شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تجربه شیرین سفرهای ناگهانی

تجربه شیرین سفرهای ناگهانی

پندار اکبری, بازیگر, لذت بردن را اولویت اول سفرهایش قرار می دهد

در تهران متولد شده‌ام، ولی اگر بخواهم از زادگاه پدرم بگویم راستش آبرویم می‌رود، چون تاکنون فرصتش پیش نیامده که به آنجا سفر کنم. به همین دلیل ترجیح می‌دهم بیش از هر‌چیز فقط درباره سفرهای شخصی‌ام بگویم که هم تعدادشان زیاد است و هم شاید تا حدی متفاوت از دیگران.

من اهل سفر رفتن بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های از پیش تعیین‌ شده‌ام. به نظرم همین بی‌برنامگی در سفرهای تفریحی جذابیت بیشتری دارد و سفر را با خاطرات زیادی همراه می‌کند و البته بر تجربه‌هایم نیز اضافه می‌کند. برای مثال عید امسال قرار بود‌ در برنامه‌ای برای جشنواره کیش حاضر شوم و بعد از ۲۴ ساعت اقامت در کیش به تهران بازگردم به همین دلیل فقط یک کوله پشتی همراه خودم بردم و همه چیز را ‌برای ‌۲۴‌ساعت پیش‌بینی کرده بودم؛ ولی وقتی به کیش رسیدم و آنجا را دیدم، سفرم طولانی شد تا جایی که همه ۱۴ روز عید را در کیش ماندم و از زیبایی‌های این جزیره لذت بردم.

در کیش دیدنی‌های زیادی وجود دارد؛ بازارهای متعدد، خرید کردن و وقت گذرانی در آن‌ها که بیشتر برای خانم‌هاست و من هم کمتر سراغشان رفتم؛ ولی کیش واقعا مکان‌های تفریحی و آثار دیدنی دیگری جز بازار هم دارد و حیف است که کسی به کیش برود و این جذابیت‌های دیدنی را از دست بدهد. مثل آن کشتی یونانی به گل نشسته که به نام غروب کیش مشهور است و هنگام غروب با پرواز پرندگان، زیبایی‌اش چند برابر می‌شود یا شهر تاریخی حریره که دیدن آن را هم نباید از دست داد هرچند بعضی از وجود این اثر تاریخی بی‌خبرند و البته تفریح‌های مختلف مانند غواصی در آب. بارها در آب‌های کیش غواصی کردم و به نظرم بسیار جذابیت دارد. دنیای زیر آب زیباتر از دنیای روی آب است. یکی از دلایل آن هم آرامش حاکم زیر آب است. البته غواصی از ورزش‌های بسیار پرهزینه است و من هم این را قبول دارم؛ گرچه بعضی می‌گویند که ما هزاران خرج غیرضروری حتی در همان کیش هم می‌کنیم، ولی وقتی به غواصی می‌رسد، می‌گوییم گران است و فقط کافی است که جای یکی، دو خرج را جابه‌جا کنیم؛ ولی واقعا این طور هم نیست. غواصی در کیش گران است و شاید بهتر باشد مسئولان ‌نظارتی بر بعضی ورزش‌های پرهزینه داشته باشند تا افراد با درآمدهای متوسط هم بتوانند از این ورزش‌ها یا تفریح‌های سالم استفاده کنند. البته در کیش خیلی چیزها پرهزینه است و این فقط محدود به غواصی نمی‌شود. به هیچ وجه مساله گرانی تفریح‌های کیش را انکار نمی‌کنم.

قصه سفرها و ماندن‌های ناگهانی من فقط به همین جا ختم نمی‌شود. چند وقت پیش هم با تعدادی از دوستانم تصمیم گرفتیم به الموت برویم. می‌خواستیم آنجا فقط عکاسی کنیم و این منطقه زیبا را ببینیم. سفرمان یکی، دو روزی طول کشید. الموت هم منطقه کوهستانی زیبایی است که قدمت تاریخی زیادی دارد. هر کس به آنجا سفر می‌کند باید از مسائل تاریخی الموت آگاه باشد تا متوجه اهمیت این قلعه و جایگاه تاریخی آن شود و به ارزش این بنا بیش از پیش پی ببرد.

سفرهای من فقط به سفرهای دلی یا سفرهایی که با دوستانم هماهنگ می‌کنم، محدود نمی‌شود. مسلما برای بعضی کارها و فیلمبرداری‌ها به سفر می‌روم و همین موجب می‌شود ‌جاهای بیشتری از ایران را ببینم. در سفرهای کاری به چابهار ، مناطق شمالی ایران و البته سمت غرب کشور رفته‌ام. هرچند معمولا در سفرهای کاری بخش عمده وقتمان صرف کار و فعالیت‌های مربوط به آن می‌شود، ولی بالاخره زمان‌های خالی هم می‌شود پیدا کرد. دوست دارم ‌ در‌حین‌کار هر وقت که فرصت شد، چرخی در آن شهر یا روستا بزنم و با مردم آنجا و فضاهای عمومی‌اش آشنا شوم و آثار تاریخی‌اش را هم ببینم. مثلا زیبایی‌های چابهار آنقدر زیاد است که‌ جا دارد تا به عنوان منطقه‌ای توریستی شناخته شود و آنقدرها که ظرفیت جذب توریست دارد، به آن پرداخته نشده و حتی تبلیغات کافی درباره‌اش صورت نگرفته است. چابهار جای بسیار خاصی است. حتی از لحاظ موقعیت استراتژیک هم اهمیت زیادی دارد. برای دیدن چابهار باید وقت گذاشت مثلا کوه‌های مریخی چابهار واقعا عجیب هستند و حتی دریای آن مثلا صخره‌هایی که در ساحلش قرار دارند، زیبایی متفاوتی به آن داده‌اند.

از سفرهای بی‌برنامه تفریحی و سفرهای کاری‌ام گفتم. می‌ماند چند نکته دیگر درباره نوع سفر کردنم. معمولا در سفرهای نزدیک با وسیله نقلیه شخصی‌ام می‌روم، ولی مسلما برای جایی مثل کیش یا دیگر شهرهای دور از تهران از هواپیما استفاده می‌کنم. محل اقامت هم برایم آنچنان مهم نیست. نمی‌گویم در حدی هستم که مثلا در چادر خوابیدن را هم جزو گزینه‌های اول قرار می‌دهم، گرچه تجربه خوابیدن در چادر را در کوهستان برای کوهنوردی هم دارم؛ ولی آنجا اقتضا می‌کرد که در چادر بخوابم و من هم خوابیدم. معمولا یک سوئیت مناسب پیدا می‌کنم و آنقدرها ‌به‌دنبال هتل‌های گران ‌و آنچنانی نیستم. در سفرهایم دیدن مناطق مختلف و بازدید از جاهای توریستی برایم در اولویت قرار دارد. وقتی ‌در جایی همه چیز کاملا مهیاست، مسائل مادی و ارزشگذاری بر اساس آنها برایم اهمیت چندانی ندارد. به همین دلیل در کل آدم سختگیری نیستم و بیش از هر‌چیز از خود سفر‌ لذت می‌برم. این‌گونه است که خاطره و تجربه‌اش هم برایم باقی می‌ماند.‌ ‌

 

منبع: aftabir

دسته ها: سفرنامه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.