شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گردشگری در برزخ خصوصی سازی

گردشگری در برزخ خصوصی سازی

گردشگری این روزها بین دولتی ماندن یا خصوصی شدن بلاتکلیف است. گردشگری بلاتکلیف است، چون با مثلثی روبه‌روست که هر ضلع آن ساز خودش را می‌زند.

طرفداران خصوصی شدن می گویند این کار به گردشگری کشورمان رونق می دهد؛ اما منتقدان معتقدند حتی خصوصی شدن هم گرهی از مشکلات این صنعت باز نمی کند.

سازمان میراث فرهنگی هم به عنوان راس سوم این مثلث که به خصوصی سازی گردشگری به هر قیمتی اصرار دارد برای مخالفان خط و نشان کشیده و آنها را به اخراج تهدید کرده است.

موضوع خصوصی سازی بخش گردشگری در روزهای آخر دولت دهم، یعنی نهم تیرماه مطرح و قرار شد امور تصدیگری سازمان میراث فرهنگی مانند راه اندازی، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری، نظارت و مجوز تاسیس و نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی، سیاحتی و جهانگردی به طور رسمی به بخش خصوصی واگذار شود

البته رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تاکید داشت که در گام اول فقط قرار است موضوع صدور مجوز جدید، تمدید و تعلیق فعالیت آژانس های مسافرتی به بخش خصوصی واگذار شود و بتدریج در مراحل بعدی واگذاری سایر امور در دستور کار قرار گیرد.

محمدشریف ملک زاده تاکید کرده بود این کار به این معنی نیست که اختیارات سازمان کاملا واگذار شود، بلکه باید به بخش خصوصی مجوز داد و مدیران میراث فرهنگی استان ها فقط باید ناظر باشند و از دخالت در صنوف گردشگری برای ارائه مجوزها صددرصد پرهیز کنند.

این تصمیم شتابزده در حالی گرفته شد که واگذاری صدور مجوزهای گردشگری به بخش خصوصی هم موافق داشت و هم مخالف.

مخالفان معتقدند این اقدام عجولانه در پایان کار دولت دهم فقط برای پر کردن آمار فعالیت ها و غیرکارشناسانه است، بخصوص که در این زمینه کمترین مشورت ها از بخش خصوصی گرفته شده است. پس چه بهتر بود اگر اجرای این طرح با کار کارشناسی بیشتر و در دولت یازدهم انجام می شد.

آنها می گویند چند برابر شدن تعداد آژانس های مسافرتی و رشد قارچ گونه آنها در کشور، آن هم در شرایطی که بسیاری از این دفاتر در آستانه ورشکستگی هستند، اشتباه محض است؛ اما موافقان این طرح، جلوگیری از ورود افراد غیرمتخصص به این صنعت را یکی از دلایل ضرورت اجرای آن می دانند.

● این خصوصی سازی واقعی نیست

این یک کشمکش ۱۰ ساله است. فعالان انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشور یک دهه است که با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر سر موضوع واگذاری امور گردشگری به بخش خصوصی چالش دارند.

آنها می گویند بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به صراحت بر واگذاری امور به بخش خصوصی تاکید شده است؛ اما بخش خصوصی واقعی و نه بخش خصوصی ای که دولت آن را ساخته و پرداخته باشد.

ناصر گلدوست، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در گفت وگو با جام جم می گوید: هم اکنون ۴۰۰۰ دفتر خدمات مسافرتی در کشور دایر است و حالا در حالی قرار است واگذاری مجوز برای تاسیس آژانس های مسافرتی جدید به بخش خصوصی داده شود که در مقابل این تصمیم باید به این پرسش ها پاسخ داد که مگر ما چند هتل در کشور داریم؟ مگر چه اقدام خاص یا سیاست تشویقی ویژه ای از سوی دولت برای جذب گردشگران خارجی و تشویق سرمایه گذاری ها انجام شده است؟

● پشت گردشگری خالی است

منتقدان معتقدند دولت ها در حمایت از گردشگری کوتاهی کرده اند و همه مسئولیت ها و کم کاری ها را متوجه بخش خصوصی می دانند، در حالی که مسئولان سازمان گردشگری به این پرسش ها پاسخ نمی دهند که برای رفع موانع موجود بر سر راه جذب گردشگر خارجی چه اقدام جدی ای انجام داده اند؟

گلدوست به روش هایی که بسیاری از کشورهای همسایه مانند ترکیه یا مالزی برای جذب گردشگر خارجی از آنها بهره می گیرند اشاره می کند و می گوید: این کشورها به صورت دوره ای از آژانس های گردشگری کشورها برای بازدید از جاذبه های گردشگری کشورشان دعوت می کنند، تورهای بازدید از مناطق دیدنی کشور برای این افراد می گذارند و امنیت و پیشرفت کشورشان را نشان می دهند و همین خود تبلیغ بزرگی است که موجب می شود این آژانس ها پس از بازگشت به کشور تمایل پیدا کنند مردم کشورشان را برای بازدید از مناطق دیدنی به این کشورها بیاورند.

● مجلس، موافق اما گله مند

در شرایطی که فعالان حوزه گردشگری مخالفت خود را درباره واگذاری صدور مجوز تاسیس آژانس های جدید و تمدید مجوزها به بخش خصوصی مطرح می کنند، اما اعضای فراکسیون گردشگری مجلس معتقدند ماهیت این کار می تواند در نهایت به نفع صنعت گردشگری کشور تمام شود.

مهرداد لاهوتی، عضو فراکسیون گردشگری مجلس در گفت وگو با جام جم، در شرایط کنونی رکود گردشگری در کشور، واگذاری امور به بخش خصوصی را بهترین راهکار ممکن می داند و تصریح می کند: اعضای فراکسیون گردشگری مجلس به اتفاق معتقدند که بدنه دولت دیگر امکان بزرگ تر شدن ندارد و ماهیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به گونه ای است که هرچه بتوان تصدیگری بخش دولتی را کم کرد و امور را به بخش خصوصی واگذار کرد، این امر موجب ارتقای سطح کیفیت خدمات رسانی خواهد شد.

لاهوتی برخی مخالفت های مطرح شده از سوی انجمن تورگردانان کشور را نیز منطقی نمی داند و در مقابل تورها و آژانس های مسافرتی را به کم کاری متهم می کند و می گوید: متاسفانه تورهای گردشگری ما حتی در معرفی جاذبه های گردشگری داخلی ایران نیز فعال نیستند و تاکنون نیز موفقیتی در این زمینه نداشته اند. وی مصداق این وضع را شرایط فعلی می داند که هنوز بسیاری از مردم کشورمان جاذبه های داخل کشور خودشان را هم نمی شناسند.

لاهوتی تصریح می کند: راه اندازی تورها و آژانس های جدید گردشگری و رتبه بندی آنها باعث افزایش حس رقابت در میان آنها و ایجاد انگیزه بیشتر برای جذب گردشگر و ارتقای کیفیت خدمات گردشگری خواهد شد.

لاهوتی به تصمیم روزهای آخر دولت برای واگذاری تصدیگری برخی از امور گردشگری به بخش خصوصی اشاره می کند و می گوید: آنچه موجب گلایه نه فقط اعضای فراکسیون گردشگری بلکه سایر نمایندگان مجلس نیز شده، این است که اگر این اقدامات شش ماه قبل انجام می شد شاید توجیه منطقی داشت، اما این که چنین تصمیماتی در روزهای پایانی فعالیت دولت دهم انجام شود، چندان منطقی به نظر نمی رسد.

● گردشگری: مشکلی برای خصوصی سازی نیست

برای آگاهی از فعالیت های انجام شده، خبرنگار جام جم تلاش کرد تا با علی لطفی، مدیرکل امور مراکز و خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت وگویی داشته باشد، اما به دلیل مشغله کاری این امکان فراهم نشد و در نهایت پس از پیگیری های مکرر و ارسال نمونه پرسش ها به دفتر روابط عمومی سازمان، قرار شد پاسخ پرسش های جام جم به صورت مکتوب و در قالب یک توضیح کلی داده شود.

در پاسخ مدیرکل امور مراکز و خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آمده است: «در اجرای مصوبه بیست و نهم خرداد ۹۲ هیات دولت که به طور مشخص برخی فعالیت های حوزه گردشگری را از مصادیق امور تصدیگری دانسته است، این سازمان بررسی و اجرای این مصوبه را در دستور کار خود قرار داده است و با توجه به تاکید مصوبه مذکور باور کارشناسی این سازمان این است که بهترین مرجع در بخش خصوصی برای رسیدگی به این قبیل موضوعات تشکل های صنفی هستند.»

به گفته لطفی، اما نکته ای که در اجرای بهینه این مصوبه بسیار مهم است، شناسایی و مشخص کردن تشکل های مربوط در حوزه تخصصی هر یک از وظایف تصدیگری است.

او ادامه می دهد: براین اساس در ادارات کل استان ها با ریاست مدیرکل هر استان جلساتی با حضور همه تشکل های مربوط تشکیل شده است و قطعا در مراکزی که یک تشکل صنفی مجوز فعالیت از مراجع قانونی دارد و آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده باشد، در اجرای این مصوبه مشکلی نخواهیم داشت.

با وجود انتقادهای مطرح شده درباره خصوصی شدن گردشگری اما هر دو گروه موافق و مخالف روی این نکته با هم اتفاق نظر دارند که اگر خصوصی سازی کارشناسی شده پیش نرود، شاید حال و روز صنعت گردشگری کشورمان وخیم تر از شرایط فعلی شود.

همچنین هم مجلس و هم فعالان حوزه گردشگری از دولت یازدهم توقع دارند موضوع جذب مشارکت بخش خصوصی در گردشگری در سیاست های دولت آینده نیمه کاره رها نشده و با بررسی های کارشناسی دقیق تر به طور جدی دنبال شود.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.