شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفرهای تنهایی را دوست دارم

سفرهای تنهایی را دوست دارم

گفت وگو با احمد پوری, داستان نویسی درباره سفر هایش

این بار احمد پوری را برای گفت‌وگوی سفری خودمان انتخاب کردیم. یکی از اهالی ادبیات که سفر کردن را دوست دارد و از تمام سفر‌هایش لذت می‌برد. احمد پوری به تازگی از انگلستان بازگشته است. برای دیدن پسرش به آنجا رفته بود، اما علاوه بر آن دیدار، سفری هم به شهر نوستالژیک دانشگاهی‌اش داشت. از خاطره‌های سفری‌اش حرفی نمی‌زند اما یک دنیا خاطره از سفر‌هایش دارد. نویسنده «دو قدم این ور خط» این روزها سفر به آذربایجان را به شما پیشنهاد می‌کند...

از آخرین سفری که رفتید به ما بگویید.

آخرین سفرم به انگلیس بود.

انگلیس چطور بود؟

خوب بود. برای دیدن پسرم به آنجا رفته بودم. در مجموع فرصتی شد که توانستم از ۳ شهر دیدن کنم.

از کدام شهر‌ها در لندن دیدن کردید؟

ادینبرو، منچستر و لندن.

حالا اگر قرار باشد این ۳ شهر را به کسی پیشنهاد کنید، در مورد این ۳ شهر چه می‌گویید؟

اگر کسی به یک شهر تیپیک قدیمی و بریتانیایی، زیبا اما آرام و ساکت علاقه‌مند است، بهتر است به ادینبرو برود. اگر دنبال دیدن شهر زنده و کارگری می‌گردد، شهر پر افاده نیست، برود منچستر را ببیند. در مورد لندن هم تنها می‌توان گفت لندن است دیگر. اگر قرار باشد از بین این ۳ شهر انتخابی داشته باشد، بهتر است اول به لندن برود. لندن تمام ویژگی‌های این ۳ شهر را دارد.

سفر کجای زندگی شما قرار دارد؟

من سفر را بسیار دوست دارم. اگر امکانات مالی وجود داشته باشد، ترجیح می‌دهم خیلی سفر کنم، اما خب به هر حال همیشه محدودیت‌های سفری وجود دارد. در کل خیلی اهل سفرم.

تا به حال نشده سفری روی کارتان تاثیر بگذارد؟

شاید اتفاق داستانی برایم درست نکند، اما این سفر‌ها جزو تجربیات زندگی من می‌شوند. هر زمانی که فرصتی دارم به بریتانیا می‌روم چرا که آنجا آرامش زیادی وجود دارد که می‌توانی با فراغ‌بال بنویسی، امکانات فراوان دارد و برای نوشتن و کار من خیلی سودمند است.

چه شرایطی برای نوشتن و راحت بودن فراهم می‌شود؟

از شلوغی‌های روزمره زندگی اینجا فاصله داریم و در اصل از ‌های و هوی زندگی مرخصی گرفته‌ایم. آنجا امکانات زیادی برای شما هست که بخواهید یک گوشه بنشینید و بنویسید. کتابخانه‌های زیادی وجود دارد با امکانات فراوان. تقریبا می‌توان این‌طور گفت؛ ۱۲ ساعت در روز می‌توانید با میز و کامپیوتری که در اختیار دارید، به راحتی هر چه دوست دارید بنویسید.

جایی نرفته‌اید که خیلی برایتان عجیب باشد؟

سال‌ها پیش به کراچی رفتم. نوع فرهنگی که در کراچی وجود دارد برایم خیلی عجیب بود. نوع فرهنگی که به فرهنگ هند نزدیک است را دیدم. کراچی به ۲ قسمت تقسیم می‌شود که هر ۲ کاملا متفاوت است. یک قسمت که به آن می‌گفتند زینب مارکت، بخشی است کاملا سنتی با فقر معروفی که در همه جای هند هست. بخشی دیگر آن سوی پل بود، نزدیک به سیبری بسیار آمریکایی و با معماری هندی. ترکیب این ۲ قسمت در یک شهر برای من خیلی عجیب بود.

مهم‌ترین نکته?ای که در سفر‌ها برای شما مهم است چیست؟جای خوب، همسفر خوب، وسیله مناسب، خاطره‌ها؟

برای من در وهله اول خود مکان است که چیز تازه و دیدنی داشته باشد و از نظر فرهنگی نکته جدیدی را به من نشان دهد. من سفر‌های تنهایی را هم خیلی دوست دارم تا بتوانم در تنهایی بدون اینکه دور و برم شلوغ باشد به راحتی در شهر بچرخم. در وهله دیگر توجه به جنبه نوستالژیک سفر است. مثلا دوران دانشجویی‌ام در ادینبرو گذشته است. هر زمانی که به این شهر سفر می‌کنم خوشحالم و این سفر‌ها برای من ارزش خاصی دارد. سفر به آنجا برای من یادآور آن روزهاست.

اگر یک مهمان خارجی داشته باشید، چه شهر‌هایی را به او نشان می‌دهید؟

بستگی به مهمانی دارد که به ایران می‌آید؛ اینکه چه ویژگی‌ای دارد، اگر مانند تمام غربی‌ها به دیدن آثار تاریخی ایران علاقه داشته باشد، طبیعتا او را به اصفهان، تبریز، شیراز، زنجان، قزوین و همدان می‌برم، اما عده‌ای هم دنبال جای خاص‌تری می‌گردند. مثلا دوستی داشتیم که علاقه داشت کویر را از نزدیک ببیند. برای او مهم نبود تخت‌جمشید را ببیند، اما دوست داشت حتما کویر را ببیند. با توجه به شناختی که از آنها داریم، تعیین می‌شود آنها را کجا ببریم.

دوست دارید با چه وسیله‌ای به سفر بروید؟

من هیچ وقت ماشین نداشته‌ام. اگر بخواهم با ماشین به سفر بروم، باید با ماشین دوستان و آشنایان بروم. برای سفر به نقاط نزدیک طبیعتا ماشین را ترجیح می‌دهم اما برای سفر‌های دور حتما هواپیما را انتخاب می‌کنم که در وقت صرفه‌جویی شود و زودتر به جایی که می‌خواهم برسم.

تا به حال شده بدون هیچ پیش‌زمینه قبلی جایی بروید که برای شما جذاب بوده باشد؟

چنین چیزی را به طور مشخص به یاد نمی‌آورم. هم سفر‌هایی که در ایران داشتم و هم خارج از ایران با برنامه‌ریزی قبلی بود و تا به حال نشده یکباره با شهر تازه‌ای مواجه شوم.

در این زمان از سال کجا را پیشنهاد می‌دهید؟

تمام اینها به بودجه افراد بستگی دارد. اگر خودم بودم می‌رفتم طرف آذربایجان چرا که در این فصل هم هوای خوب و هم طبیعت زیبایی دارد. برای خارج از کشور هم اروپا را پیشنهاد می‌دهم.

تا به حالا سفر هیجان انگیزی رفته‌اید؟

تقریبا تمام سفر‌های من همین‌طور است، چرا که سفر رفتن را دوست دارم و همیشه این کار برای من هیجان‌انگیز بوده است. البته تا به حال نکته ویژه‌ای نبوده که برای آن بخواهم به جایی بروم. اما معمولا حاصل سفر‌هایم هیجان مثبت خودش را داشته.

 

منبع: aftabir

دسته ها: سفرنامه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.