شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سفری خاطره انگیز با طعم سوسیس بلغاری

سفری خاطره انگیز با طعم سوسیس بلغاری

سفر به بلغارستان

بازدید از مکان های دیدنی کشور بلغارستان هنوز هم با هزینه های قابل قبول شدنی است. دامنه های کوه بانسکو و پومپورووو هر سال زمستان اسکی بازان را به این کشور جذب می کنند و سواحل دریای سیاه هم در ماه های تابستان گردشگران را به این سواحل جذب می کنند. صوفیه پایتخت این کشور شاید زیباترین شهری نباشد که در این کشور می توان دید، ولی وقتی وارد حومه آن می شوید و خط ساحلی زیبای آن را تماشا می کنید، مسحور زیبایی های خاص بلغارستان می شوید. در این جا به چند مکان دیدنی بلغارستان اشاره نموده ایم:

● سواحل دریای سیاه (The Black Sea beaches)

سواحل معروف این کشور جای خوبی برای شروع گردش هستند. بلغارستان بخاطر خط ساحلی شنی دریای سیاهش معروف است که پر از هتل های مختلف، دهکده های ماهیگیری سنتی و بناهای تاریخی است. گردشگران معمولاً به گردشگاه های پر زرق و برقی همچون سانی بیچ و گلدن سندز هجوم می برند، ولی سواحل شهرهای وارنا و بورگاس هم به همان اندازه زیبا هستند.

● صومعه ریلا (Rila Monastery)

این صومعه ارتدوکس شرقی خوش منظره که اورشلیم بلغارستان نامیده می شود، در کوهستان های جنگلی و در فاصله دو ساعته از جنوب صوفیه واقع شده است و حتماً ارزش بازدید را دارد. نام آن از سنت ایوان ریلسکی گرفته شده است که مرد معتکفی در قرن دهم بود که در غاری در آن نزدیکی می زیست. این صومعه در طول قرن ها بارها ساخته شد، سوخت و بازسازی شد و آخرین بار در حدود سال ۱۸۰۰ بازسازی شد. وقتی وارد محوطه آن می شوید از هارمونی کامل این کلیسا، تاق های زیبا با خطوط راه راه سیاه و سفید زیر مجسمه های گارگویل، سقف های کاشیکاری شده و ۵ گنبد آن شگفت زده می شوید. در دوردست، قله های کوه های ریلا دیده می شوند که پس زمینه ای آرام برای این صومعه ایجاد می کنند.

● سوزوپل (Sozopol)

یکی از قدیمی ترین دهکده های ساحلی در بلغارستان، سوزوپل است که دهکده ماهیگیری محبوب و گردشگاهی ساحلی است. این دهکده در ۳۵ کیلومتری جنوب بورگاس واقع شده است و در قرن ششم قبل از میلاد به نام آپولونیا شناخته می شد و در آن معبد وجود داشت که به آپولو اختصاص داشت. این دهکده آنقدر کوچک هست که بتوان کل آن را پیاده گشت.

● دهکده قدیمی پلاودیو (Plovdiv Old Town)

پلاودیو که دومین شهر بزرگ بلغارستان است چیزی دارد که صوفیه ندارد، یعنی یک دهکده قدیمی روی یک تپه. این شهر حدود ۶۰۰۰ سال پیش ساخته شده است و روی هفت تپه توسعه یافته است، ولی یکی از آنها در شروع قرن بیستم تخریب شد. دهکده قدیمی به مرکز شهر اشراف دارد. این دهکده پر از سازه هایی از دوره های مختلف است و یک آمفی تئاتر رومی هم دارد که به خوبی حفظ شده است. دهکده قدیمی بخاطر سبک معماری رنسانس بلغاری با خانه های رنگی که بیانگر ویژگی های بیرونی منحصر بفرد احیای این کشور هستند شناخته می شود. بالا رفتن از این تپه و مشاهده گالری های متعدد و موزه های خانگی ارزش بازدید را دارد.

● بلوگرادچیک (Belogradchik)

قلعه بلوگرادچیک سازه ای است که بالای صخره های شگفت انگیزی ساخته شده است. این ترکیب در کنار هم بسیار منحصر بفرد و خوش منظره است و به نظر می رسد که از داستان های پریان آمده است. صخره های بلوگرادچیک که در سال ۲۰۰۹ کاندیدای بلغارستان به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعت نامیده شدند، یک سری ماسه سنگ با شکل های عجیب و صخره های فشرده هستند که منظره جالبی ایجاد کرده اند.

● کوپریوشتیتسا (Koprivshtitsa)

پیاده روی در کوچه پس کوچه های باریک دهکده کوپریوشتیتسا که در فاصله دو ساعته از صوفیه قرار گرفته است، باعث می شود حس کنید که انگار به سال ۱۸۷۶ برگشته اید، یعنی زمانی که بلغاری ها در مقابل حاکمین ظالم عثمانی ایستادگی کردند. داخل این خانه های رنگی که نماینده معماری احیای ملی بلغارستان در قرن نوزدهم هستند، میهن دوستان محلی، شورش خود را به تصویر کشیده اند. این دهکده پر از یادبود و موزه است که گنجینه های قومی، اسلحه قدیمی و لباس های ملی، آثار هنری و جواهرات را به نمایش می گذارند.

● نسه بار (Nessebar)

این دهکده تاریخی که اغلب مروارید دریای سیاه نامیده می شود تاریخی به قدمت عهد عتیق دارد و توسط قبیله منبریا بنا نهاده شده است. یونانی ها، رومی ها، بیزانسی ها، بلغاری ها، صلیبی ها و عثمانی ها همه به نوبت این دهکده باستانی و شبه جزیره باریک آن را تقویت کردند. امروزه پیاده روی در خیابان های سنگفرش شده آن به شما بقایای ۴۰ کلیسای آجری را نشان می دهند که قدمت آنها به قرن پنجم برمی گردد. این مکان آنقدر مهم است که توسط یونسکو به عنوان مکان میراث جهانی شناخته شده است.

● ولیکو تارونووو (Veliko Tarnovo)

ولیکو تارنووو بین قرن های دوازدهم و چهاردهم پایتخت تاریخی دومین امپراتوری بلغارستان بود که در مرکز بلغارستان واقع شده است و یک جاذبه گردشگری مهم محسوب می شود. قلعه تساروت هیچ شباهتی به کاخ های قرون وسطایی تزارهای بلغاری که تا شکست از عثمانی ها در سال ۱۳۹۳ بالای تپه ها حکمرانی می کردند ندارد. با این حال وقتی از میان دروازه های این قلعه خوش منظره عبور می کنید، شکوه سابق بلغارستان را حس می کنید.

● ملنیک (Melnik)

ملنیک به دو دلیل شهرت دارد. این شهر کوچکترین شهر بلغارستان است و فقط چند دقیقه طول می کشد تا به خیابان اصلی آن برسید. صخره های هرم مانند ملنیک و صومعه روژن ارزش بازدید را دارند.

● هفت دریاچه (Seven Lakes)

یکی از جاذبه های اصلی بلغارستان گروهی از دریاچه های یخی است که در ارتفاعات کوه های ریلا واقع شده اند. بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه ها، در ماه های تابستان است، زیرا حتی در ماه ژوئن هم این دریاچه ها یخ زده اند. این دریاچه ها بالاتر از همدیگر و در دره ای میان کوه ها قرار گرفته اند و با نهرها و آبشارها به هم وصل می شوند. دسترسی به دریاچه ها آسان نیست، ولی با اسکی کردن می توان مسیر دامنه کوه را کوتاه کرد. افسانه ها می گویند که این دریاچه ها از اشک های یک غول ماده تشکیل شده اند که برای معشوقش گریه می کرد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.