطقه از گونه‌های کمیاب است. میوه جنگلی قره‌قات نیز در جنگلهای قراجه‌داغ به وفور یافت می‌شود. سیاه خروس نیز از پرندگان در حال انقراضی است که در جنگل های ارسباران زندگی میکند
قلعه بابک :
قلعه بابک که مقر فرماندهی بابک سردار ایرانی بوده است و نماد مقاومت ایرانیان در برابر اعراب میباشد بر ستیغ کوهی در منطقه ارسباران قرار دارد که هر ساله بسیاری از ایرانیان را برای دیدن قلعه بسوی خود میکشاند .
بابک خرمدین از ایرانیانی بود که از خطه آذربایجان برضد اشغالگری اعراب پس از حمله مسلمانان به ایران، به پا خاست. وی رهبری جنبش سرخ جامگان را به عهده داشت.
روستای اشتبین :
در میان روستاهای اطراف رود ارس با جنگل ها و کوه ها و مناطق حفاظت شده مارال ها، روستای اشتبین ، یکی از روستاهای شگفت کشور، شهرت خاصی دارد.
مسافران پس از گذر از جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) روستای دوزال، کردشت از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد می شوند.
روستای اشتبین از مجموعه سه آبادی به نام های هراس، سیاوشان و جعفرآباد تشکیل شده و دارای سابقه تاریخی کهن است.
خانه های روستای اشتبین معماری بسیار زیبایی دارد و حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر است. در هر گوشه کوچه های آن، کارگاه تولید ابریشم به چشم می خورد و در این میان زنان روستا که لواش تنوری می پزند نان را به میهمانان پیشکش می کنند.
نوجوانان و کودکان روستای اشتبین مانند بزرگان خود از کمک به میهمانان دریغ نمی کنند و تا مسافتی زیاد آنان را بدرقه می کنند.
کلیسای سنت استپانوس :
کلیسای سنت استپانوس در استان آذربایجان شرقی و در 16 کیلومتری غرب جلفا و به فاصله ی 3 کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد و نام کلیسا ملهم از نام استپانوس شهید اول راه مسیحیت می باشد و به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده می شود.
دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.