شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

در شهر خبری نیست

در شهر خبری نیست

نگاهی به محبوب ترین فعالیت های فراغتی برون شهری

حالا که گرمای تابستان هجوم آورده و ایران گرم‌ترین روزهای سالش را سپری می‌کند، بهترین کار خروج از شهر و پرداختن به فعالیت‌های فراغتی و ورزشی است. خروج از فضای دودآلود و گرفته شهرها که با استرس و مشغله‌های بی‌شمار همراه است، فرصت مناسبی را برای پرداختن به علایق شخصی فراهم می‌کند. در این شماره به ده تا از محبوب‌ترین فعالیت‌های فراغتی در سطح جهان که بیشتر در طول سفرهای بلندمدت صورت می‌گیرد، پرداخته می‌شود. به تناسب هر یک از این فعالیت‌ها، یکی از سایت‌های محبوب مرتبط نیز معرفی می‌شوند.

● کایاک سواری ـ جزیره بافین، کانادا

قایق های کایاک که زمانی فقط مورد استفاده مردم بومی مستقر در کنار رودخانه ها، دریاها و دریاچه ها بودند، امروزه به وسیله ای محبوب در میان مردم شهرنشین تبدیل شده است. تا جایی که ورزش کایاک سواری جزو محبوب ترین فعالیت های فراغتی است که گردشگران به آن رغبت دارند. حفظ تعادل در کایاک مهم ترین فاکتور در راندن این قایق هاست که هیجان بسیاری را برای گردشگران فراهم می آورد.

در ماه آگوست (شهریور) با شروع فصل کوتاه تابستان در جزیره بافین کانادا موجی از هیجان شکل می گیرد. گردشگرانی که علاقه مند به کایاک سواری هستند با شرکت در تورهای ۱۶ روزه، سفری ماجراجویانه را در آب هایی که بتازگی از یخ و سرما زدوده شده اند، آغاز می کنند و از جاذبه های طبیعی این منطقه و بازدید از زندگی اسکیموها بهره می برند.

● ماهیگیری ـ شبه جزیره کلا، روسیه

شاید بسیاری ماهیگیری را فعالیتی خسته کننده و طولانی قلمداد کنند که بیشتر مورد علاقه میانسالان است، اما در واقع ماهیگیری جزو محبوب ترین فعالیت های فراغتی است که امروزه از سیطره مردان خارج شده و گردشگران زن بسیاری را نیز به خود جذب کرده است. برخی از برگزارکنندگان تور در سراسر جهان اقدام به برپایی تورهای دسته جمعی ماهیگیری می کنند که شرکت در آنها خالی از لذت و هیجان نیست.

در طول دهه گذشته رودخانه پونوی در شبه جزیره کلا از گمنامی محض به یکی از پرطرفدارترین مقصدهای ماهیگیری جهان تبدیل شده است. ماهی آزاد آتلانتیک این رودخانه دو برابر بزرگ تر از ماهی آزاد اسکاتلند است. گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند، امکان بهره بردن از مربی خصوصی را دارند که هشت ساعت از روز را در کنار آنها سپری می کند.

● دوچرخه سواری ـ دره لورِی، فرانسه

دوچرخه سواری فقط یک فعالیت ویژه برون شهری نیست. در داخل بسیاری از شهرها پیست های ویژه این ورزش وجود دارد. در برخی شهرهای کوچک نیز از دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه شخصی که سازگار با محیط زیست است، استفاده می شود، اما دوچرخه سواری در دل طبیعت لذت دیگری دارد که بعضا چالش هایی را برای گردشگران فراهم آورده و بر هیجان سفر می افزاید.

دره لوری با وجود فعالیت های فراغتی و سایت های گردشگری متنوعی که دارد، به برگزاری تورهای هفت روزه دوچرخه سواری شناخته می شود. گردشگران طی این هفت روز مسیرهای متفاوتی را رکاب می زنند و در طول این سفر به بازدید از سایت های طبیعی و تاریخی و همچنین روستاهای منطقه می پردازند. مهم ترین این سایت ها قلعه تاریخی ریوَاو است که امکان اقامت شبانه را برای گردشگران فراهم کرده است.

● رفتینگ ـ رودخانه آلسِک، آلاسکا

قایقرانی در امواج خروشان رودخانه ها که رفتینگ می نامند، جزو هیجان انگیزترین فعالیت های تفریحی ـ ورزشی به شمار می رود. رفتینگ یکی از شاخه های گردشگری ورزشی است که طرفداران بی شماری در سراسر جهان دارد. این فعالیت به سبب دشواری ها و مخاطرات فراوانی که دارد می تواند برای گردشگران حادثه آفرین باشد از این رو بهتر است از تورهایی استفاده شود که در این زمینه تخصص دارند و از راهنمایان باتجربه بهره می برند.

آلاسکا یکی از مناطق طبیعی بکر جهان محسوب می شود که به علت موقعیت جغرافیایی اش از حیات وحش و چشم اندازهای ویژه ای بهره می برد. قایقرانی در آب های خروشان رودخانه آلسک که با یخ و برف احاطه شده هیجان بی نظیری دارد. تورهای رفتینگ این منطقه که با حضور افراد حرفه ای و بالگردهای امداد برگزار می شود، ۱۲ روز رویایی را به گردشگران عرضه می کند.

● کوهنوردی ـ کوهستان سان جاکینتو، آمریکا

کوهنوردی از فعالیت های فراغتی است که از دیرباز مورد توجه بوده است. این ورزش کم هزینه طیف متنوعی دارد و به گردشگران این امکان را می دهد که از میان کوهنوردی سبک در ارتفاعات پایین تا کوهنوردی حرفه ای و صعود به قله های مرتفع، فعالیت متناسب با شرایط خود را انتخاب کنند.

کوهستان سان جاکینتو با قرارگیری در ایالت کالیفرنیای آمریکا توانسته به یکی از محبوب ترین مراکز کوهنوردی جهان تبدیل شود. برخلاف محیط اطراف این کوهستان که گرم و طاقت فرساست، تابستان در سان جاکینتو مطبوع و ملایم است. از این رو گردشگران بسیاری به این منطقه سفر کرده و به کوهنوردی می پردازند. به دلیل استقبال زیاد گردشگران، یک مدرسه آموزش کوهنوردی و صخره نوردی در سان جاکینتو تشکیل شده است.

● قایقرانی ـ رم به ونیز، ایتالیا

گشت و گذار در دریا با قایق و تجربه زندگی دریایی همواره محبوب شمار بسیاری از افراد بوده است. در گذشته قایقرانی و سپری کردن تعطیلات در دریا برای قشر خاصی از مردم قابل دسترس بود، اما امروزه شرکت های کشتیرانی، قایق های تفریحی متعددی را در اندازه های گوناگون برای گذران اوقات فراغت گردشگران تهیه کرده اند و تورهای دریایی متنوعی به وسیله این قایق ها برگزار می شود که گشت های کوتاه چند ساعته تا تورهای چند هفته ای را در برمی گیرد.

تورهای گردشگری قایقرانی که از رم به ونیز و برعکس برگزار می شود، تورهایی ۱۱ روزه هستند که در طول مسیر خود در میان دو استان رم و ونیز، گردشگران را به بازدید از جاذبه های گردشگری قسمت هایی از ایتالیا، کرواسی، یونان و مونته نگرو فرا می خوانند. گردشگران همچنین در طول این سفر دریایی از فعالیت های فراغتی مرتبط با دریا نیز بهره می برند.

● اسب سواری ـ کوهستان وِرمونت، آمریکا

اسب سواری برای دوره ای طولانی جزو فعالیت های فراغتی تجملی به شمار می رفته و پرداختن به آن نیازمند صرف هزینه های بالا بود، اما این روزها با گسترش گردشگری و عمومی شدن بسیاری از فعالیت های فراغتی، اسب سواری نیز از حالت تجملی خارج شده و برای بسیاری از گردشگران طبقه متوسط قابل دسترس است.

کوهستان سبز ورمونت یکی از قدیمی ترین مراکز اسب سواری تفریحی است. گردشگران در طول روز با سرعتی آهسته اسب سواری کرده و به گشت و گذار در میان زمین های کشاورزی و جنگل های برگ می پردازند. تورهای اسب سواری ورمونت روزانه تا شش ساعت گردشگران را در مسیر های مختلف می گردانند. در اواخر تابستان و اوایل پاییز این منطقه چشم اندازهای بی نظیری از برگ های رنگارنگ را در مقابل گردشگران گشوده است.

● موج سواری ـ نوسارا، کاستاریکا

موج سواری از محبوب ترین فعالیت های فراغتی در میان جوانان است که سبب پمپاژ آدرنالین خون می شود، اما این ورزش پرطرفدار خطرات بسیاری دارد. از این رو پیش از پرداختن به آن افراد باید از آموزش حرفه ای بهره برده و مهارت های آن را فراگیرند. استفاده از تخته های مرغوب، تسلط کامل به شنا و داشتن اطلاعات نیمه حرفه ای آب و هواشناسی از فاکتورهای مهم موفقیت در این ورزش است.

سواحل نوسارا در کشور کاستاریکا به دلیل داشتن حیات وحش بی نظیر از پناهگاه های منطقه ای به شمار می رود. این منطقه دارای موج های مناسبی برای این ورزش است؛ به طوری که در طول فصل های بارانی ارتفاع موج ها بین چهار تا ده فوت (از ۵/۱ تا ۳۰ متر) می رسد. اگرچه ارتفاع موج ها در فصل خشک کم می شود، اما همچنان امکان موج سواری وجود دارد. گردشگرانی که به قصد موج سواری به نوسارا می روند در طول هشت روز اقامت خود علاوه بر تفریح می توانند از کلاس های آموزشی نیز بهره ببرند.

● غواصی ـ جزیره لاک پشت، فیجی

گردش در زیر آب و تماشای چشم اندازهای بدیع حیات زیر دریا، فعالیتی است که بسیاری را مجاب می کند بر ترس های نهفته خویش غلبه کرده و قدم به دنیای زیر آب بگذارند. غواصی اگرچه فعالیتی پرمخاطره و سخت محسوب می شود، اما هیجان و لذت بی حد آن توانسته قشر وسیعی از گردشگران دریایی را به خود جذب کند؛ به طوری که این روزها محدوده سنی افرادی که به غواصی می پردازند وسیع بوده و از نوجوانان تا میانسالان را در بر می گیرد.

جزیره لاک پشت که به پایتخت مرجانی جهان شهرت دارد، بهشت غواصان محسوب می شود. این جزیره پررفت و آمد خدمات ویژه ای را به گردشگران دریایی ارائه می دهد و سعی در جلب طبیعت گردان دارد تا بتواند در حفظ این میراث جهانی موفق عمل کند. مردم محلی برای نشان دادن دوستی، اقدام به اجاره رایگان لباس های غواصی به گردشگران می کنند.

● پیاده روی ـ ساحل دالمِیشِن، کرواسی

به جرات می توان پیاده روی را محبوب ترین فعالیت در این فهرست دانست. زندگی شهری و مشغله های فراوان دنیای امروز برای بسیاری فرصت ورزش و تفریح باقی نمی گذارد. پیاده روی فعالیتی کم هزینه و آسان است که می تواند برای همه، خاصه افراد پرمشغله بسیار سودمند باشد، اما پیاده روی در طبیعت مزایای بیشتری دارد.

قدم زدن در مسیرهای ناشناخته و دیدن چشم اندازهای نو فعالیتی سودمند است که می تواند جنبه های آموزشی بسیاری نیز داشته باشد. پیاده روی نسبت به سایر فعالیت ها کم خطر تر بوده و این امکان را به خانواده ها می دهد که به همراه کودکانشان وقت بگذرانند.

پیاده روی در طول ساحل دالمیشن سفری هشت روزه است که به گردشگران امکان کشف طبیعت، تاریخ و فرهنگ کرواسی را می دهد. گردشگران به طور متوسط روزانه بین سه تا پنج مایل پیاده روی می کنند و از سایت های مختلف گردشگری بازید کرده و شب ها در هتل های ساحلی مجلل پذیرایی می شوند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.