شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

قلعه یزد گرد

قلعه یزد گرد

قلعه یزد گرد

مجموعه بناهای یادمانی قلعه یزدگرد در هجده کیلومتری سه راهی ریجاب به سرپل ذهاب در استان کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه با وسعت تقریبی چهل کیلومتر مربع از سمت شمال غرب با پرتگاه تندی به جلگه ذهاب و از طرف شمال و شرق به صخره‌های پلکانی دالاهو محدود می‌شود. بر اساس اولین تحقیقات و کاوش‌های باستان شناسی که در زمان قبل از انقلاب توسط هیئت باستان شناختی کانادایی ادوار کیل صورت گرفت در این منطقه و بر طبق گچ بری‌های مکشوفه از بنای معروف به «گچ گمبد» زمان ساخت این مجموعه به دوره ساسانی نسبت داده شد. اما کاوش‌های بعدی در این منطقه نشان داد بسیاری از مجموعه بناهای این محوطه متعلق به اواخر دوره اشکانی است. این مجموعه شامل چند محوطه‌است:

yazdgerd-dalahoo

دیوار گچ

خطی از استحکامات به طول دو و نیم کیلومتر و عرض دو تا چهار متر است و با قلوه و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده است. این حصار در فواصل منظم دارای برج هایی با نیم دایره می باشد که از این برج ها علاوه بر پشتبند به عنوان اتاق های نگهبانی استفاده کرده‌اند.جهت احداث جاده به روستای زرده و همچنین احداث کانال آبیاری باغات منطقه مورد تخریب اساسی قرارگرفته ، از طرفی اهالی از قلوه سنگهای تخریب شده دیوار نیزجهت جداسازی حریم باغات خود استفاده کرده و باعث از بین رفتن بیش از پیش این دیوار شده اند،

آشپزخانه

در انتهای پایین دیوار مجموعه‌ای از استحکامات قرار دارد و به احتمال زیاد محل استقرار سربازان بوده‌است.

دروازه

دو برج منفرد در ابتدای دیوار دفاعی قرار گرفته‌است. این مکان دروازه خوانده می‌شود.

جای دار

در حال حاضر این محوطه بین باغ‌های روستای «زرده» قرار دارد. آثار بر جای مانده در این محوطه نوعی استحکامات دفاعی با دیوارها و برج‌های تعبیه شده در آن را نشان می‌دهد. این بنا احتمالاً ترکیبی از دژ قلعه برای کل محوطه بوده‌است.

yazdgerd-kermanshah

تپه رش

در سطح این محوطه مقدار زیادی سفال از دوره‌های مختلف به دست آمده‌است.

قلعه یزدگرد

این بنا در یکی از بلندترین ارتفاعات قرار دارد. اطراف این قلعه را حصاری با برج‌های نیم دایره‌ای شکل احاطه کرده‌است. قطر این برج‌ها بن دو تا شش متر است و با فاصله شش تا شانزده متر از یکدیگر قرار گرفته‌اند.

گچ گمبد

این محوطه که به نام «میدان» نیز شناخته می‌شود دارای وسعت تقریبی ۸۰۰×۴۰۰ متر است. اطراف این مجموعه را حصاری با برج‌های نیم دایره‌ای شکل در بر گرفته‌است. در قسمت جنوبی آن پردیس و در قسمت شمالی آن کاخی به چشم می‌خورد و تزیینات گچی بسیاری از داخل آن به دست آمده‌است.

قلعه داور

این بنا در داخل روستای «بان گمبد» قرار دارد. کاوش‌های باستان شناختی نشان داده‌است که این بنا آتشکده‌ای از دوره ساسانی بوده و در اوایل اسلام با الحاق فضاهایی به آن، تبدیل به کارگاه شیشه گری شده است!

نقاره خانه

این بنا در شمال شرقی بنای قلعه یزدگرد و بر روی ارتفاعات قرار دارد. این بنا برج دیده بانی بود.

آشیه وا

این بنا در شمال غربی بنای قلعه یزدگرد و بر روی ارتفاعات قرار گرفته‌است. این بنا نیز برج دیده بانی بود.(آشیه وا به معنی آسیاب بادی می باشدکه در زبان پهلوی با این معنی برابری میکند)

yazdgerd

galee-yazdgerd

 

منبع:dolan

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.