شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دریاچه های شگفت جهان

دریاچه های شگفت جهان

با وجود این که تنها بخش کوچکی (۰/۰۰۸ درصد) از مساحت زمین توسط آب شیرین رودخانه‌ها و دریاچه‌ها پوشانده شده است، اما تنوع شگفت‌آوری در میان دریاچه‌های جهان دیده می‌شود. به طور کلی، دریاچه‌ها در چرخه حیات و تنوع زیستی نقش مهمی را بازی می‌کنند.

این پدیده‌های طبیعی در میان گردشگران، خاصه طبیعت‌گردان نیز محبوبیت فراوانی دارند. جدا از این کلیت، دریاچه‌هایی در جهان، وجود دارد که محیط‌های عجیب و غریبی را برای انواع مختلف گونه‌های گیاهی و جانوری پدید آورده‌ و توانسته‌اند خود را در صدر جاذبه‌های گردشگری طبیعی جهانی قرار دهند. در اینجا به ده ​مورد از عجیب‌ترین و غیرمعمول‌ترین دریاچه‌های دنیا پرداخته می‌شود.

● دریاچه سبز ـ اتریش

دریاچه سبز که در ایالت استیریا اتریش و در نزدیکی شهر تراگوس قرار دارد، در فصل زمستان به عنوان پارک مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمق این دریاچه در زمستان به کمتر از یک متر رسیده و یخ می‌زند، اما در فصل بهار با ذوب‌شدن یخ‌ها عمق آن به حدود ۱۱ متر می‌رسد و زیبایی مضاعفی پیدا می کند. دریاچه سبز در میان جنگلی در کناره کوهستان هووسچوآب قرار گرفته است. علت نامگذاری این دریاچه به سبز، به زیر آب رفتن درختان جنگل با بالا آمدن آب دریاچه و تبدیل آن به جنگل دریایی است. دریاچه سبز به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای غواصی و پیاده‌روی در زیر آب در میان درختان شناور محسوب می‌شود. انجمن حرفه‌ای مربیان غواصی صنعتی (PADI) به غواصان توصیه می‌کند برای تکمیل تخصص غواصی در ارتفاع به دریاچه سبز سفر کنند. این دریاچه ۳۰۴۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

● دریاچه بایکال ـ روسیه

دریاچه بایکال در سیبری روسیه قرار دارد. این دریاچه با ۲۹ میلیون سال، مسن‌ترین دریاچه جهان محسوب می‌شود. دریاچه بایکال همچنین عمیق‌ترین دریاچه جهان است که حجم عظیمی از آب یخ‌زده را در طول زمستان در خود نگه می‌دارد. بر اساس تحقیقات یونسکو، دریاچه بایکال ۲۰ درصد از آب شیرین یخ زده جهان را داراست، اما این دریاچه تنها خانه‌ آب شیرین نیست، بلکه گونه‌های ارزشمند گیاهی و جانوری را نیز در خود دارد. به جهت مسافت دور و در دسترس‌نبودن دریاچه بایکال، کمتر گردشگری امکان بازدید از این پدیده بکر طبیعی را داشته است، اما این دریاچه تاثیر مهمی بر رژیم غذایی و کسب و کار مردم محلی دارد. در طول زمستان و با یخ زدن آب، ماشین سواری روی دریاچه یکی از تفریحات جوانان بومی است.

● دریاچه‌های‌۳رنگ ـ اندونزی

یکی از منحصر به فردترین پدیده‌های جهان دریاچه‌های سه‌رنگ است‌ که در دهانه کوه آتشفشانی کِلیموتو در جزیره فلورس اندونزی قرار دارد. این سه دریاچه هر یک علاوه‌ بر نامی که دارند، دارای مفاهیمی هستند که به فرهنگ بومی و افسانه‌های محلی برمی‌گردد. «تیوو ‌عطا ‌مبوتو» به عنوان دریاچه مردم کهنسال، «تیوو -نووا ‌موری‌کوفای» به عنوان دریاچه مردان جوان و دوشیزگان و «تیوو عطا پولو» به عنوان دریاچه ارواح شیطانی شناخته می‌شود. معمولا دریاچه‌هایی که در دهانه‌های آتشفشانی قرار دارند، به جهت تغییرات ترکیبات شیمیایی آب تغییر رنگ می‌دهند، اما دریاچه‌های سه‌رنگ با وجود آن که همگی از یک دهانه منشعب شده‌اند هر یک رنگ مخصوص به خود را دارند. این رنگ‌ها همچنین از آبی به سبز‌روشن و از قهوه‌ای تیره به قرمز تغییر رنگ می‌دهند. براساس اطلاعات وزارت گردشگری اندونزی، بهترین زمان بازدید از دریاچه‌های سه رنگ ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه صبحگاه است.

● دریاچه قیر ـ ترینیداد و توباگو

دریاچه قیر در جنوب غربی ترینیداد و توباگو، در لابریا قرار دارد. این دریاچه بزرگترین ته‌نشست طبیعی آسفالت در جهان است. دریاچه قیر ‌حدود ۷۶ متر عمق دارد و با آسفالت مایع و نیمه جامد پر شده است. ترکیبات اصلی این دریاچه بر طبق تحقیقات یونسکو شامل آب، گاز، مواد معدنی و قیر است که با حرکتی آهسته هم زده می‌شود. دریاچه قیر بر اثر فرآیندی فرو رانشی ایجاد شده است. هنگامی که خطوط گسلی باز می‌شود، ذخایر نفتی افزایش یافته و در یک دهانه آتشفشانی جمع می‌شود. این دریاچه در سال ۱۹۵۹ کشف شد. دریاچه قیر یکی از پربازدیدکننده‌ترین سایت‌های گردشگری در ترینیداد و توباگو است و سالانه ‌حدود ۲۰۰ هزار گردشگر به آن سفر می‌کنند. گردشگران این امکان را دارند تا در قسمت‌های سخت دریاچه قیر پیاده‌روی کنند.

● دریاچه‌های صورتی جهان ـ استرالیا

از استرالیا تا کنیا دریاچه‌های صورتی رنگ متعددی وجود دارند که با رنگ زنده و شفاف خود در مقابل هر بیننده‌ای، چشم نوازی می‌کنند. دریاچه رتبا در سنگال، دریاچه لاگونا کلورادا در بولیوی، دریاچه کالباری در کانادا و دریاچه صورتی در استرالیا نمونه‌هایی از دریاچه‌های صورتی‌رنگ در سراسر جهان محسوب می‌شوند. به گزارش یک موسسه بریتانیایی، وجود جلبک‌های نمک‌دوستی چون دونالییِلا سالینا که تولید رنگدانه قرمز می‌کنند، به دریاچه‌ها رنگ‌های صورتی شفاف می‌بخشد. دریاچه صورتی استرالیا، دریاچه‌ای نمکی است که در سه کیلومتری غرب اسپرانس قرار دارد. این دریاچه با داشتن رنگ صورتی مات به همراه گونه‌هایی از پرندگان نایاب یکی از ارزشمندترین سایت‌های گردشگری در استرالیا است.

● دریاچه‌های انفجاری ـ کنگو، رواندا، کامرون

دریاچه‌های انفجاری یکی از عجیب‌ترین و در عین حال خطرناک‌ترین پدیده‌های طبیعی در جهان محسوب می‌شوند. این دریاچه‌ها گازهای خطرناکی همچون دی‌اکسیدکربن از خود انتشار می‌دهند و گاه میزان این گازها به حدی بالا می‌رود که سبب انفجارهای شدید با پرتاب آب‌ به اطراف و ایجاد ابرهایی از گازهای خطرناک می‌شود. متاسفانه دانشمندان تاکنون نتوانسته‌اند علائمی از این دریاچه‌ها ثبت کنند که پیش از وقوع انفجار به نوعی سبب پیشگیری از فاجعه باشد. در سال ۱۹۸۶ یکی از این دریاچه‌ها به نام نئوس که در کامرون قرار دارد، مقدار زیادی دی‌اکسیدکربن منتشر کرد که سبب مرگ ۲۰۰۰‌نفر و ۳۵۰۰ دام‌ که در نزدیکی این دریاچه‌زندگی می‌کردند، شد. در حال حاضر، تنها راه حل موجود نظارت نگهبانان در اطراف دریاچه و ارائه گزارش‌های روزانه جهت جلوگیری از فاجعه است.

● دریاچه ستاره دریایی ـ جمهوری پالائو

بیشترین شهرت ستاره‌های دریایی که با نام چتر دریایی نیز شناخته می‌شوند، به نیش دردناکشان است که غواصان را مورد حمله قرار می‌دهند، اما ستاره‌های دریایی که در دریاچه ستاره دریایی در جزیره ایل‌مالک پالائو زندگی می‌کنند، بسیار مطیع‌تر و رام‌تر هستند. میلیون‌ها چتر دریایی طلایی که در این دریاچه زیست می‌کنند، دارای نیش خفیفی هستند که در انسان همچون نیش حشرات احساس می‌شود. این ستاره‌های دریایی از یک الگوی مهاجرتی روزانه تبعیت می‌کنند. هر روز صبح با برآمدن خورشید همگی به سطح آب می‌آیند و با حرکت خورشید آرام آرام به سمت غرب دریاچه حرکت کرده و با غروب به عمق دریاچه می‌روند. نور خورشید به نوعی تامین کننده انرژی مورد نیاز ستاره‌های دریایی است. گردشگران علاقه‌مند برای بازدید از این گونه‌های منحصر به فرد معمولا صبحگاه به دریاچه می‌روند. به دلیل زیادی این گونه در دریاچه امکان غواصی وجود ندارد.

● دریاچه جوشان ـ دومینیک

دریاچه جوشان در پارک ملی «مورنه تریوس پیتونس» یکی از سایت‌های میراث جهانی یونسکو در دومینیک است. این دریاچه که در شرق روسو است، ۵ /۱۰ کیلومتر آبگرفتگی دارد. سراسر سطح دریاچه جوشان پوشیده از حباب‌های آبی مایل به خاکستری است و کل منطقه دریاچه را ابری از بخار فراگرفته است. طول و عرض تقریبی این دریاچه ۶۰ متر برآورد شده و عمقی در حدود ۵۹ متر دارد. آخرین میزان درجه حرارت دریاچه جوشان ۸۲ تا ۵ /۹۱ درجه سانتی‌گراد ثبت شده است. برای دسترسی به این دریاچه هیچ راه مستقیمی وجود ندارد و گردشگران باید مسیری ۱۳ کیلومتری را پیاده طی کنند. البته در طول مسیر چشم‌اندازهای زیبایی از کوه‌ها، دره‌ها و چشمه‌های گوگردی دیده می‌شود. بسیاری پس از طی این مسیر برای رهایی از سرما وارد دریاچه جوشان شده و خود را گرم می کنند.

● تونله ساپ ـ کامبوج

تونله ساپ نام دریاچه و رودخانه‌ای بزرگ در آسیا و کشور کامبوج است. این دریاچه به دریاچه رشد‌کننده معروف است. در طول فصل بارش‌های موسمی سبب ایجاد سیلاب در رودخانه و ریزش آب به داخل دریاچ تونله ساپ می‌شود. در این فصل اندازه دریاچه تا پنج برابر اندازه طبیعی خود نیز می‌رسد. در فصل عادی وسعت دریاچه ۲۷۰۰ کیلومترمربع است، اما در فصل بارش این اندازه به ۱۶۰۰۰ کیلومتر مربع می‌رسد. رودخانه و دریاچه تونله‌ساپ نقشی حیاتی در چرخه‌ اقتصادی و معیشتی کامبوج دارند. بیش از نیمی از ماهی مصرفی در کامبوج از دریاچه تونله‌ساپ تامین می‌شود. گردشگران داخلی و خارجی بسیاری از این دریاچه و مناطق اطرافش بهره می‌برند.

● دریاچه‌های شهر بپو ـ ژاپن

بپو، شهری در جزیره کیوشو ژاپن است که هشت دریاچه‌ جوشان آب‌داغ دارد. این هشت دریاچه در ژاپن به هشت طبقه جهنم معروف هستند. این دریاچه‌ها مساحت کمی دارد و مردم محلی از آنها به عنوان چشمه‌های آب گرم یاد می‌کنند. دریاچه اوومی، یکی از این هشت دریاچه است که به‌علت داشتن رنگ آبی روشن به «دریای جهنمی» معروف است. در اطراف این دریاچه گل‌های نیلوفر بسیار زیبایی رشد می‌کند و معمولا فقط بچه‌ها اجازه رفتن به داخل اوومی را دارند. اونوی‌شیبوزو دریاچه‌ گلی است که در حال جوشیدن است. حباب‌های گل در سطح این دریاچه چشم‌انداز جالبی به آن بخشیده است، اما شگفت‌انگیزترین دریاچه در میان این هشت جهنم، دریاچه چینویک است که به‌علت خاک رس، آب قرمز رنگی دارد و به «خون جهنمی» معروف است.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.