شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

بهشت شمیرانات

بهشت شمیرانات

بهتر است در روزهای برفی سراغ اوشان و فشم برویم؟ خیر! در آن روزهای سرد که به جز نشستن در کافه‌ها و رستوران‌های پرتعداد اما مجهز کاری از دستتان برنمی‌آید. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در آخرین روزهایی که هوا به شکل غیرقابل تحملی سرد نشده است،..

درباره اوشان و فشم با شما صحبت کنیم و درنهایت از روزهای برفی آن هم برایتان بنویسیم تا اگر هوس برف‌گردی کردید، رفتن به سمت جاده لشگرک را در برنامه‌هایتان بگنجانید.

اوشان – فشم، اصطلاحی است که در زبان عامیانه به خطه‌ای از تهران می‌گویند؛ محدوده‌ای که کنار تجریش، شمشک و لواسان، منطقه یک تهران را تشکیل می‌دهند، همان محدوده‌ای که به اسم شمیرانات می‌شناسیم اما از آن محدوده‌هایی است که بیشتر به اسم پاتوقی تفریحی و جوان‌پسند شناخته می‌شود. محدوده‌ای که برخلاف ظاهرش پاتوق‌های خانوادگی فراوانی دارد و از قضا می‌توان برای پیک‌نیک و باد زدن جوجه‌کباب هم در آنجا برنامه گذاشت. اما شاید ندانید این محدوده، یکی از قدیمی‌ترین نقاط تهران محسوب می‌شود و از سال ۱۳۳۴ به عنوان یک شهر شناخته شده است. شهری که همچنان جاده‌ای سخت دارد و باید با هوش و حواس کامل از پیچ‌های تند آن گذر کرد. حتی حرفه‌ای‌های جاده چالوس هم معتقدند برخی پیچ‌های تند جاده فشم را در جاده چالوس نمی‌بینید. به این دلیل که حداقل راننده‌ها در جاده چالوس می‌دانند از چه مسیرهای سختی می‌گذرند اما در جاده فشم چندان به این موضوع دقت نمی‌کنند.

● به جاده توجه کن

از اتوبان بابایی که به سمت جاده لشکرک حرکت می‌کنید، کافی است مسیر مستقیم را بروید و بد به دلتان راه ندهید. جایی از مسیر هست که خط‌های دوگانه‌ سفید وسط جاده شما را به اشتباه می‌اندازند، به همین دلیل بهتر است اگر برای نخستین بار این مسیر را می‌روید، در طول روز به سمت فشم حرکت کنید. در همان میدانگاهی ابتدای راه، جایی که به اسم میدان فشم شناخته می‌شود و در سمت شمالی میدان، ایستگاه پلیس است. می‌توانید دو راه انتخاب کنید؛ یکی از آن دوراهی‌های معروف که شما را بین تفریح رستورانی یا تفریح خودمانی قرار می‌دهد. از سمت راست از جاده خارج شوید و پس از طی مسیری ۱۰ دقیقه‌ای دوباره وارد جاده می‌شوید. سوپرمارکت‌هایی که در این مسیر می‌بینید، تمام ادوات لازم برای کباب و جوجه‌کباب را دارند. در ادامه همین مسیر مستقیم، جایی به یک سه‌راهی می‌رسید که تابلویی جلوی چشمتان ظاهر می‌شود و درواقع شما را در یک سه‌راهی هیجان‌انگیز می‌گذارد. باید تصمیم بگیرید می‌خواهید در جاده بنشینید یا به سمت رستوران‌های بین‌راهی حرکت کنید. هرچند بهترین راه این است که در کافی‌شاپ‌هایی که در مسیر دیده‌اید، توقف کوتاهی داشته باشید. در طول سال‌های گذشته، این محدوده به دلیل رد شدن اسکی‌بازهای حرفه‌ای کافی‌شاپ‎‌های خوبی پیدا کرده است که قهوه خوبی با همان قیمت تهران در اختیار شما می‌گذارند و بستنی‌های سالم و خوبی هم سرو می‌کنند. آنقدر که می‌توانید با خیال راحت برای بچه‌ها هم خرید کنید.

● خانه‌های زیبا

گروهی می‌گویند به دلیل بالارفتن قیمت مسکن در تهران و گروهی دیگر می‌گویند به خاطر ترافیک و گردوغبار، تعداد زیادی از خانواده‌هایی که درآمد بالای متوسط داشته‌اند، در سال?های اخیر به سمت اوشان و فشم راهی شده‌اند. برخی خانه‌ای نقلی خریده‌اند و به صورت تمام و کمال به این منطقه خوش آب و هوا مهاجرت کرده‌اند و برخی دیگر هزینه‌های تفریحی‌شان را یک‌کاسه کرده‌اند و اجاره‌خانه پرداخت می‌کنند. در این سال‌ها، خیلی طبیعی است اگر خانواده‌های بزرگی را ببینید که خواهر و برادر برای فرار از تهران و تفریح، خانواده‌هایشان چنین هزینه‌ای را به صورت اشتراکی پرداخت می‌کنند و در تعطیلات طولانی‌مدت سر از فشم درمی‌آورند. اما قدیمی‌ترهای فشم، صاحب همان خانه‌های زیبایی هستند که نمای متفاوت دارد و قیمت هر خانه، متری ۳ میلیون تومان است. شاید الان که این نوشته را می‌خوانید به نظرتان عجیب بیاید اما قطعا زمانی که وارد جاده می‌شوید، خانه‌ها آنقدر توجه?تان را به خود جلب می‌کند که می‌توانید از این اطلاعات به عنوان بحث‌های درون ماشینی استفاده کنید. مخصوصا که خانه‌های کوچک در این مدت زیاد شده‌اند و شاید بتوانید برای یک شب ماندن در فشم به یکی از آنها پناه ببرید ولی بالاتر از ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای این شب ماندن هزینه خواهید کرد. بهترین پیشنهاد این است که از بنگاه‌های معاملات املاک برای انتخاب خانه اجاره‌ای استفاده کنید و به کسانی که کنار جاده ایستاده‌اند کاری نداشته باشید. شنیده‌های ناخوشایندی درباره خانه‌های رصدشده در این محدوده وجود دارد و بنگاه‌های معاملات املاک خودشان خانه‌هایی برای این یکی، دو شب اجاره می‌دهند. خانه‌هایی که معمولا امکانات اولیه زندگی را دارند و اگر خوش‌شانس باشید، تراس و بالکن خوبی نصیبتان خواهد شد. اما در تعطیلات طولانی‌مدت، بهتر است زودتر از آنکه باروبندیلتان را جمع کنید و راهی شوید، خانه خودتان را انتخاب کنید.

● ترافیک و چند ماجرای دیگر

ممکن است باورتان نشود اما ساکنان این محدوده به شما پیشنهاد می‌دهند برای سرسام نگرفتن در ترافیک سنگین عصرهای روزهای تعطیل، عصر جمعه یا عصر آخرین روز تعطیل را برای بازگشت به سمت تهران انتخاب نکنید. هرچند خودشان مسیرهای انحرافی خوبی بلدند که باز هم در عصرهای تعطیل فرار از ترافیک آنها سخت خواهد بود. برای مثال، آنها به شما پیشنهاد می‌دهند به جای مسیر بازگشت که درواقع همان مسیری است که به سمت فشم می?رود، از کناره جاده لشکرک حرکت کنید و از ابتدای جاده هراز وارد تهران شوید اما با این دور طولانی هم برای یک ساعت جلو افتاده‌اید. اگر راننده شب هستید، بازگشت دیرهنگام به سمت تهران گزینه بهتری است یا اگر از آن گروه افرادی هستید که استرس صبح شنبه را می‌گیرید، موسیقی خوب و تنقلات لازم در ماشین را فراهم و تلاش کنید از ترافیک هم لذت ببرید.

● مشخصات بیشتر

گروهی از افراد علاقه شدیدی دارند پیشینه هر مکان تفریحی‌ای را بدانند و دلشان می‌خواهد میان سفرهایشان چند واحد ایران‌شناسی هم پاس کنند. برای این گروه باید بگوییم این محدوده نزدیک به ۶۰ کیلومترمربع وسعت دارد و ۱۹۱۵ متر ارتفاع از سطح دریا. مردمان این خطه، از گذشته به آن فشند، پشم، پشن، قصران و کوهسران هم می‌گفته‌اند. در میان بومی‌های این محدوده، زبان دیلمی که شاخه‌ای از زبان فارسی پهلوی است، زبان پرطرفداری است. زبان گفتاری مردم میگون همان تبری یا مازندرانی است اما در این سال‌ها، مخصوصا میان جوان‌ترها، لهجه ساده فارسی هم رواج زیادی دارد. شبیه مردمانی که در شهر زندگی می‌کنند لباس می‌پوشند و درواقع شهری‌بودن منطقه حفظ شده است.

● اندکی هم تاریخ‌نگاری

یادتان می‌آید درباره سه‌راهی صحبت کردیم؟ اگر از سمت راست آن سه‌راهی خارج شوید، به محدوده‌ای پردار و درخت می‌رسید که رودخانه‌ای از کنار شما رد می‌شود. کنار این رودخانه، خانه‌ای وجود دارد که به نام خانه تاریخی اوشان شناخته می‌شود. برای توضیحات بیشتر به سایت شهرداری اوشان-فشم پناه می‌بریم. در توضیح این خانه نوشته‌اند:« در سمت غرب جاده لواسان –اوشان– فشم و در جبهه شمال شرق شهر اوشان و رودخانه‌ای که از جبهه شرقی شهر عبور می‌کند، خانه‌ای تاریخی متعلق به دهه ۲۰ یا ۳۰ هجری شمسی وجود دارد که صاحب آن شخصی به نام آقای جعفر پناهی بوده است. این بنا، ۲ طبقه دارد که طبقه زیرین آن با سنگ مالون و ملات سیمان احداث شده و دارای چند اطاق بوده که کاربرد فرعی مانند انباری و... داشته و طبقه دوم بنا که همکف خیابان مجاور آن است با مصالح آجر و سیمان احداث شده و سقف آن با استفاده از خرپای چوبی با ورق گالوانیزه (شیروانی) پوشیده شده است.» در ادامه مسیر، نزدیک‌تر به قله توچال و در مسیری که به دیزین و اسکی‌سواری منتهی می‌شود- مسیری که به خودی‌خود بحث مفصلی می‌طلبد و در روزهای برفی سراغ آن می‌رویم- امامزاده‌هایی وجود دارند و بناهای تاریخی دیگر در انتظار شما خواهد بود.

در این میان که به جوجه‌کباب فکر می‌کنید یا درباره انتخاب رستوران دچار مشکل هستید، بگذارید دقیق‌تر برایتان توضیح دهیم که در چه محدوده‌ای قدم گذاشته‌اید. در این خطه، خانه‌های زیبایی وجود داشته‌اند و آثار مهمی با ارزش فرهنگی- تاریخی تخریب شده‌اند. برخی از این تخریب‌ها طی سالیان اتفاق افتاده و به دلیل نوسازی بناها، ارزش خود را از دست داده‌اند و برخی از آنها در جریان آتش‌سوزی‌های پیاپی در سال‌های منتهی به انقلاب از میان رفته‌اند. این بخش را هم از سایت شهرداری بخوانید: «گفته می‌شود خانه تاریخی بسیار زیبایی در شهر فشم وجود داشت که شبیه کاخ مظفری اوشان بود و به شجاع نظام از نوادگان ناصرشاه تعلق داشت. این بنای ارزشمند در جریان انقلاب آتش زده و بقایای معماری آن نیز در جریان تعریض جاده فشم به طور کامل تخریب شد و از میان رفت.» از سوی دیگر ۲ بنای متفاوت دیگر نیز وجود داشت که اهالی شهر آن را به اسم «قبر چهار مسلمان» و « تپه سرقلاع» می‌شناسند. برای نمونه، محدوده «قبر چهار مسلمان»، محدوده‌ای است که در حال حاضر به عنوان قبرستان شهر شناخته می‌شود و می‌گویند به جای این زمین‌های صاف و هموار، بناهای مهمی در این محدوده وجود داشت.

● رستوران‌های بنام

تعداد بالای رستوران‌های این محدوده، ممکن است شما را گیج کند و در انتخاب محلی برای نشستن به اشتباه بیندازد. برای برطرف کردن این مشکل ۲ راه وجود دارد؛ اول اینکه از کسانی که پیش‌تر به این سمت رفته‌اند پرس‌و‌جو کنید و دوم اینکه در سایت‌هایی که به معرفی رستوران‌های پایتخت می‌پردازند، گزینه فشم را انتخاب کنید. از آنجایی که رستوران‌های فشم، پاتوقی ثابت محسوب می‌شوند، اصلی‌ترین پاتوق‌ها در این محدوده به شما معرفی می‌شود. نمونه‌اش رستوران نعناع است. رستورانی که به اسم اشکان خطیبی شناخته می‌شود به این دلیل که در دومین مجموعه از سری نخست شام ایرانی، در همین رستوران از مهمانانش پذیرایی کرد. البته که رستوران نعناع، یکی از رستوران‌های گرانقیمت این محدوده است. رستوران دیگری که در مسیر به چشم شما می‌آید و پارکبان‌های فعالی هم دارد، رستوران ققنوس است که میان درخت‌های سربه‌فلک کشیده بنا شده و اگر نخواهید در فضای بسته بنشینید، آلاچیق‌هایی در فضای باز به شما ارائه می‌دهد. از ما می‌شنوید، اندکی صبر کنید اما نشستن در این آلاچیق‌ها را تجربه کنید. رستوران دیگری که اندکی دورتر از این رستوران‌هاست، رستوران لیدی‌برد یا همان کفشدوزک است. رستورانی که سمت چپ مسیر قرار دارد و برای پیدا کردن جای پارک به مشکل برمی‌خورید اما امتحان غذای آن تجربه خوبی برایتان می‌سازد و سالادبار مفصلی هم دارد.

● پایان خوش

در این سفر کوتاه مدت، احتمال فراوانی وجود دارد که احساس کنید تمام نقاط دیدنی مسیر را مشاهده نکرده‌اید یا حتی پس از مدتی احساس دلتنگی نسبت به آن پیدا کنید. قطعا یکی از مهم‌ترین دلایل چنین احساسی، طبیعت دوست‌داشتنی و زیبای این محدوده خواهد بود. گل‌ها هم اینجا شفاف‌تر به نظر می‌رسند و درخت‌های سربه‌فلک کشیده و طبیعت دست‌نخورده‌ای که در طول راه می‌بینید، دلتان را به دست خواهند آورد. اما هول نشوید و حرکت خطرناکی با ماشین انجام ندهید، چند محدوده تعیین‌شده وجود دارد که می‌توانید با خیال راحت در آن صبر کنید و از طبیعت لذت ببرید و دوباره به راه ادامه دهید. اکسیژن موجود در فضا را هم در نظر بگیرید. چنین هوای پاکی می‌تواند انرژی دو چندانی به شما بدهد و روحیه‌تان را تغییر دهد. کمتر کسی پیدا می‌شود که از هوای پاک و طبیعت دوست‌داشتنی در کنار شهری‌بودن و مدرنیته‌ای که در این سال‌ها به این محدوده وارد شده، بگذرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.