شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شعبده ای بزرگ بین کارون و اروند و بهمنشیر

شعبده ای بزرگ بین کارون و اروند و بهمنشیر

برای آبادان, گران ترین زمین دنیا

هرجای خاک آبادان را که نگاه می‌کنی نقش دارد؛ از نقش پوتین سربازی گرفته تا کتانی ته‌سبز چینی و دمپایی لاانگشتی و گیوه ملکی و هزار و یک رد پای دیگر! قدمت خیلی‌ از آنها به پنجاه و نه می‌رسد، پنجاه و نه خالی نه، هزار و سیصد و پنجاه و نه! از آن سال این قدر روی این خاک رستم‌مانند راه رفته‌اند که زمین زیر پایشان گود برداشته!

حتی روی موزاییک های حیاط کلیسای مسیحیان آبادان هم جای پای رستم ها دیده می شود؛ کلیسایی که اولین پایگاه بسیج دنیا را به خود دید، کلیسایی که شاید آخرین کلیسای صاحب پایگاه بسیج در دنیا هم باشد، کلیسایی که یکی از مراکز مقاومت برای سازماندهی نیروهای مردمی هم بود.

هرجای خاک آبادان را که نگاه می کنی نقش دارد؛ از طرح کف پوتین سربازی گرفته تا کف کتانی ته سبز چینی و کف دمپایی لا انگشتی و گیوه ملکی و هزار و یک رد پای دیگر! قدمت خیلی از آنها به پنجاه ونه می رسد، پنجاه ونه خالی نه، هزار و سیصد و پنجاه و نه، اما هیچ اثری از پوتین عراقی نیست! پوتین های نو و واکس خورده عراقی هیچ وقت در آبادان خاکی نشدند، شهر در دست آنهایی بود که بنی صدر به ریش کم پشت آنها می خندید و می گفت: «جنگ بچه بازی نیست بچه جان»، اما شهر در دست بچه ها سالم تر ماند تا در دست بنی صدر!

● آبادان

«ایسگا هف! مو بچه ایسگا هفتم! ایسگا هف می دونی کجان؟!» سرم را بالا می اندازم که نمی دانم، می گوید: «همی راس خیابونه که بگیری چارراه دوم ایسگا هشته، بعد بری سمت چپ از هر کی بپرسی ایسگا هف کجان نشونت می ده...» بعد شروع می کند از خاصیت های محله گفتن، می گوید و پک می زند به دورچستر سفیدش و دودش را با گوشه دهن فوت می کند سمت چپ که به صورتم نخورد.

اجدادش از اصفهان یک روزی به هوای شرکتی شدن راه آبادان را گرفته و آمده اند شهری که شیک ترین شهر آن روزهای جنوب بود، شاید هم قبل تر، وقتی آمدند که قرار بود شهر شیک ترین شهر جنوب شود که شد.

لهجه اش هیچ شباهتی به اصفهانی ها ندارد، لباس اش هم، صورت اش را اما هم آبادان رنگ بندی کرده، دور لب هایش را دورچستر قاچاق بازار ته لنجی ها کبود رنگ کرده، دور چشم هایش را کم خوابی نیمه خاکستری و گونه ها و پیشانی اش هم به لطف آفتاب تند آبادان قهوه ای شکلاتی است، چشم های قرمزش هم به خاک آبادان رفته و درست مثل ایرانی های دیگری است که سال ها پیش، شهرشان را به مقصد جایی ترک کرده اند که روزی شیک ترین شهر جنوب ایران بوده و شاید حتی قبل تر از آن.

آبادان شعبده بزرگی است بین کارون و اروند و بهمنشیر! شعبده ای که چوبش به هر کسی می خورد استحاله اش می کند. این خصلت آبادان است، آبادانی که پشت «هامر اچ دو»ی پلاک منطقه آزاد هم نوشته است: «ماشاءالله!» تا نشانت دهد جیپ ها هم جلوی آبادانیزه شدن نمی توانند مقاومت کنند! ...و مردم بهترین راهنمای نقشه اند، راهنماهایی که اگر به یکی از آنها دست پیدا کنی دیگر نیازی به نقشه نداری و فرزند شهیدی به نام سلمان که البته غیر از فارسی، عربی را هم بلبلی بلغور می کند، بلد راه ما شده است و قرار شده یکی یکی پدیده های «حصر» را نشانمان دهد. سن او به جنگیدن نمی خورد، اما جنگ دیده است، در آبادان همه جنگ دیده اند! خودش را ندیده باشند جای زخمش را دیده اند، یکی اش همین ننه قاسم!»

● سبد سفید پر از قرص

پیرزن با چادر عربی، پیراهن گلدار سبز و سه نقطه خالکوبی روی چانه چروکش روی زیلو کنار دیوار حیاط پهن شده و وسایل اطرافش یک چهارم هندوانه تراشیده، یک مگس کش قرمز و یک بادبزن چینی منقش به عکس گل های داوودی است، کمی آن طرف تر یک پاکت وینستون قرمز کاغذی و یک سبد سفید پلاستیکی پر از قرص های رنگ در رنگ است. موتور کولر گازی دارد پشت پنجره اتاق ونگ می زند و از زیرش آب چکه می کند، هوا گرم است و پیرزن اما یک قطره هم شبنم روی صورت ندارد.

ننه قاسم با سلمان عربی صحبت می کند و از بین حرف هایشان یومّا (مادر) گفتن خیلی به گوش می خورد، شروع می کند به تعریف کردن از ۷۳ سال خاطره ای که روی سینه اش تلنبار شده و قلبش را گرفتار قرص کرده است.

از چوئیبده به دنیا می آید و به ایستگاه هفت می رسد، همه حرف هایش شنیدنی است ، ازدواج چهارده سالگی، مادری پانزده سالگی و قاسم بیست سالگی! ننه قاسم اما اول ننه قاسم نبود، اول مائده بود، بعد ننه احلام شد و بعد از سه دختر دیگر ننه قاسم در بیست سالگی شد ننه قاسم! سه تا دختر دیگر هم اسمش را عوض نکرد و دست آخر با هفت بچه ننه قاسم ماند که ماند.

حرف های خواندنی ننه قاسم، اما یک جایی حوالی چهل سالگی اش خواندنی تر می شود: «جنگ که شروع شد همه رفتن، خیلی ها جوری رفتن که دیگه بر نگشتن، ما از همو اولش تو همی خونه بودیم، خونه جفتی مون و بغلیش رفتن که دیگه هم نیومدن، خونه سمت راستیمونم همی طو، ولی سر نبشیه مث ما موند همی جا، مو قاسمه تو همی خونه به دنیا آوردمش.»

عرب ها هنوز پسر را این قدر دوست دارند که یکیش می شود مبدأ تاریخشان: «قاسم ۲۰سالش بود، محاصره آبادان یه سال طول کشید، ما او سال برا سازماندهی می رفتیم تو کلیسا و برا آموزش می رفتیم سمت ذوالفقاری، یه پسر جوونی هم بود که مسئول همه ما بود (احتمالا سردار بنادری، فرمانده وقت سپاه آبادان را می گوید که بعدها رئیس حراست پالایشگاه آبادان شد)، تو ذوالفقاری هم جنگیدیم، نه ما فقط! همه آبادان جنگیدن، همو موقعی که عراق قرار شد از ذوالفقاری بیاد برا آبادان رفتیم جنگیدیم! مو با یه «ام یک» رفته بودم، مال آقام بود که پیر شده بود و با لنج رف ماشر، سکینه و زبیده و سلمه هم با خودش برد، مو موندم و قاسم، احلام و رقیه و سلیمه هم خو با شوهراشون رفته بودن از آبادان...»

می پرسیم چرا نرفتی؟ چشم هایش را اول ریز می کند توی صورتمان و بعد می گوید: «کجا می رفتم؟! مَردم تو همی بهشت رضا(ع) خاکه نه، آخرش خودم هم می خواستم برم بهشت رضا(ع)، مونو قاسم موندیم برا خاک آقا خدا بیامرزش...»

یک ساعت نشده یالله می دهیم که برویم، علی می کند که برود داخل و برایمان شربت بیاورد، به احترام مادر می ایستیم، در خانه که باز می شود روبه رویش عکس جوان کم سن و سالی است با پشت لبی تازه سبز شده و یک کلاه ارتشی خاکی بدون آرم که زیرش نوشته است: «شهید قاسم حمودی ـ محل شهادت: آبادان، عملیات ثامن الائمه(ع)»

● انگشتر قرمز عقیق رکاب اصلی

۵۵ به زور دارد، با صورتی گرد و ته ریشی چندروزه و سبیل کوتاه و پرپشت اش که تک و توک سفیدی می زنند، وسط سرش طاس شده، اما دور موهای جوگندمی اش را انگار با ۲۰ می زند.

نشسته است پشت دخل «ادویه فروشی حاج مهدی رمضانی» و وسط عطرهای تند ادویه جات آرام با دست های زمختش تسبیح ۳۳ تایی شاه مقصود کوچک را می چرخاند، مثل همه جاهای دیگر پرزنت کردن با سلمان است، به زبان عربی محاوره!

به حرف آوردن آبادانی ها سخت نیست، حتی اگر غریبه باشید: «۱۸ سالم بود که اولین بار صدای انفجار شنیدم، بعد مونه فرستادن جزیره، مو تو جزیره بودم که خرمشهر سقوط کرد، بعد مونه آوردن لب شط، یادمه یه روز یه قایق ایتالیایی بین ما و عراقیا گیر کرده بود که بچه ها نجاتشون دادن...»

دلش می خواهد همه چیز را تعریف کند، اما برای ما مهم بود بدانیم پدر و مادر مهدی هجده ساله چطور رهایش کردند تا در آبادان بماند: «آقام خو تو بمبارون پالایشگاه شهید شد، ننم و دو تا بچه کوچیکا هم با داییم رفتن همو اول جنگ، مونوم دلم نیومد ول کنم اینجایه، هر کار کردم دیدم تا اینجا به درد می خورم نرم بهتره! یه مدت کار عملیاتی می کردم، بعد تیر خوردم اومدم عقب، سپاه یه تشکیلات راه انداخت که از تو مغازه ها اجناسه صورت برداری می کردیم و می بردیم برای مردم که استفاده کنن، پالایشگاه هم هنو کار می کرد.»

چیزی می گوید که انگار برق می گیردمان: «آبادان مرکز دنیا بود، یه روز چند نفر اومدن با لهجه ترکی سراغ آقای بنادریه گرفتن، پرسیدم چه کاره این؟ گفتن کارگریم از شهرداری اومدیم برا کمک! دیدم بنادری بغلشون کرد و مسئولشونه بوسید! بعدا فهمیدم شهید باکری بود! ای انگشتره او به مو داد...» به گردنش اشاره می کند که انگشتری عقیق قرمز با رکاب جدی در زنجیری نقره ای حلقه شده و حالا انگار سال های پس از جنگ این قدر انگشت را چاق کرده که انگشتر را به گردن انداخته است.

دست آخر می گوید: «آبادان موند چون مردم موندن پاش! مث هر چی که مردم پاش ایستادن. نخواستیم یه خرمشهر دیگه بدیم دستشون! امام که پیام داد برای شکست حصر آبادان مو تو بیمارستان بودم! رادیو آبادان که دس بچه های سپاه بود اعلام کرد! مو مطمئن بودم حرف امام زمین نمی مونه و نموند. دلم برا او روزا لک زده، حالا اگه ایجا منطقه آزاد شدن بخدا او روزا آزادش کردن...»

بعد عکس های زیر شیشه میزش را نشان می دهد و همه را یکی یکی معرفی می کند، آدم هایی که هر کدامشان یک کتاب اند!

غروب است، باید شهر را به حال خودش رها کنیم، شهری که دوباره نفس می کشد، شب ها وسط گرمای چهل و چند درجه جنوب. از علی حیدری کافه دار پشت بازار ماهی فروش ها گرفته تا مسعود جمشیدی پارچه فروش بازار عرب ها و عبدالزهرا سعیداوی خیاط ته پاساژ آبادان پر است از خاطره هایی که دارند مثل صاحبانشان پیر می شوند، ما که هیچ، کل کاغذهای روزنامه های دنیا را هم سیاه کنیم آبادان هنوز حرف های نگفته زیاد دارد. این سهم ما بود.

● توکیو با حومه اش یک جا چند؟!

گران ترین زمین دنیا توکیو نیست! خوزستان است، همین آبادان و خرمشهر متری چند پایمان در آمد؟! خون را قطره ای چند حساب کنیم؟ جان نفسی چند می ارزد؟! پدر و مادر و فرزند و خواهر و برادر سیری چند؟! اصلا روزهای عمر بشماریم، یا نه، ۲۵۲ میلیون و خرده ای ثانیه عمر را که می شود حدود هشت سال چقدر پای دنیا بنویسیم؟! توکیو با حومه اش یکجا چند؟!

حالا اینجا منطقه آزاد است! منطقه آزاد اروند که امروز جولانگاه ماشین های آخرین مدل شرقی و غربی است! منطقه ای که اگر آزاد است کلی پایمان آب خورده، خود شهرش به کنار، از خط محاصره که خواستی عبور کنی با وضو داخل شو، یا نه، خواستی بیرون بروی هم وضو بگیر، خیلی ها جانشان را برای همین ورود و خروج بی دغدغه ما چوب حراج زدند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.