شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شب های بی مسافر تهران

شب های بی مسافر تهران

زندگی شهری تنها کار کردن روزانه و هنگام شب، خسته و خواب‌آلود به خانه رفتن، نیست. زندگی شهری در بسیاری از شهرها حیات دائمی در طول شبانه‌روز و تلاش برای استفاده همیشگی از وقت است. زندگی شهری با زندگی شبانه در هم آمیخته. زندگی شبانه آن چیزی است که در تهران معنا ندارد.

زندگی شهری تنها راه رفتن در خیابان های شلوغ و پرازدحام و گذراندن روز و شب در آپارتمان های کوچک نیست.

در بسیاری از موارد می شنویم که زندگی شهری یعنی هشت ساعت کار، هشت ساعت تفریح و هشت ساعت استراحت کردن. اما تهران شهری است که با خاموش شدن جریان زندگی از ساعت ۲۳ تا هشت صبح آن تحمیلی افزون بر همه آنچه گفته می شود به شهروندان خود روا می دارد.

شهرنشینی امروزه کشور با کمترین بهره وری همراه است و بیش از یک سوم زمان زندگی در شهرها کاملا بدون استفاده مانده است.

در واقع تهران با تعطیل شدن مغازه ها، سالن های سینما و تئاتر، مراکز فرهنگی و هنری و... در ساعت ۲۴ سکوت و خاموشی را به شب هایش هدیه می دهد به نوعی که هیچ شهروندی نمی تواند کمترین نیازهای زندگی خود را تامین کند، تفریح کند و در کنار خانواده خود تا پاسی از شب دمی بیاساید.

تمام بهره مندی شهروندان از شهر تنها به ۱۳ساعت محدود می شود. قرار است که در این ۱۳ ساعت شهروندان هم کار کنند و هم مایحتاج زندگی خود را فراهم کنند و هم اگر وقتی ماند به تفریح بپردازند.

اشکان بروج عضو هیات مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران با اشاره به ابعاد مثبت و منفی که می توان از زندگی شبانه برداشت کرد می گوید: «این بخش از گردشگری تقریبا در تمام دنیا تعریف شده و یکی از جاذبه های گردشگری برای هر کشور است و از جمله امتیازات آن به شمار می رود. کشورهای مسلمان و غیرمسلمان هر دو از این بخش گردشگری بهره های فراوان می برند و هر یک به فراخور امکانات موجود این بخش را برای گردشگران در نظر گرفته اند.»

یکی از موارد بارز زندگی شبانه (Nightlife) را می توان در ماه رمضان شاهد بود چنان که این روزها نیز با اجرایی شدن طرح اذان تا اذان و فعالیت سالن های سینمایی و رستوران ها تا سحر رونقی هرچند یکماهه به شب های تهران بازگشته.

این کارشناس گردشگری از رستوران گردی، پیاده روی های شبانه، شکم گردی و... به عنوان بخشی از تفریحات گردشگری شبانه نام می برد و می گوید: «پیاده روی در مسیر های شهری، حضور در رستوران های مختلف و خوردن غذاهای متنوع از جمله مواردی است که می توان در زندگی شبانه در اختیار گردشگران قرار داد حتی می توان تئاتر یا برنامه فرهنگی ـ هنری دیگری برای اجرا در بخش هایی از شهر در نظر گرفت و مخاطبان را برای بهره مند شدن از آن فراخواند.»

همچنین برخی کشورها برای جاذبه های گردشگری خود در شب نورپردازی می کنند و شرایطی به وجود می آورند تا آن بافت یا جاذبه در شب هم جذابیت های ویژه ای برای گردشگران داشته باشد.

این درحالی است که تنها بخش کوچکی که چنین امری را محقق کرده، نورپردازی و موسیقی است که در

تخت جمشید شکل گرفته و سایر سایت های تاریخی کشور از چنین موهبتی بی بهره هستند.

بروج با اشاره به آن که بیشتر کشورهای توسعه یافته برای جذب و توسعه گردشگری شبانه، سایت ها و ساختمان های تاریخی خود را با نورپردازی های زیبا برای دید در شب جذاب می کنند اذعان کرد: «برخی از این مکان ها مانند آکروپولیس در طول روز از تمام نقاط شهر دیده می شود اما آنچه در شب می توان از این مکان دید، جذابیت هایی دارد که هر گردشگری را به سوی خود می کشاند. نورپردازی که در این مکان انجام می شود سبب شده تا هر گردشگری که به این شهر سفر می کند، تمایل داشته باشد حتما یک عکس در شب با این بنا داشته باشد.»

اگر از بحث بازدید از اماکن و سایت های تاریخی بگذریم که ممکن است مورد علاقه گردشگران فرهنگی باشد، بحث خرید از جمله بخش هایی است که هر نوع گردشگری به آن علاقه دارد. در این میان افزایش ساعات فعالیت مراکز خرید و مغازه هایی که به نوعی بورس فروش برخی کالاها هستند، می تواند گردشگری در شب را رونق بخشد.

تهران ظرفیت های فراوانی برای توسعه و رونق گردشگری شبانه دارد و این مهم در شرایطی می تواند محقق شود که تغییراتی در برنامه ریزی شهری و سیاست های موجود اعمال شود. به عنوان مثال ساعات فعالیت اصناف و مراکز فرهنگی و هنری افزایش یابد. به مراکز تجاری اجازه داده شود تا بتوانند در ساعات پیش از نیمه شب نیز فعال باشند و...

در این میان نمی توان از فرهنگ شب نشینی و دید و بازدیدهای شبانه ایرانیان گذشت. به گفته بروج، بخشی از این شب نشینی ها که می تواند رونق دهنده گردشگری شبانه باشد، توجه و توسعه آیین های باستانی همچون پاسداشت شب یلدا و چهارشنبه سوری است.

همان گونه که در این روزها شاهد برگزاری جشن رمضان هستیم، اگر بتوان با برگزاری جشن های اینچنینی شب ها را روشن کرد، می توان زندگی را به شب بازگرداند و رونقی به گردشگری شبانه با تفریحاتی سالم داد.

به عنوان مثال، برج میلاد می تواند تا صبح باز باشد، شهربازی ها و سایت های تاریخی می توانند به جای آن که ساعت ۲۴ به کار خود پایان دهند تا سحر فعال باشند و گردشگران را به سوی خود فرا بخوانند. برگزاری شاهنامه خوانی، سیاه بازی و... نیز از دیگر امکاناتی است که می تواند شب های شهرهای ایران را رونق بخشد.

بروج از ایجاد امکانات ویژه برای دوچرخه سواری در شب نیز به عنوان یکی از فعالیت هایی نام برد که می تواند رونقی به گردشگری شبانه بخشد. تحقق تمام این امور نیازمند ایجاد تسهیلات و فراهم شدن زیربنای آن و اجازه اداره اماکن برای ادامه فعالیت اصناف تا سحر است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.