شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

از گزنگبین و رزماری تا آبگرم و شن داغ

از گزنگبین و رزماری تا آبگرم و شن داغ

استان کرمان استان شگفتی‌هاست؛ هم تاریخ دارد و هم طبیعت. درمانگر ی که از ظرفیت‌های این استان برای جذب گردشگر به‌شمار می‌آید

چشمه‌های آبگرم از دیرباز برای درمان بیماری‌های پوستی، روماتیسم، عصبی، ناراحتی‌ گوارشی بیماری‌های مفصلی، استخوانی ... استفاده می‌شدند. از سویی این چشمه‌ها در دامان طبیعت مخصوصاً جوامع محلی و روستایی قرار دارند که با سرمایه‌گذاری و ایجاد استخر و دوش‌های مناسب، رفع آلودگی میکروبی و نیز لایروبی مناسب و ایجاد زیر‌ساخت‌هایی همچون مراکز تفریحی، اقامتی و پارکینگ و سرویس بهداشتی و ... می‌توان یک مرکز آب درمانی تاسیس کرد که علاوه بر ایجاد اشتغال، کاهش مشکلات بهداشتی- درمانی با جذب گردشگر به توسعه پایدار جوامع محلی کمک کرد.استان کرمان نیز با داشتن بیش از ۳۰ چشمه، پتانسیل بالقوه‌ای در این زمینه دارد. حسین وطنی، راهنمای گردشگری در این باره می‌گوید: «آب‌گرم‌های این استان بیشتر گوگردی هستند و برای درمان بیماری‌های پوستی و روماتیسمی به کار می‌روند.

مهم‌ترین چشمه‌های کرمان، آبگرم جوشان، قلعه عسکر بافت، حسین‌آباد راین، ابارق، اختیار‌آباد و حوض نو کرمان است اما یادتان باشد تنها چشمه‌های این منطقه جذاب نیستند بلکه به دلیل طبیعت کویر و آفتابش، شن درمانی هم می‌تواند از جاذبه‌های گردشگری سلامت محسوب شود.»چشمه «جُوشان» در مسیر جاده سیرچ- جوشان قرار دارد که مجهز به استخر سرپوشیده بزرگی با سالن‌های زنانه و مردانه است و مثل سرعین اردبیل استفاده عمومی دارد. جوشان آب و هوایی دلپذیر دارد و گردشگر‌پذیر است، حتی میزبان بلوچستان‌ها و زاهدانی‌ها هم هست. جوشان به واسطه نزدیکی به شهر کرمان و قرار گرفتن در مسیر گردشگری تهران- شهداد یکی از مهم‌ترین و مورد توجه‌ترین چشمه‌های آب گرم استان است. این منطقه تحت نظر اداره اوقاف است که سرمایه‌گذاری نسبی در آن شده است.

آلاچیق‌ها و کمپ‌هایی در اطراف مجموعه، محل اقامت مهمانان است. فروشگاه و پارکینگ هم از دیگر امکانات مجموعه است. راه دسترسی به آن هم جاده آسفالته خوبی است که به واسطه عبور از منطقه ییلاقی سیرچ سفر به این آبگرم نه‌تنها برای سلامت که برای گردشگری هم دارای جاذبه است و به دلیل سردسیر بودن منطقه در تمام طول سال می‌توان از آن بهره برد. چشمه آبگرم « مَسکون» هم در ۲۸ کیلومتری بم قرار دارد و با حرکت در یک جاده فرعی ۴۰ به سنگ‌های آتشفشانی می‌رسید.

یک مرکز آب معدنی مشهور در شمال استان کرمان و جنوب خراسان به اسم « دیگ رستم» در« دِهوک» است که بیشتر مسافرانی که از استان کرمان یا از یزد و شیراز به مشهد می‌روند چه قدیم و چه در زمان حال از این آب گرم استفاده می‌کنند. البته این آب گرم دارای امکاناتی همچون رستوران، سرویس بهداشتی و آلاچیق است.استان کرمان معادن زیادی آلی و معدنی و به دنبال آن طبیعتی است که از چشمه‌های معدنی زیادی هم برخوردار باشد.

چشمه« گُوَر» راین – جیرفت و «گویکان» هم دو چشمه مشهوراند که پذیرای اهالی جیرفت و بم و کرمان‌اند.همچنین در منطقه «جبال بارز» در نزدیکی جیرفت آبگرم‌های خوبی با درجه حرارت بالا وجود دارد که از لحاظ خواص درمانی مورد استفاده‌اند. همچنین در منطقه گردشگری «لاله‌زار» آبگرم « رنگ» است که با وجود معرفی هنوز به دلیل مشکلات اداری و نحوه واگذاری زمین ...با استقبال سرمایه‌گذار مواجه نشده است.

● تپه‌های شنی

تپه‌های شنی که با توفان‌های شن به وجود می‌آید هنوز برایشان تبلیغی نشده است اما گاهی برخی از گردشگران خود گودال‌هایی حفر می‌کنند و تا گردن زیر شن‌ها می‌روند و معتقدند دردهای روماتیسمی آن‌ها به دلیل گرمی شن‌ها کاهش می‌یابد که البته این کار خیلی کم صورت می‌گیرد. از طرفی شن درمانی برای کودکان بیش‌فعال مدت‌هاست که در دنیا مورد تایید است.

● گلاب کرمان

شهرستان ریگان کرمان که در شرق کرمان با داشتن کویر از مناطق بکر گردشگری سلامت کشور به حساب می‌آید چرا که در روستای علی‌آباد ریگان تپه‌های شنی حتی گردشگرانی از استان‌های مجاور کرمان را برای درمان بیماری‌های روماتیسمی به این تپه‌ها فرا می‌خواند.

لاله‌زار یکی دیگر از بخش‌های شهرستان بردسیر استان کرمان و جزو زیباترین مناطق استان است که بر خلاف شرایط اقلیمی عمومی استان کرمان منطقه‌ای سبز و خوش آب و هوا است. کوه‌های لاله‌زار پوشیده از گیاهان دارویی است و معروف‌ترین گیاه دارویی این منطقه «زرّوی» نام دارد که از نظر طب سنتی با ارزش است.

خواص گل محمدی برای سلامت بر کسی پوشیده نیست. از این گیاه برای درمان ناراحتی‌های قلبی، دردهای معده، روده، گوش درد، دردهای مفصلی، دندان درد و ترمیم زخم، سردرد، گلودرد رفع بی‌خوابی و استفراغ استفاده می‌شود.اسانس گل محمدی لاله‌زار بردسیر هم به کارخانه‌هایی در کشورهای فرانسه، انگلیس، آمریکا و بلژیک فرستاده می‌‌شود. فصل بهار این منطقه که در دامنه کوه‌های مرتفع قرار گرفته، مملو از انواع گل‌های زیبا و رنگارنگ است.

● گیاهان دارویی

گز شهداد، گزنگبین، آویشن، رزماری، اسطوخودوس، گشنیز، رازیانه، زیره سبز، روناس، حنا، وسمه، ختمی، بادرنجبویه و گاو زبان به عنوان مهم‌ترین گیاهان دارویی این استان یاد می‌شود که بیشتر در شهرستان‌های کرمان، بافت، کوهبنان، راور، شهربابک، زرند، رفسنجان، شهداد و بم می‌روید

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.