شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

مصر روستایی در قلب کویر

مصر روستایی در قلب کویر

بیشتر افراد وقتی نام مصر را می‌شنوند ناخودآگاه به یاد اهرام ثلاثه می‌افتند، در ابتدا خود من نیز همین تصور را داشتم ولی با سفر به روستای مصر دریافتم که ما نیز همچون قاره آفریقا، سرزمینی به نام مصر داریم.

بنا به گفته اهالی، بنیان‌گذار این روستا فردی خوش‌نام به نام یوسف بوده است در گذشته‌ای نه‌چندان دور این منطقه دچار خشکسالی می‌شود و یوسف اقدام به حفر چاه‌های عمیقی می‌کند و روستا را از این بحران نجات می‌دهد که به همین خاطر روستاهای همجوار نام این روستا را در آن زمان «چاه دراز» نامیدند، اما از آنجایی که داستان یوسف پیامبر در کشور مصر اتفاق افتاده بود، یوسف نام این روستا را به مصر تغییر داد. این روستای توریستی از نظر موقعیت جفرافیایی در استان اصفهان و در جنوب شهرستان‌های دامغان، شمال شرقی نائین، غرب طبس و بین شهرستان‌های جندق و خور قرار گرفته و برای بازدید از تهران می‌توان از دو مسیر زیر استفاده کرد:

مسیر اول: تهران-گرمسار-سمنان-دامغان-جندق-روستای مصر

مسیر دوم: تهران-قم-کاشان-اردستان-نائین-انارک-روستای مصر

خوشبختانه در سال‌های اخیر به یمن وجود اینترنت، نام روستای مصر بیشتر به سرزبان‌ها افتاده و این روستا را در زمره مناطق گردشگری کویری ایران قرار داده است.

با توجه به پتانسیل بالای منطقه، بازدیدکنندگان داخلی و خارجی زیادی طی فصول پاییز و زمستان از این روستا دیدن می‌کنند.

نوع معماری خانه‌های کویری ویژگی خاص خود را دارد، خانه‌های مصر نیز به همین گونه‌اند. با ورود به داخل حیاط هر خانه، دورتادور فضای داخلی خانه، اتاق‌هایی تو در تو تعبیه شده با فضایی رویایی و دیوارهایی کنگره‌ای را شکل می‌بینید که زیبایی خاصی به خانه می‌دهد.

آقا عبدالله یکی از اهالی خونگرم روستای مصر است که صاحب یکی از این نوع خانه‌های قدیمی و همچنین از راهنمایان محلی منطقه است و می‌تواند راهنمای خوبی برای شما در این سفر باشد.

مصر روستایی با جمعیت حدود ۱۲۰ نفر است که درآمد آنها از کشاورزی، دامداری و اجاره خانه‌های روستایی برای گردشگران تامین می‌شود اما به طور دقیق، درآمد اصلی مردم روستا از کشت زعفران و گندم است. یکی از انواع غذای محلی این روستا «کال جوش» یا کله جوش است که پیشنهاد می‌کنیم اگر به مصر سفر کردید خوردن آن را از دست ندهید، کله‌جوش غذایی است که برای افرادی که به رژیم خود در هر حالت پایبندند هم یک گزینه خوب محسوب می‌شود.

از جاذبه‌های دیدنی روستای مصر و مناطق اطراف آن می‌توان به امیرآباد- که دارای تپه‌های شنی، پوشش گیاهی غنی و نخل‌های زیبای کهن است، روستای فرحزاد در شمال روستا، روستای گرمه و خانه مازیار در جنوب روستا و همچنین یکی از قلاع باستانی و آتشکده‌ای به نام نارنج یا نارین با دو هزار سال قدمت در شهرستان خور(دیدن این آتشکده‌ها در سفر شما خالی از لطف نخواهد بود و می‌تواند گنج‌های نهفته کویر را برای شما آشکار کند.) اشاره کرد.

آسمان صاف و پرستاره در شب، شتر سواری درکویر، آرامش کویر، استراحت در خانه‌های محلی جذابیت‌هایی است که خیل عظیم گردشگران را آخر هفته‌ها یا در تعطیلات به قلب کویر می‌کشاند.

امید است با معرفی چنین روستاهایی که در ایران نیز کم نیست بتوان گامی هرچند اندک در جهت رونق بیشتر گردشگری این‌گونه مناطق برداشت.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.