شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

خدا به کوه های کردستان رنگ پاشیده است

خدا به کوه های کردستان رنگ پاشیده است

هادی مرزبان, دیدنی های خانه پدری اش را به تمام مسافران مشهد پیشنهاد می دهد

من در سبزوار، شهری در حاشیه کویر، به دنیا آمده‌ام، شهری سنتی با معماری‌های قدیمی، کوچه‌های بلند و خیابان‌های طویل. البته بعد از ۲۰ سال که به سبزوار رفتم فهمیدم چقدر این کوچه‌ها کوتاهند و در آن روزهای کودکی بوده که کوچه‌هایش به نظرم بسیار بلند و طولانی بودند. در این سفر دیدم که هنوز یک قسمتی از بافت قدیمی شهر را نگه داشته‌اند و این فوق‌العاده است. هنوز هم این شهر زیباست خصوصا بازار سرپوشیده زیبایش و آن امامزاده یحیی‌اش که در قدیم هر شب جمعه دست مادرم را از روی چادر می‌گرفتم و به سمت آن حرکت می‌کردم.

ما همیشه شب‌های جمعه برای زیارت اهل قبور به جایی به نام دروازه نیشابور می‌رفتیم. مقبره حاج‌ملاهادی سبزواری هم در این محل بود. آن زمان‌ها نمی‌دانستم چنین شخصی در اینجا مدفون است. بودنم در آنجا بیشتر تفریحی بود و برای بازی. اسباب بازی ما تکه تخته‌ای بود که با آن توپ می‌زدیم. شاید چیزی شبیه بازی اسکواش امروزی! شب‌هایمان هم با خوابیدن در پشت بام و شنیدن قصه‌های مادربزرگ می‌گذشت.

معتقدم هرکس که می‌خواهد به مشهد برود خوب است زمان بگذارد و شب را در سبزوار بخوابد و فردایش تا عصر در شهر بگردد و بعد هم به سمت مشهد برود که حدود دو یا سه ساعت بعدش به مشهد می‌رسد. برای دیدن سبزوار حتی نیازی نیست که مسافران راهشان را کج کنند چون باید از شهر بگذرند. در ضمن چند هتل خوب هم در اینجا ساخته‌اند که اقامت خوب و راحتی هم خواهند داشت.

خلاصه، تا کلاس سوم ابتدایی در این شهر زندگی کردم و بعد به مشهد رفتم. به اعتقاد من مشهد شهر ایده‌آلی است که هر کس با هر نوع سلیقه ای، تاکید می‌کنم با هر نوع سلیقه‌ای، می‌تواند به آنجا سفر کند و خوش بگذراند. در مشهد همه چیز هست و هیچ چیز هم کم نمی‌آید که این از معجزات امام رضا(ع) است. وقتی در شهر مشهد گردش می‌کنید از حرم امام رضا گرفته تا وکیل‌آباد و کوهسنگی و تقی‌آباد و... هر کدام حال و هوای خاص و متفاوت خودش را دارد. انگار با گردش در شهر مشهد در اصل از چند شهر دیدن می‌کنید.

کلا برای سفر به مشهد از طریق جاده به همه پیشنهاد می‌کنم ‌اگر از طریق سمنان حرکت می‌کنند سری به این شهر بزنند و در گرمسار به دیدن معماری خاص آن بروند. حتی از دیدن کویر هم لذت ببرند. می‌دانم که کویر در شب اندکی وهم‌انگیز است. ولی نباید از زیبایی‌هایش دست کشید. زیرا دیدن آسمان کویر این حس را می‌دهد که دست دراز کنی و مثل میوه از آن ستاره بچینی. من در کشورمان بسیار سفر رفته‌ام و معمولا ایام نوروز را در یکی از شهرها سپری می‌کنم. از شمال و جنوب گرفته تا سیستان و بلوچستان و لرستان. در گذشته بسیار زیاد به شیراز و اصفهان و یزد و کرمان می‌رفتم ولی راستش بتازگی علاقه شدیدی به کردستان پیدا کرده‌ام. الان چند عید است که به کردستان می‌رویم. دریاچه زریوار در مرز ایران و عراق یکی از اقامتگاه‌های مورد علاقه من برای سفر است. انگار در این خطه خدا به کوه‌ها رنگ پاشیده است. مردم سنندج و سقز و مریوان و بانه بسیار مهمان نواز هستند تا حدی که در هر کدام از این شهرها دلم می‌خواهد ساکن شوم. کردستان جایی است که باید رفت و باید ماند و باید دید.

من مایلم حتی شهرهای کوچک مناطق مختلف ایران را ببینم. زیرا به یافتن مکان‌های بکر هم بسیار علاقه دارم. به نظرم ایران دیدنی‌های زیادی دارد. برایم عجیب است که چطور بعضی‌ها به خارج از کشور می‌روند و از دیدنی‌های آن بسیار با شور و حرارت تعریف می‌کنند ولی هیچ جای ایران را ندیده‌اند. انگار برای بعضی‌ها حتی در گردشگری هم مرغ همسایه غاز است. بعضی چنان از غارهای مهم دنیا حرف می‌زنند که گویی در ایران هیچ غار باارزشی وجود ندارد ولی آنها غار علیصدر را که در نزدیکی‌شان است ندیده‌اند. من در حالی که کشورهای زیادی را دیده‌ام و اهل سفر هم هستم، با اطمینان می‌گویم غار علیصدر یکی از بی‌نظیرترین غارهایی است که تاکنون دیده‌ام. بعضی هم چند آبشار را در دیگر کشورها دیده اند ولی سری به آبشارهای عجیب و غریب کرمانشاه و کردستان و ایلام نزده‌اند. من به دیدنی‌های ایران بسیار علاقه‌مندم و هر سال سعی می‌کنم یک جای جدید را در کشورم ببینم.

در ‌کل برنامه سفرهایم منظم است. سفرم باید برنامه ریزی شده باشد. معمولا با اتومبیل شخصی‌ام سفر می‌کنم تا جاهای مختلف را بتوانم ببینم. از قبل هتل را رزرو می‌کنم و اهل ریسک برای پیدا کردن اتفاقی محل اقامت نیستم. هیچ‌گاه در چادر نخوابیده‌ام و علاقه‌ای نیز به چنین کاری ندارم. کلا اهل خطر کردن در زمینه سفر نیستم حتی در آن سفرهایی هم که تنها هستم، با خانواده که اصلا اهل خطر نیستم. اگر هم سفرم به نقاط دوردست مثل زاهدان و... باشد حتما بلیت رفت و برگشت هواپیما را هماهنگ می‌کنم. ‌

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.