شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نخستین انتخاب برای یک سفر

نخستین انتخاب برای یک سفر

اگر قصد سفر به سرزمین رویاهایتان را دارید همین امروز با ما تماس بگیرید»، «تور فوق‌العاده به ترکیه و آنتالیا»، «سفر به قلعه اربونی ارمنستان»، «گشت‌وگذار در سواحل خلیج فارس»، «برای انتخاب یک تور خارجی مناسب با ما تماس بگیرید»... اینها بخشی از تبلیغات تورهای گردشگری هستند که برای همه ما آشناست.

این مطالب همه روزه به صورت پیامک از سوی آژانس های هواپیمایی یا در آگهی های تبلیغاتی به چشم می خورند؛ خانواده ای در حال بستن چمدان هستند و می خواهند به سفر بروند، در این بین، تصاویر زیبایی نشان داده می شود که قند را در دل هر بیننده ای آب می کند. امروزه توریسم به عنوان صنعتی پایدار برای بسیاری از کشورها منبع درآمدزایی شده و پابه پای صنعت نفت قدم برمی دارد. بسیاری از کشورها از این فرصت نهایت استفاده را می برند و در این راه موفق می شوند. کشور مالزی یکی از کشورهای جنوب شرق آسیاست که در این زمینه خیلی موفق بوده است. برخی کشورها نیز در این مسیر از قافله عقب می مانند. کشور ما در سال های گذشته تلاش زیادی برای رشد این صنعت کرده است. گفته می شود حدود یک دوازدهم افراد شاغل در جهان، یعنی بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در حوزه گردشگری مشغول کار هستند، با این حال خدمات گردشگری در کشور ما پیشرفتی نداشته است.

● سیر صعودی گردشگر ورودی

به گفته معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، میزان خروج گردشگر از ایران در شهریور امسال ۵۱۶ هزار و ۸۲۱ نفر و تعداد گردشگران وارد شده ۵۸۳ هزار و ۷۴۵ نفر بوده است. منوچهر جهانیان می گوید: این آمار در مقایسه با سال ۹۱ با رشد مناسبی روبه رو بوده چراکه در شهریور سال ۹۱ شاهد حضور ۲۸۳ هزار و ۱۹۵ گردشگر خارجی بوده ایم. به گفته وی برای اولین بار روند ورود گردشگران خارجی و خروج گردشگران ایرانی از کشور معکوس شده است.

عضو اتحادیه تورگردانان کشور نیز ارزانی خدمات مسافرتی به کشور در سال گذشته را علت رشد ۳۵ درصدی صنعت توریسم می داند. یک تورگردان نیز معتقد است مهم ترین دلیل این پیشرفت، توانایی سفر کشورهای بلوک شرق به ایران است.

یکی از مدیران تورهای خروجی، توریست های ایرانی را منبع مهمی برای کشورهای همسایه مثل ترکیه و امارات می داند. جلیل چرخیان در گفت وگو با خبرنگار جام جم می گوید: کشورهای جنوب شرق آسیا مثل تایلند و مالزی و بتازگی هم کشورهای آسیای میانه مثل گرجستان، ارمنستان و ازبکستان مقاصد تورهای ایرانی محسوب می شود.

وی به برخی از مقاصد پرطرفدار ایرانیان اشاره می کند و می افزاید: برخی گردشگران هستند که تمایل دارند به کشورهای اروپایی، آفریقای جنوبی و برزیل سفر کنند و پکیج های مختلفی دراین کشورها در اختیار این تورها قرار داده می شود، البته اغلب مسافران این تورها را قشر مرفه جامعه تشکیل می دهند.

این فعال صنعت گردشگری همچنین معتقد است کشورهای جنوب شرق آسیا و کشورهای همسایه در ردیف اول سفرهای ایرانیان قرار دارد. وی ادامه می دهد: ایرانیان بیشتر مقاصدی را انتخاب می کنند که اخذ روادید آن کشورها راحت تر باشد، البته سفر به کشورهای اروپایی و آفریقایی هم با اخذ شرایط سخت روادید همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

چرخیان درباره مقصد گردشگران خارجی و برنامه ای که آژانس های گردشگری برای توریست ها در نظر می گیرند، می گوید: بیشتر توریست هایی که به کشور وارد می شوند برنامه های مشخص و تدوین شده ای دارند و برنامه اغلب آنان فرهنگی و تاریخی است. یکی از اولویت های این گونه توریست ها برنامه های شیراز و اصفهان است. این دو شهر به دلیل وجود بناهای تاریخی پیش از اسلام و بناهای ناب تاریخ اسلامی از الزامات بازدیدهای گردشگران خارجی است، اما اگر فرصت بیشتری داشته باشند از جاذبه های آذربایجان، خوزستان، کرمانشاه، ترکمن صحرا و... بازدید می کنند.

جاذبه های کشور ما فقط به شهرها محدود نیست. از کرمان به سوی یزد کاروانسراها و آب انبارهایی وجود دارد که توریست ها را شگفت زده می کند. همنشینی با مردمان ترکمن صحرا آشنایی با آداب و رسوم و موسیقی محلی، پخت و پز نان توسط توریست، آموزش بافت پارچه و جاجیم و... برای توریست جذاب است. توریست ها همیشه از مهمان نوازی ایرانیان سخن می گویند و واقعیت را برخلاف تصورشان بیان می کنند.

● سواحل بدون مشتری

یکی دیگر از مسئولان تورهای خارجی در شیراز معتقد است صنعت توریسم در کشور نسبت به سال گذشته رشد بی سابقه ای داشته است. هومان عزیزی می گوید: امسال ورود توریست خارجی به کشور نسبت به سال های گذشته زیاد بود و گاهی با کمبود هتل خوب یا اتوبوس گردشگری و راننده مواجه می شدیم.

عزیزی بیشتر مسافران ورودی را از کشورهای اروپایی و بلوک شرق می داند و ادامه می دهد: کشور ما برای توریست های اروپایی و حتی آسیایی، کشور ارزانی به حساب می آید و توریست هایی که تاکنون نتوانسته بودند به ایران بیایند، بهترین فرصت بود جاذبه های کشور ما را ببینند.

به گفته وی علت اصلی استقبال توریست ها از شهرهای خاص در کشور، جذابیت و مناطق بکر طبیعی ایران است و توریست ها اغلب شهرها و مکان هایی را برای سفر انتخاب می کنند که برایشان جذاب باشد. برای مثال شهرهای تاریخی ما اولین مقصد گردشگران است و اگر زمان بیشتری داشته باشند، به شهرهای دیگر نیز سفر می کنند.

این تورگردان با اظهار تاسف از کمبود امکانات در سواحل کشور می افزاید: متاسفانه سواحل شمالی ما به علت آلودگی و نبود امکانات هیچ جذابیتی برای گردشگران خارجی ندارد و فقط سواحل جنوبی و بخصوص جزیره های کیش و قشم را می توان در برنامه گنجاند. بنابراین اگر توریست ها فرصت بیشتری داشته باشند به جزیره کیش با آن ساحل های مرجانی و تمیز و همین طور قشم هم سری می زنند.

● تورهای ارزان ترکیه

نایب رئیس هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان تهران هم در گفت وگو با خبرنگار جام جم با بیان این که پکیج های مختلفی از تور تعریف می شود می گوید: بسته به هدف سفر، مکان های مختلفی در نظر گرفته می شود. برخی از تورها جنبه تجاری دارد، برخی نیز برای بازدید از جشنواره های غذا، کالا، لباس، خودرو، لوازم خانگی و... برگزار می شود و گروهی از تورها هم وجود دارد که بیشتر جنبه تفریحی و گردشگری دارد و با هدف بازدید از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشور صورت می گیرد.

ژاله ابراهیمی می افزاید: تورهای خروجی بیشتر به بازدید از آثار فرهنگی و تاریخی می پردازد. زیرا کشورهایی مثل فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، یونان و آلمان که در صدر تورهای خروجی قرار دارند، دارای سایت های متنوع و شناخته ترشده ای هستند. شهرهایی مثل پاریس، رم، پراگ، فلورانس و بارسلونا بیش از ۵۰۰ مکان دیدنی دارند که به یک بار دیدن کفایت نمی کند.

وی معروفیت این شهرها را فقط در تبلیغات نمی داند و معتقد است: برخی شهرها به واسطه تبلیغات معروف نشده اند. برای مثال بارسلونا شهر خاصی است که به لحاظ فناوری و راحتی دارای زیرساخت های مناسبی است، نقشه مرتب و در دسترسی دارد. گذشته از آن دسترسی راحت و ارزان به سیستم حمل و نقل عمومی مثل تاکسی و مترو به جذابیت های این شهر افزوده است.

به گفته ابراهیمی، ایرانیان بیشتر تمایل دارند به شهرهایی مسافرت کنند که دارای تنوع اقلیمی و فرهنگی باشد. شهرهای سرحال و خیابان های شلوغ با هنرمندان خیابانی و کافه ها و رستوران های پیاده رو با روحیه ایرانیان سازگار است.

اما وی به کشورهای همسایه هم اشاره می کند و می گوید: ترکیه که همسایه است با وجود پتانسیل های خوبی که دارد مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند. سفر راحت و آسان به این کشور یکی از مزیت های آن است و دردسر اخذ روادید را ندارند. دیگر این که هزینه نسبت به اروپا پایین و مناسب است. از نظر فرهنگی با کشورما بیشتر همخوانی دارد و کنار آمدن با مردم ترکیه راحت تر است. ترکیه از جاذبه های خود به صورت هوشمندانه استفاده می کند و با هر سلیقه ای همخوانی دارد به گونه ای که هر شخصی بنا به سلیقه و هزینه اقتصادی می تواند به این کشور سفر کند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.