شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

در نیوزلند باید اهل خطر کردن باشید

در نیوزلند باید اهل خطر کردن باشید

نیوزیلند سرزمین ماجراجویی

دو علاقه بزرگ من ماجراجویی در طبیعت و سفر هستند. هنگامی که بتوانم این دو را ترکیب کنم، این بهشت است.

به‌ویژه زمانی که در کشوری خارجی هستم و باید لغاتی جدید و چشم‌اندازی متفاوت از تفریحات در طبیعت را بیاموزم برای من سرگرم‌کننده است. به عنوان نمونه نیوزیلند را در نظر بگیرید. کیوی‌ها (۱) به عنوان مردمی اهل طبیعت و دارای شخصیت سالم و متهور معروفند. به هر حال آنها پرش بانجی (۲) را اختراع کردند. چه کسی به چنین چیزی فکر می‌کند؟ همچنین آنها ایده جت قایقرانی (۳) را مطرح کردند و زوربینگ (۴) ــ که شما به درون یک توپ پلاستیکی بزرگ بسته می‌شوید و با سرعت بالا در یک سرازیری غلت داده می‌شوید. همانطور که گفتم کیوی‌ها دوست دارند کمی با خطر زندگی کنند. من و همسرم یکبار جزیره جنوبی را با یک ون به مدت دو ماه گشتیم. یک ون خیلی کوچک، . از آن تجاربی بود که می‌تواند یک رابطه ایجاد کرده یا به هم بزند. خوشبختانه ما از آن بدون آسیبی بیرون آمدیم، در واقع رابطه مان بهتر شد.

وقتی به نیوزیلند می‌روید، باید از برخی چیزها که ممکن است کمی عجیب به نظر برسند آگاهی داشته باشید. آسمان وارونه است، در نتیجه ستاره‌ها متفاوت هستند. آب هنگام پایین رفتن در دستشویی برعکس می‌چرخد و آنها از اصطلاحات عجیبی برای چیزها استفاده می‌کنند. تا به حال سفید بی‌مزه به گوشتان خورده است؟ این معادل کیوی برای کافه لاته است. به دوست، یارو می‌گویند. «باب دایی شماست» یعنی همه چیز خوب است. و اصطلاحات زیادی در زمینه گردشگری وجود دارد که می‌تواند شما را گیج کند. دوست دارید ولگردی کنید؟ این معادل کوهپیمایی یا پیاده‌روی است، همچنین برخی اوقات پیش می‌آید که شما کلمه درستی را استفاده می‌کنید ولی فهمیده نمی‌شود. یکبار در پمپ بنزینی توقف کرده بودیم و تقاضای کمی یخ(ice) کردیم، اما خدمتکار سردرگم به نظر می‌رسید. من درخواستم را دوباره و دوباره تکرار کردم و سرانجام مجبور شدم تا «بلوک‌های یخ‌زده آب» را برایش توصیف کنم. خدمتکار پاسخ داد که «آهان، منظور شما یخ(oyce) است!». بعضی کلمات تلفظ کاملا متفاوتی دارند.

اما یک چیز را می‌توان به‌طور یقین گفت: اکیدا توصیه می‌کنم پیش از اینکه دستتان از این دنیا کوتاه شود، به نیوزیلند سفر کنید، اما شما باید بدانید که باران می‌بارد، خیلی زیاد. خیس خواهید شد. وقتی ما آنجا بودیم تقریبا به مدت پنج هفته همه روزه به‌طور متوالی باران بارید. اشاره کرده بودم که ما در یک ون کوچک زندگی می‌کردیم؟

با توجه به اینکه من از کلرادو آمریکا می‌آمدم، در ابتدا زمان سختی را برای کنار آمدن با خیسی گذراندم. به یاد می‌آورم وقتی برای یک راهپیمایی چند روزه بیرون زدیم از روی اولین رودخانه با احتیاط زیاد پریدم، تلاش خوبی بود ولی کاملا غیرضروری. در پایان روز چهارم آنچنان به خیسی عادت کرده بودم که بدون تعلل از درون رودخانه‌ها رد می‌شدم. کلبه‌هایی در سراسر منطقه پراکنده بودند. در نگاه اول به نظر می‌رسید این کلبه‌ها برای آنهایی که تمایلی به روی زمین خوابیدن ندارند، جان‌پناه بسیار خوبی باشند. ما چادر را برپا کردیم و اعلام کردیم که نباید پا داخل یک کلبه بگذاریم. یادتان هست در مورد باران چه گفتم؟ بعد از یک شب بسیار خیس فهمیدیم که کلبه‌ها فوق‌العاده هستند. می‌توانید آتشی روشن کنید، غذا بپزید، لباس‌هایتان را خشک کنید و تعدادی داستان و خاطره رد و بدل کنید. تنها باید رفاقت را در آغوش بگیرید.

و اما در مورد حشرات؛ نیوزیلند پر از پشه است که نیش‌هایشان بسیار دردناک و همچنین خارش‌آور است. زیاد طول نمی‌کشد تا متوجه شوید به تعداد زیادی اسپری دفع حشره نیاز دارید و اگر لحظه‌ای لباس‌تان کنار رفت، بهتر است سریع باشید! مگس‌ها زیاد بد نبودند، به جز یکبار که ما «حادثه مگس» نامیدیم. یک شب در ون از خواب بیدار شدیم و دیدیم که با وجود اینکه پنجره‌ها بسته بودند ماشین پر از هزاران آفت وزوزو شده بود. آنها نیش نمی‌زدند اما صدایشان برای عصبانی کردن ما کافی بود. تا امروز هنوز مطمئن نیستم چه اتفاقی افتاد. ما در نهایت مجبور شدیم تعداد زیادی از مگس‌ها را بکشیم، ساعت‌ها طول کشید تا ما لکه‌ها را پاک کنیم.

من اینها را با علاقه بسیار می‌گویم. اغلب رویدادهای ناگوار جالب هستند که به خاطر می‌مانند. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، پس ماجراجویی کجاست؟ لغات مضحک و هوای بارانی را که کنار بگذاریم، نیوزیلند فوق‌العاده زیبا است. کشورهای کمی در دنیا وجود دارند که دارای چشم‌اندازهای طبیعی چنین جذابی باشند و بسیار سریع تغییر کنند. شما می‌توانید با سه ساعت رانندگی از کوه‌های بلند، جنگل‌های بارانی ساحلی و یخچال‌های طبیعی بگذرید. این فوق‌العاده است. مردم هم فوق‌العاده‌اند.

آنها چشم‌اندازهای طبیعی زیادی برای گشت و گذار دارند و خوشحال می‌شوند تا آن را با شما سهیم شوند. یکبار بدون خبر به منزل دوست پسر عمویم رفتیم و او ما را به یک گشت چهار ساعته با «خودرو همه جا رو» یا «ای تی وی (۵)» در مزرعه خود برد که یک «سرزمین میانه (۶)» زنده بود. در آخر برای تکمیل این گشت باید گله را جمع می‌کردیم. تا آنجا که می‌توانید سفر و ماجراجویی در طبیعت را با هم ترکیب کنید، چه یک فاصله چند ساعته از خانه باشد یا در سراسر جهان و این کار را با یک ذهن باز انجام دهید. هر چقدر انتظارات کمتری داشته باشید بیشتر پذیرای هر آنچه یک مکان ارائه می‌دهد خواهید بود. ممکن است کمی اوقات ناخوشایند داشته باشید، اما هیچوقت نمی‌دانید، شاید از چیزی لذت ببرید که اصلا انتظارش را نداشتید.

ترجمه: احسان طالبی

نویسنده: آوری استونیچ

پاورقی:

۱- لقبی که نیوزیلندی‌ها به خود می‌دهند

۲- Bungee jumping

۳- jetboating

۴- zorbing

۵- ATV tour

۶- نام سرزمینی تخیلی است که برخی از داستان‌های ج.ر.ر. تالکین از جمله هابیت و ارباب حلقه‌ها در آن اتفاق می‌افتد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.