شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تالاب بین المللی بوجاق

تالاب بین المللی بوجاق

پارک ملي بوجاق منطقه‌اي حفاظت‌شده در شهرستان آستانه اشرفيه، استان گيلان است. اين منطقه نخستين «پارک ملي خشکي ـ دريايي» ثبت‌شده در ايران محسوب مي‌شود و ۳۲۶۰ هکتار وسعت دارد. از اين مقدار حدود ۱۶۰۰ هکتار آن محوطه دريايي، حدود ۱۶۰ هکتار محوطه تالابي و بقيه آن محوطه خشکي شامل زمين‌هاي ساحلي، جلگه‌اي و علفزار است.

اين منطقه در شمال شهرستان آستانه اشرفيه قرار گرفته و از جنوب به بندر کياشهر، از غرب به رودخانه اوشمک و شهر زيباکنار، از شرق به تاسيسات صدا و سيما در کنار روستاي اميرکياسر و از شمال تا عمق۶مترى درياى خزر در منطقه کياشهر ادامه پيدا مي‌کند.

اين منطقه از سه تالاب ِ کياشهر در شرق، بوجاق در غرب و ۲۲ بهمن در مرکز همراه دلتاي سفيدرود، جلگه‌ها و علفزارهاي غرب دلتاي سفيدرود و زمين‌ها و آب‌هاي ساحلي درياي خزر تشکيل مي‌شود. اين منطقه از سال ۸۱ به عنوان پارک ملي تعيين شده‌است. البته تالاب کياشهر از سال ۵۴ به عنوان تالاب بين‌المللي تعيين‌و بر اساس کنوانسيون رامسرمورد حفاظت قرار گرفت. اما نکته عجيب اينجاست که تالاب کياشهر در حال حاضر وضعيت بسيار نامناسب‌تري از نظر تنوع و تعداد جانوران نسبت به تالاب ۲۲ بهمن و تالاب بوجاق دارد که بتازگي مورد حفاظت قرار گرفته‌اند.

talab-boojagh

پارک ملى خشکى – دریایى بوجاق پس از تالاب بین المللى انزلى و امیرکلایه لاهیجان یکى دیگر از عرصه‌هاى مهم تالابى و طبیعى استان گیلان به شمار می‌آید.این محیط طبیعى که در بخش بندر کیاشهر، در ۲۰ کیلومترى آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان واقع شده است، از نظر کارشناسان و دست اندرکاران علوم طبیعى به دلیل برخوردارى از جاذبه‌هاى گردشگرى و زیست محیطى از عرصه‌هاى طبیعى منحصر به فرد کشور محسوب مى‌شود.

پارک ملى بوجاق که به عنوان پارک ملى خشکى دریایى به ثبت رسید در گذشته تنها به منطقه‌اى شکار ممنوع محدود مى‌شد و اکنون به عنوان یکى از مناطق مهم علمى، تحقیقاتى و تفریحى کشور و استان گیلان مطرح است که در صورت سرمایه‌گذارى‌هاى صحیح و ایجاد زیرساخت‌هاى مناسب، زمینه بهره‌ورى از قابلیت‌هاى فراوان این عرصه طبیعى فراهم خواهد شد.این پارک ملی به لحاظ خشکی و دریایی بودن در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است و به دلیل ویژگی خشکی و دریایی پرندگان گوناگونی را به سمت خود می‌کشد.

عبور رودخانه سفیدرود از این پارک و قرار گرفتن در حاشیه دریایی خزر، وجود آبندان‌های مختلف در حوزه پارک ملی بوجاق، هوایی معتدل و برنامه‌های حفاظتی محیط زیست پارک ملی خشکی دریایی کیاشهر به محل مناسبی برای زمستان‌گذارانی پرندگان مهاجر تبدیل کرده است.این پارک به دلیل اکوسیستم وسیع، پرنده‌های آبزی، کنارآبزی و خشک‌زی را در خود جای داده که این امر موجب حضور گردشگران علاقمند به طبیعت در پارک بوجاق و باعث رونق اکوتوریسم گردشگری طبیعی در این منطقه شده است.

boojagh-gilan

بر‌اساس تحقيقي که از سال ۸۳ تا ۸۵ در اين پارک انجام شد، در مجموع ۲۳۴ گونه پرنده از ۴۹ تيره مختلف در آن مشاهده شده ک ۱۲گونه آن از جانوران در معرض خطر انقراض هستند که در فهرست سرخ اتحاديه بين‌المللي حفاظت از محيط‌زيست است.انواع قو، غاز، مرغابي، فلامينگو، آنقوت، چنگر (پرلا)، پرستوي دريايي، بوتيمار، قار، خوتکا، مرغ سقا، گيلانشاه، گيلار، کشيم، لک‌لک، کاکايي، باکلان، حواصيل، درنا، قرقاول، بلدرچين، چاخ‌لق، زنگوله بال، سليم، خروس کولي، آبچليک، ابيا، پاشلک، تليله، جغد، چکاوک، دارکوب، هدهد، سبزه قبا، زنبورخوار، ماهي‌خورک و پرندگان شکاري مانند انواع عقاب، کورکور، سارگپه، سنقر، عقاب دريايي، هما، قرقي، طرلان، پيغو، ترمتاي، دليجه، ليل، بالابان، لاچين و بحري، سسک، پپت، زرده‌پره، توکا، قمري، چرخ ريسک، مگس‌گير، دم جنبانک، سنگ چشم، بلبل، سينه سرخ، کوکو و چلچله از جمله پرندگان بوجاق هستند.

البته تعداد پرندگان بومي ساکن اين پارک، فقط ۲۰ گونه است و بقيه از پرندگان مهاجر و عبوري هستند که بيشتر آنها فصل زمستان را در منطقه مي‌گذرانند و سپس به زادگاه‌هاي خود باز‌مي‌گردند.شناگر بلوطي پرنده نادري است که تاکنون فقط ۲ بار در ايران ديده شده که يک بار در بوجاق و بار ديگر در جنوب کشور بوده است. پرندگان نادر ديگري چون عروس غاز، فالاروپ، غاز پازرد، و غاز پيشاني‌سفيد کوچک هم در اين منطقه ديده شده‌اند. همچنين حضور پرندگاني مثل طرقه کوهي و چکچک ابلق که معمولا در مناطق کوهستاني زندگي مي‌کنند تعجب کارشناسان را برانگيخته است.

بيش از ۵۰ گونه از آبزيان مختلف هم در منطقه شناسايي شده که ماهي سفيد، کپور، اردک ماهي، کُلمه، ماهي کاراس، لاي‌ماهي، سيم‌پرک و سرخ‌باله از جمله آن‌ها هستند. همچنين فک خزري، تنها پستاندار درياي خزر هم در اين منطقه ديده مي‌شوند. تعداد گونه‌هاي گياهي شناسايي شده در اين منطقه هم ۲۴۸ گونه است.

از سال۱۳۹۲با افزايش محدوده منطقه آزاد شهرستان آستانه اشرفيه نيز به محدوده منطقه آزاد افزوده شده پيش از اين شهرستان‌هاي رشت و انزلي در محدوده آزاد بودند پارک ملي بوجاق کياشهر با کاربري گردشگري و طبيعت‌گردي در محدوده منطقه آزاد قرار دارد.

این منطقه از طریق جاده های حسن رود به زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان می باشد.

boojagh

boojagh-talabboujagh-talab

 

منبع:dolan

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.