شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تورهای مسافرتی به پرواز در آمده اند

تورهای مسافرتی به پرواز در آمده اند

این روزها اگر پیش هر صنفی به دلیل قیمت‌های بالا و گرانی‌های ایجاد شده گله کنید، مشکلات را به گردن بالا رفتن نرخ ارز انداخته و آنچنان آسمان و ریسمانی به هم می‌بافند که دلتان به حالشان می‌سوزد، شرکت‌هایی که خدمات مسافرتی ارائه می‌کنند هم از این قاعده خارج نیستند، آنها در برابر مسافرانی که دیگر قدرت خرید پکیج‌های مسافرتی را نداشته و این روزها از بالا رفتن نرخ ارز و گران شدن هزینه‌های هتل‌ها شکایت دارند ادعا می‌کنند که کاهش ارزش پول کشور سبب این اختلاف قیمت شده است.

باور کردنش مشکل است، اما حقیقت دارد فردی که در سال ۸۹ با حول و حوش ۵۵۰ هزار تومان می توانست در مدت یک هفته از دیدنی های شهر بانکوک دیدن کند باید این روزها به فکر هزینه بیشتری باشد زیرا برای استفاده از همان خدماتی که در سال ۸۹ ارائه می شد،امروزه باید چیزی حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت، به همین دلیل سفرهای برون مرزی در بین قشر متوسط جامعه بشدت کاهش پیدا کرده است اما این در حالی است که برخی از آژانس های شمال شهر تهران ادعا می کنند، کار و بارشان مانند گذشته است، یکی از کارکنان این آژانس ها به جام جم می گوید: درست است که قیمت های تورهای مسافرتی بالا رفته، اما مشتری های سابق ما که اغلب تورهای مسافرتی اروپا را انتخاب می کردند، این روزها هم مانند گذشته از این تورها استقبال می کنند.

بنابراین به نظر می رسد در این میان فقط از توان مالی قشر متوسط جامعه کاسته شده زیرا آنها ترجیح می دهند، به جای تفریح و استفاده از خدماتی که آژانس های مسافرتی ارائه می کنند، درآمد و پس انداز خود را با توجه به نرخ بالای تورم در محلی سرمایه گذاری کرده و از آن برای کسب درآمد و جبران بخشی از هزینه های خود استفاده کنند.

● افسانه ای به نام ارز مسافرتی

یکی دیگر از دلایل کاهش سفرهای برون مرزی را باید کاهش ارز مسافرتی عنوان کرد زیرا مسئولان حجم ارز مسافرتی مورد نیاز کشور را سالانه حدود ۶.۵ تا هفت میلیارد دلار تخمین زده اند.

رئیس بانک مرکزی در این خصوص گفته بود ارز مسافرتی بیشتر از ۷۰ درصد به مسافران غیر از عتبات عالیات و حج اختصاص پیدا می کرد او معتقد بود با حذف این گروه از مسافران از دایره دریافت کنندگان ارز دولتی، مصرف ارز مسافرتی به حدود یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تا دو میلیارد و صد هزار دلار کاهش خواهد یافت.

این درحالی است که مقررات و شرایط پرداخت ارز به مسافران خارج از کشور به این شکل است که برای همه مسافران، ۳۰۰ دلار با نرخ ارز مرجع پرداخت می شود.

علاوه براین اولویت بندی برای اختصاص ارز به کشوری خاص در نظر گرفته نشده است، اما براساس مقررات، هر فرد در سال تنها یک بار می تواند از این امتیاز بهره مند شود.

البته نباید از یاد برد که با بالا رفتن نرخ ارز خبر افزایش نرخ بلیت پروازهای خارجی هم از راه رسید و شرایط را برای مسافران برون مرزی دشوارتر کرد به این شکل که نرخ بلیت هواپیما که با دلار ۱۲۲۶ تومانی محاسبه می شد به یکباره با دلار ۳۰۰۰ تومانی محاسبه شد، در نتیجه خیلی ها قید سفر های برون مرزی را زده و آژانس های مسافرتی زیادی هم در داخل و خارج کشور اعلام ورشکستگی کردند.

● نوروز ۹۲ و کاهش گردشگر ایرانی

برای نمونه گرانی ارز و خدمات مسافرتی بحدی در کاهش تعداد توریست های ایرانی در کشورهای همسایه تاثیرگذار بوده است که مقام های گردشگری ترک اعلام کردند، در نوروز ۹۲ فقط ۲۰ هزار ایرانی به ترکیه سفر کردند این در حالی است که در نوروز ۹۰ حدود ۸۰ هزار گردشگر ایرانی به ترکیه رفته بودند از این گذشته تا پیش از این سالانه حدود دو میلیون گردشگر از کشورمان به ترکیه می رفتند، اما این آمار در سال ۹۱ به۷۰ تا صد هزار گردشگرکاهش پیدا کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.