شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تهران گردی

تهران گردی

وقتی می‌گوییم «تهران»؛‌ تصویری که در ذهن شنونده جان می‌گیرد چیزی است مابین ترافیک چند ساعته؛ آلودگی هوای بیش از حد؛ ساختمان‌های زشت و سر و صدای زیاد، اما واقعا وقتی از «تهران» حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟ تا به حال برایتان پیش آمده که نه به قصد هر چه سریع‌تر به مقصد رسیدن، بلکه به قصد گشت و گذار در این شهر چرخیده باشید یا از دسته شهروندانی هستید که سوار ماشین می‌شوید، در مقصد پیاده می‌شوید و شهر را فقط از روی خیابان‌های اصلی‌اش می‌شناسید؟

اگر از دسته دوم باشید احتمالا فکر می‌کنید: «مگر تهران هم جای گشتن دارد؟» این صفحه قرار است پاسخ همین سوال را بدهد. بله. دارد. تهران شهری است که اگر از خودرویتان پیاده شوید و در آن قدم بزنید، چهره زیبایش را به شما نشان خواهد داد. بخش‌های قدیمی این شهر، با وجودی که در حال تخریبند، هنوز هم می‌توانند یک روز پاییزی را برایتان دلچسب کنند. پس خودرو را در پارکینگ جا بگذارید، کفش‌های پیاده‌روی‌تان را بپوشید، لباس گرم تن کنید، بار سنگین برندارید، اگر هوا ابری است چتر و اگر آفتابی است عینک آفتابی خود را جا نگذارید.

در این دو صفحه هر هفته یک مسیر برای پیاده‌روی معرفی می‌شود. این مسیرها با یک ایستگاه مترو یا اتوبوس تندرو آغاز و به یک ایستگاه دیگر ختم می‌شوند. برای قدم زدن در این مسیر تنها کافی است خود را به نزدیک‌ترین ایستگاه مترو رسانده و آنقدر مسیر عوض کنید تا در ایستگاه مورد نظر پیاده شوید. از ایستگاه به بعد را به ما بسپارید تا به شما نشان دهیم پیاده‌روی می‌تواند چه تفریح لذت بخشی باشد. ما بهترین مسیر را از روی نقشه به شما نشان خواهیم داد، اما توصیه‌های ایمنی زیر را

هم جدی بگیرید:

۱. اگر سرعت پیاده‌روی خود را پایین نگه دارید اصلا خسته نخواهید شد.

۲. از به همراه بردن بچه‌ها برای پیاده‌روی نترسید. مطمئن باشید لذت خواهند برد.

۳. مراقب باشید در مسیر زباله نریزید. این مهم‌ترین توصیه این صفحه است.

۴. شهر محل زندگی‌تان را دوست داشته باشید. این کار بدون آنکه زحمتی داشته باشد باعث زیباتر شدن شهر می‌شود.

● سر در باغ ملی و خیابان ملل متحد

شما در آستانه یکی از زیباترین خیابان‌های شهر قرار دارید، خیابان ملل متحد. دروازه زیبایی که پیش رویتان قرار دارد «سردر باغ ملی» است. بنایی به جا مانده از دوره قاجار که گرد پیری شکوه و زیباییش را دوچندان کرده است. جعفرخان کاشانی معمار این اثر آن را بین سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ بنا کرده است. با عبور از آن وارد خیابان ملل متحد می‌شوید که بیشتر بناهایش را معماران آلمانی پیش از جنگ جهانی دوم ساخته‌اند. وزارت امور خارجه ایران سمت راست این خیابان و موزه ملک سمت چپ آن قرار دارد. در انتهای خیابان میدان مشق و سرباز خانه قجری قرار دارد که در دوره ناصرالدین شاه ساخته و بعدا رضاشاه آن را بازسازی کرده است. از مقابل میدان مشق به سمت چپ بپیچید و از دروازه‌ای که در خیابان سی‌تیر قرار دارد خارج شوید.

● ایستگاه متروی امام خمینی

از درب پارک شهر متروی امام خمینی که خارج شوید از خیابان خیام سر در می‌آورید. خیابان خیام را به سمت شمال حرکت کنید تا به خیابان امام خمینی برسید و روبه‌رویتان موزه پست و تلگراف را ببینید، اما فعلا با این موزه کاری نداریم. موزه را که رد کنید به سردر باغ ملی خواهید رسید. این نخستین ایستگاه پیاده‌روی است.

● موزه آبگینه

خیابان زیبای سی تیر را به سمت شمال که بروید علاوه بر خانه‌ها و مغازه‌های تماشایی بعد از حدود پانصد قدم به موزه آبگینه می‌رسید. این موزه در خانه و محل کار قوام السلطنه واقع شده است که بنایی هشت ضلعی در باغی هفت هزار متری است و پنج تالار مختلف دارد. در موزه آبگینه اشیای سفالین و شیشه‌ای باستانی نگهداری می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به قدیمی‌ترین لوله شیشه‌ای که از معبد چغازنبیل کشف شده و متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد است اشاره کرد. این ساختمان کتابخانه‌ای شامل چهار هزار جلد کتاب دارد. هنگام بازدید از اشیای موزه تماشا کردن خود ساختمان و باغ بسیار زیبایش را فراموش نکنید. هزینه ورودی این موزه هزار و پانصد تومان است.

● موزه ملی ایران

برای رسیدن به موزه ملی ایران کافی است همان خیابان سی تیر را به سمت جنوب برگردید. این موزه در تقاطع این خیابان با خیابان امام خمینی قرار دارد. موزه ملی مهم‌ترین موزه کشور در خصوص نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان شناختی ایران است و از نظر حجم، تنوع و کیفیت آثار یکی از چند موزه بزرگ جهان است. یکی از جالب‌ترین آثاری که در این موزه نگهداری می‌شود جسد مرد نمکی است که متعلق به چهارصد سال پیش از میلاد است. هزینه ورودی این موزه دو هزار تومان است. شما باید کیف و لوازم همراه خود را به نگهبان جلوی در بسپارید اما عکس گرفتن در موزه کاملا آزاد است. فقط به یاد داشته باشید که بدون فلش عکاسی کنید.

● حسن آباد

از پارک که خارج شوید باید خیابان را به سمت شمال طی کنید تا به میدان تاریخی حسن آباد برسید. این میدان جزئی از بافت تاریخی و سنتی تهران قاجاری است و ساختمان‌های یک شکل چهار طرف میدان اثر مشترک قلیچ باقلیان و لئون تادوسیان معماران برجسته زمان قاجار هستند. خوشبختانه این بافت تاریخی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته، بازسازی شده و کف تمام میدان نیز سنگفرش شده است تا شکل قدیمی آن حفظ شود. اگر می‌خواهید میدان را از نمای بالا هم تماشا کنید کافی است از پله‌های تیمچه کاموا فروشان بالا بروید و علاوه بر تماشای یک تیمچه سنتی، از نمای زیبای میدان تاریخی حسن‌آباد لذت ببرید. ایستگاه متروی حسن آباد هم برای رساندن شما به نزدیکی منزلتان منتظر شماست. روز خوش!

● پارک شهر

از موزه ملی که خارج شوید ورودی شمالی پارک شهر جلوی رویتان است. پارک شهر بیش از ۵۰ سال قدمت دارد و موزه صلح، آکواریوم، استخر، ورزشگاه و کتابخانه بزرگ پارک شهر در آن جا خوش کرده‌اند. این پارک هشت در ورودی دارد و اگر در روز بارانی گذرتان به اینجا افتاد اصلا نگران نباشید چون آلاچیق‌ها شما را از خیس شدن حفظ خواهند کرد. بعد از یک پیاده‌روی خسته کننده چه چیزی بیشتر از یک لیوان چای داغ در منظره زیبای پارک می‌تواند آدم را سر حال بیاورد؟ هر وقت که از گشتن در پارک خسته شدید به سمت غرب بپیچید تا از یکی از دروازه‌های غربی پارک وارد خیابان وحدت اسلامی شوید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.