شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

عشوه گری آسمان در جزیره هرمز

عشوه گری آسمان در جزیره هرمز

امیر دژاکام, کارگردان تئاتر, کوهستان های جزیره هرمز را مثل یک بسته مداد رنگی می داند و پیشنهاد می کند تماشایش را از دست ندهید

من در کرمان به دنیا آمده‌ام و تقریبا تا هفت سالگی در این شهر زندگی کرده‌ام و بعد به بندرعباس رفتیم و تا دوازده سالگی آنجا بودم و سرانجام به تهران آمدم و تا امروز دارم زندگی در این شهر را تجربه می‌کنم.

گرچه هفت سالگی سن تقریبا کمی است تا بخواهم از دیدنی‌های به یادگار مانده از آن دورانم بگویم، ولی در بزرگی‌هایم این شهر را خوب شناخته‌ام. پیش از هر چیز در کرمان باید کویر را دید، آن هم در شب. آنچه در این منطقه بسیار زیباست، آسمان است. کسی که به اینجا می‌رود باید سراغ ماهان و جوپار برود. در جوپار لکه غار و سه شاخ دیدنی است و در ماهان نیز مزار شاه نعمت‌الله ولی و باغ شازده. تعزیه‌خوانی‌های این دو منطقه نیز در ماه محرم حال و هوای خاص خودش را دارد. بعد از آن به جیرفت و بم می‌رسیم. هرچند ما ارگ بم را نتوانستیم نگه داریم، من در این جریان خودمان را بیشتر از زلزله مقصر می‌دانم. امیدوارم همه فرصت کنند حداقل یک بار به جیرفت سفر کنند. عجیب است که در این کویر ناگهان به فضایی پر از درختان لیمو و پرتقال و رودخانه‌های زلال و شفاف می‌رسیم.

با این توصیف‌های زیبا از کویر، شما هم باید فکرتان را تغییر دهید و باور کنید که کرمان فقط کویری با آسمان زیبا نیست بلکه شگفتی‌‌های بسیاری دارد.

مثلا زمین‌های قله لاله‌زار در کرمان اسفنجی است. یعنی هر قدمی که برمی‌داریم از زمین آب بیرون می‌آید... بماند که چقدر زیباست. این زیبایی از نامش هم پیداست، زیرا این منطقه مملو از گل‌های گوناگون است یا قله هزار که در اصل نامش قله هزار گیاه است. آنقدر عطر گل‌ها و گیاهان در اردیبهشت در قله هزار زیاد است که اگر اندکی هم باران ببارد معمولا بر اثر شدت عطر گل‌ها فشار افراد بالا می‌رود. به همین دلیل کوهنوردان در این فصل همیشه چند لیموترش یا شکلات ترش مزه در کوله‌هایشان دارند تا از این خطر جلوگیری کنند. من به دلیل علاقه‌ام به کوهنوردی و فعالیتم در این رشته، بیشتر کوه‌های کرمان را می‌شناسم.

شاید بعضی‌ها از کوهنوردی در مناطق ناشناخته و غریب کمی بترسند و کلی بهانه بیاورند که خطرناک است و نباید رفت و... این حرف هم درست است و هم خیر. اگر کسی از شرایط منطقه آگاه است و آمادگی جسمانی دارد، نیازی نیست از کوه‌هایی که برای نخستین بار به سمت آنها می‌رود بترسد، زیرا هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند. ولی اگر به منطقه آگاه نیستید، لطفا به هیچ وجه در آنجا کوهنوردی نکنید. این مساله درباره کویرنوردی هم صدق می‌کند.

در کوهنوردی مهم است که بدانید فاصله دسترسی شما به آب چقدر است و آیا کفش شما برای آن کوه و صخره‌ای که در نظر گرفته‌اید، مناسب است یا خیر و آیا بلد راه دارید یا خیر؟ اگر بلد راه ندارید، آیا بلد هستید که راه را از قوانین طبیعی مثل ستارگان و گیاهان تشخیص دهید؟ و این که غذای مناسب با خود حمل کنید. مبادا برای کوهنوردی ۵۰ کیلومتری، یک هندوانه با خود ببرید. بسته‌های کبریت، ذره‌بین، جوراب بلند و کوتاه، نحوه چیدن مناسب کوله و... ازجمله وسایل ضروری در کوهنوردی است. بنابراین وقتی کوهنوردی آگاهانه باشد، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. من دختر هفت ساله‌ام را یکبار با یک طناب از روی صخره‌های یخی به ارتفاع صد متر به پایین فرستادم و هیچ اتفاقی هم برایش رخ نداد. تمام پیش‌بینی‌های لازم و بسیار ریز را در نظر گرفته بودم و می‌دانستم که حتی اگر هم بیفتد هیچ اتفاقی برایش نمی‌افتد.

از کرمان و کوهنوردی که بگذریم، می‌خواهم از بندرعباس بگویم؛ جایی که چند سال از کودکی و نوجوانی‌ام در آن گذشت. در بندرعباس دیدن خون سرخ و میناب و باغ‌های زیبای آن را پیشنهاد می‌کنم.

یکی از مناطق بکر، بندر خاک سرخ در جزیره هرمز است. من متعجبم که چرا جزیره هرمز گشت و گذار توریستی ندارد؟ گرچه رفتن به آنجا هم کار ساده‌ای است و وقت زیادی نمی‌گیرد. وقتی بچه بودیم از بندرعباس تا جزیره با لنچ حدود ۵۰ دقیقه طول می‌کشید. الان با وسایل جدیدتر این مسافت به حدود یک ربع می‌رسد. این جزیره کوهستان‌هایی دارد که هیچ کجای ایران نمی‌توانید شبیه آن را بیابید. مثلا یک کوه کاملا سفید است و یک کوه کاملا سبز است و یک کوه زرد یکدست. کوهستان‌های جزیره هرمز یک بسته مدادرنگی است. اگر به جزیره هرمز رفتید، حتما سراغ قسمت‌های پشتی آن که صخره‌های بسیار بلندی دارد و به خلیج فارس منتهی می‌شود نیز بروید. علاوه بر این، اصلا طلوع آفتاب و غروب آفتاب جزیره هرمز را از دست ندهید. در این هنگام، آسمان عشوه‌گری می‌کند. من آسمان‌های زیبایی را از دیوار چین تا کانادا دیده‌ام ولی هیچ آسمانی،‌ آسمان جزیره هرمز نمی‌شود. ‌

● جزیره‌هرمز

جزیره هرمز در فاصله ۱۸‌کیلومتری جنوب خاوری بندرعباس و در آب‌های خلیج فارس واقع شده است. آب و هوای این جزیره از بندرعباس ملایم‌تر است و دمای آن در‌فصل تابستان تا ۴۰‌درجه‌سانتی‌گراد می‌رسد.

● قله لاله‌زار

کوه لاله‌زار با ارتفاع ۴۳۵۱‌متر، دومین قله مرتفع استان کرمان است که مورد توجه بسیاری از گروه‌های کوهنوردی قرار گرفته است. قله لاله‌زار را می‌توان از مسیرهای مختلفی چون مسیر دهانه آرتی لاله‌زار، مسیر گردو درکار رابر، مسیر دره عشق‌آباد رابر و مسیر کویر دارس‌آباد رابر فتح کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.