شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

از نئور تا سوباتان

از نئور تا سوباتان

تجربه دریاچه, دریا, کوه و دشت در یک سفر

در گیلان هرچه به سمت غرب بروید، طبیعت بکرتر می‌شود و منظره‌ها شگفت‌انگیزتر. تورهای طبیعت‌گردی به واسطه همین زیبایی‌ها است که هر سال برنامه‌های بیشتری را برای این منطقه تدارک می‌بینند؛

برنامه‌هایی که مشتاقان زیادی دارد و با باز شدن لیست به سرعت پر می‌شود. یکی از این برنامه‌ها اقامت در ییلاق‌ سوباتان است. این ییلاق در ارتفاعات طالش قرار گرفته اما عموما طبیعت‌گردان برنامه خود را از نئور در استان اردبیل شروع کرده و پس از ۸ تا ۱۲ ساعت پیاده‌روی خود را به سوباتان می‌رسانند.

توصیه ما به شما این است برای این سفر از هر مقصدی که حرکت خود را آغاز می‌کنید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که صبح زود کنار دریاچه نئور باشید. برخی ممکن است به واسطه داشتن زمان کافی صبح از مبدا حرکت کرده و شب را در کنار دریاچه بخوابند و تعدادی نیز برای صرفه‌جویی در زمان حرکت خود را شبانه آغاز کنند.

برای رسیدن به نئور نیز باید از اردبیل وارد جاده خلخال شوید، ۳۵ کیلومتر که در این جاده پیش بروید، به سه راهی آللاوور می‌رسید، از این سه‌راهی تا دریاچه تنها ۱۳ کیلومتر جاده کوهستانی دارید و پس از آن از بهشتی کوهستانی و سرسبز به بهشتی آبی می‌رسید. دریاچه نئور نقطه آغاز حرکت شماست، می‌توانید کوله‌های خود را به وانت بسپرید یا همراه بار سنگین بر دوش به سمت سوباتان حرکت کنید. مسیر شما یک پیاده‌روی سنگین در میان جنگل و کوهستان خواهد بود؛ بهتر است طوری حرکت کنید که زمان‌های استراحت کمی داشته و آرام اما پیوسته مسیر را دنبال کنید.

به این ترتیب شما غروب در سوباتان خواهید بود، سرزمینی که در زبان ترکی به جایی گفته می‌شود که آب در آن فرو می‌رود. سوباتان از دیگر روستاها و آبادی‌های اطراف در اتفاع پایین‌تری قرار گرفته است؛ پیش از رسیدن به سوباتان اما شما از نزدیکی آبادی‌های علی حیدر و مهار می‌گذرید و همچنین می‌توانید قله بغروداغ را هم ببینید. شب را می‌توانید در کلبه‌های بومی اقامت و برای شام هم با آنها هماهنگ کنید.

برای روز بعد می‌توانید بازدیدی از آبشار ورزان داشته باشید، برای دیدن این آبشار نیاز به یک ساعت پیاده‌روی دارید. برای بازگشت باید ابتدا خود را به طالش برسانید، راه سوباتان تا طالش یک مسیر خاکی و ناهموار است. وانت‌های روستاییان شما را به طالش می‌رساند، در این بخش از سفر هیچ آرامشی نخواهید داشت، البته این ناهمواری ضرورتا بد نیست و می‌تواند یک تجربه مفرح برای شما باشد. در این راه شما می‌توانید روستاهای بسک، کیش دیبی و ماشین خانه را هم ببینید.

حال که اینهمه راه آمده‌اید تنی هم به آب بزنید و دریا را در برنامه کوه و جنگل و دریاچه خود بگنجانید. می‌توانید مطمئن باشید این سفر یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های شما خواهد بود.

پیشنهادهای ما

بهترین زمان برای این سفر نیمه‌های دوم بهار و تابستان است

پیاده‌روی از نئور تا سوباتان با توجه به شرایط فیزیکی متفاوت افراد بین هشت تا ۱۲ ساعت زمان لازم دارد

از دریاچه به سمت سوباتان یک جاده ناهموار نیز وجود دارد که بومیان و برخی گردشگران از آن استفاده می‌کنند. تورها عموما کوله‌های شرکت‌کنندگان خود را از این مسیر با وانت به سوباتان می‌رسانند تا شرکت‌کنندگان تنها یک راهپیمایی با بار سبک داشته باشند.

مسیر نئور به سوباتان اغلب با مه همراه است، حتما از راهنمایی محلی‌ها یا کسانی که این مسیر را پیشتر رفته باشند، کمک بگیرید.

در سوباتان از مردم محلی خرید و در خانه‌های آنها اقامت کنید. این امر کمکی به اقتصاد بومی و محلی خواهد بود و همچنین آنها را تشویق به حفاظت از منابع طبیعی‌شان خواهد کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.