شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آینده گردشگری در سایه هتل های سبز

آینده گردشگری در سایه هتل های سبز

در جهان امروز که کارشناسان به دنبال مدل‌های تازه‌ای برای رشد و توسعه اقتصادی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی هستند، مدیریت پایدار دیگر یک گزینه انتخابی نیست بلکه شرطی اساسی برای بقا و موفقیت محسوب می‌شود.

صنعت گردشگری به عنوان یکی از بزرگ ترین هدایت کنندگان اشتغال و توسعه جهانی، نقش مهمی در رشد اقتصاد محلی و بهبود محیط زیست و شرایط زندگی دارد.

این صنعت به تنهایی مسئول پنج درصد دی اکسیدکربن و گازهای گلخانه ای تولید شده در جهان است که از این میزان یک درصد متعلق به هتل ها و دیگر انواع اقامتگاه هاست.

به همین دلیل صنعت گردشگری باید نسبت به بهینه سازی مصرف انرژی مسئولانه رفتار کند و دستیابی به توسعه پایدار را در اولویت تمامی برنامه هایش قرار دهد.

در راستای دسترسی به این اهداف، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) سال ۲۰۱۲ را با عنوان «گردشگری و انرژی پایدار» نام گذاری کرد و برنامه هایی را برای بهینه سازی مصرف انرژی در بخش های مختلف این صنعت ارائه داد.

یکی از این برنامه ها طرح «راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در هتل ها» است. این طرح در طول سال گذشته در چند مقصد معین در اروپا اجرا شد و توانست به نتایج مثبتی دست یابد.

● دانش، قدرت می آفریند

مراکز اقامتی با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی می توانند هزینه هایشان را به میزان زیادی پایین بیاورند.

در حدود ۴۰ درصد انرژی مصرفی در هتل ها از طریق برق و ۶۰ درصد دیگر از سوخت های فسیلی تامین می شود.

سه چهارم کل انرژی مصرفی در هتل ها به روشنایی، گرمایش فضا، تهیه آبگرم و تهویه هوا اختصاص می یابد.

آگاهی بیشتر در زمینه چگونگی مدیریت مصرف انرژی، صاحبان و مدیران مراکز اقامتی را قادر می سازد تا هنگام سرمایه گذاری در حوزه فنآوری های نوین انرژی های تجدیدپذیر، تصمیمات درستی اتخاذ کنند؛ که این امر به بالا رفتن بهره وری انرژی منجر می گردد.

علاوه بر این به کارگیری تکنیک های نرمی چون آموزش کارکنان و آگاه سازی مهمانان می تواند صرفه جویی قابل توجهی را در مصرف انرژی به ارمغان بیاورد و نام هتل را به عنوان یکی از برندهای مسئول در حفظ محیط زیست مشهور سازد.

در یک تعریف ساده بهره وری انرژی به معنای استفاده از انرژی کمتر در انجام عملکردها و وظایف روزمره است.

این امر در هتل ها می تواند با کاهش میزان انرژی مورد نیاز برای گرمایش از طریق بهبود عایق ساختمان هتل، کنترل سیستم های روشنایی و تهویه ها حاصل شود.

منابع انرژی های تجدیدپذیر شامل باد، انرژی خورشیدی، انرژی زیستی (بیوانرژی)، زمین گرمایی و نیروی برق آبی است.

این منابع که از طریق محیط زیست طبیعی در دسترس هستند، به حفظ منابع طبیعی برای آیندگان و کاهش تاثیر انسان بر محیط زیست کمک می کنند.

استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در جهان در حال افزایش است. مراکز اقامتی این قابلیت را دارند که تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق این منابع تامین کنند.

انرژی های تجدیدپذیر می توانند در گرم کردن آب، گرمایش فضا و تهویه هوا در هتل ها به آسانی به کار گرفته شوند.

● راهکارهای عملی در بهینه سازی انرژی

نظارت بر مصرف انرژی نخستین گام در بهینه سازی مصرف است. با بررسی تمامی عملکردها و سیستم های مختلف می توان فرصت های صرفه جویی در انرژی را نیز شناسایی کرد.

با به کارگیری یک متخصص انرژی می توان به بازرسی دستگاه های انرژی و تعیین میزان مصرف هر یک از آنها پرداخت.

تعویض دستگاه های قدیمی و خارج از استاندارد برخلاف تصور بیشتر صاحبان مراکز اقامتی نه تنها هزینه بر نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری و کمک به صرفه جویی در انرژی است.

شریک کردن کارکنان در طرح بهینه سازی نه تنها ضروری است بلکه در میزان موفقیت کار بسیار تاثیرگذار است.

لازم است در خصوص روش های بهینه سازی و صرفه جویی انرژی به کارکنان آموزش های کامل و درست ارائه شود و دانش لازم در این حوزه برایشان فراهم باشد.

چرا که همواره این کارکنان هستند که مستقیما با مهمانان در ارتباط هستند و شیوه رفتاری آنها تاثیر مستقیم بر دیدگاه مهمانان و رفتار آنها خواهد داشت.

علاوه بر آموزش، باید کارکنان را در بهینه سازی انرژی مشارکت داد. این کار با برگزاری جلسات مختلف و اجازه بیان دیدگاه ها و ایده هایشان تحقق می یابد.

نکته مهم دیگر در خصوص کارکنان، میزان رضایت شغلی آنهاست. قطعا کارکنانی که مرتبا به واسطه مافوق خود تحقیر می شوند، حقوق و مزایایی کمتر از کارشان دریافت می کنند و امنیت شغلی ندارند، خود یکی از عوامل مهم در اتلاف انرژی های مصرفی مراکز اقامتی هستند.

آگاه سازی مهمانان از اقداماتی که هتل برای بهینه سازی مصرف انرژی انجام می دهد، یکی از سیاست های مهم در جهت موفقیت در بهره وری انرژی است.

زمانی که مهمانان درمی یابند در هتلی اقامت کرده اند که به محیط زیست و آیندگان اهمیت می دهد، نه تنها از اقامتشان بیشتر لذت برده و باز هم برمی گردند، بلکه خود نیز ترغیب می شوند در این پروژه فعالیت کنند.

اجرای یکسری از سیاست های تشویقی برای مهمانانی که انرژی کمتری در طول اقامتشان مصرف کرده اند، می تواند راهکار مناسبی به منظور ترغیب مسافرانی باشد که اهمیت چندانی برای محیط زیست قائل نیستند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.