شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گردشگری بـزن و بکوب

گردشگری بـزن و بکوب

سفر برای همه مسافران هدف مشترکی را دنبال نمی‌کند، حتما به این دلیل است که مفاهیم مختلفی در گردشگری تعریف شده است، مثلا هدف گردشگر طبیعت با گردشگری که به مکان مذهبی می‌رود، مسلما مختلف است و تعریف مختلفی از سفر دارند.

اما به شکل عام همه به قصد حال بهتر و حس بهتری را تجربه کردن بار سفر می بندند که برای بعضی به شکل اغراق کننده ای این حال بهتر بیشتر از هر چیزی در خوش بودن به هر قیمتی تعریف می شود.

در سال های اخیر اتفاقا تورهای گردشگری برای تامین هدف این نوع از گردشگران هم دست به کار شده اند که بیشتر در تبلیغات سفرهای کوتاه مدت و یک روزه عنوان هایی را درج می کنند که برای این گروه به اندازه کافی مهیج است.

توره یک روزه به کویر شاد شاد، سفر به شمال با موزیک و برنامه های متنوع یا برای مسافرت با تور ما هیچ محدودیت یا ممنوعیتی ندارید، اگر به این تورها مراجعه کنید یا از کسانی که از این نوع سفرها رفته اند، پرس و جو کنید، خواهید فهمید که شاد یا بدون محدودیت کدهایی است با این مفهوم که فضا ممکن است چندان با شئونات اسلامی همخوان نباشد.

بروز برخی بی اخلاقی ها و ضدارزش ها در گردشگری داخلی، خارج از بحث اخلاق که اولین محور نگرانی در این باره محسوب می شود، از این جهت نیز حائز اهمیت است که برای همه مسافران آن تور به یک میزان ارزش ندارد.

مثلا شاید برای چند دانشجوی جوان تور گردشگری شاد و پخش شدن موزیک با صدای بلند در طول سفر جذاب به نظر برسد، اما مسلما برای زوج مسنی که می خواهند صرفا در آرامش سفر کوتاهی را تجربه کنند، این موضوع نه تنها جذاب نیست، بلکه می تواند همه لذت سفر را از آنها بگیرد.

این در حالی است که رعایت الگوهای رفتاری، گذراندن دوره های آموزشی و داشتن اشرافیت کامل برای راهنمایان تور الزامی است.

در تورهای گردشگری در عین جذابیت باید مسائل اخلاقی و اسلامی رعایت شود. مسافران در تورهای گردشگری باید احساس امنیت و آرامش کنند که این مساله بسیار مهم است.

● مهمانی یا گردشگری؟

اهمیت رعایت مسائل اخلاقی و زیر پا گذاشتن برخی ارزش ها در بعضی تورهای گردشگری تا جایی مطرح است که چندی پیش رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان مازندران با هشدار به دفاتر خدمات مسافرتی، خواستار ایجاد امنیت اجتماعی و اخلاقی و همکاری لازم تورهای گردشگری با نیروی انتظامی شد.

سرهنگ حسن تقوی در گفت وگو با ایسنا گفته بود: اعزام تور دانشجویی حتما باید با مجوز کتبی از دانشگاه مربوط و مجوز از سازمان گردشگری باشد و تاریخ و محل اجرای تور، مشخصات راهنمای تور و تمامی افراد شرکت کننده در تور به صورت کتبی با مجوز سازمان گردشگری مشخص شده باشد.

رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی مازندران، مسئولیت هرگونه عواقب و تخلف در تور را به عهده لیدر تور و دفتر خدمات مسافرتی اعزام کننده تور دانسته و تاکید کرده بود: باید از مختلط بودن دختر و پسر در داخل اتوبوس و مجالس، مهمانی ها و نشست ها خودداری شود. پذیرایی بانوان با خواهران بوده و از پخش هرگونه فیلم و موسیقی غیرمجاز ممنوعه در حین اجرای تور جلوگیری شود.

● همیشه پای سایت های اینترنتی در میان است

وقتی موضوع برخی بی اخلاقی ها را از صاحب نظران حوزه گردشگری پیگیری کنید، مساله ای را مطرح می کنند که خود بحث جدیدی را باز می کند.

ابراهیم پورفرج؛ رئیس جامعه تورگردانان ایران که از پیشکسوتان برپایی تورهای خارجی و داخلی است، در این باره معتقد است: افراد فراوانی داریم که بدون داشتن آژانس گردشگری، آزادانه تور گردشگری می برند و در سایت های اینترنتی هم تبلیغ می کنند که باید جلوی ورود هر کسی به این عرصه گرفته شود.

او درباره بی اخلاقی ها در برخی تورها می گوید: چنین خطاهایی قابل کنترل است، اما درمان ۱۰۰ درصد ندارد.

درواقع به اعتقاد کارشناسان این حوزه هر آنچه آگهی تور در روزنامه ها منتشر می شود و مشکل دارد حتما غیرمجاز است و آژانس گردشگری پشت آن نیست.

البته باوجود این که معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در برخورد با آژانس های گردشگری ابزارهایی دارد به نام تذکر، تعلیق و لغو مجوز برای آژانس گردشگری، اما تا زمانی که نحوه بازرسی ها به شیوه سنتی صورت می پذیرد و خود گردشگران، منبع گزارش تخلفات اخلاقی و شرعی تورها به شمار می روند، این ابزارها کارایی لازم را ندارند.

● چه باید کرد؟

کارشناسان حوزه گردشگری کلید حل این مشکلات را در دست سازمان گردشگری می دانند.

به اعتقاد آنها معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید با تخلفات تورهای گردشگری مقابله کند، چراکه در درازمدت این نوع رفتارها به بدنه صنعت توریسم کشور صدمه می زند.

همچنین افرادی که متقاضی مسافرت با تورهای گردشگری هستند حتما به دفاتر مجاز و معتبر مراجعه کنند. گاهی مشاهده شده برخی افراد به صورت غیرمجاز اقدام به تورگردانی می کنند که این امر سبب بروز معضلاتی می شود.

بنابراین قبل از اقدام به سفر، هم مسئولان تورهای گردشگری و هم گردشگران باید تمامی مسائل ازجمله رعایت شئون اسلامی و اخلاقی را مدنظر داشته باشند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.