شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چادر, پناهگاهی که جابه جا می شود

چادر, پناهگاهی که جابه جا می شود

مه هر لحظه شدیدتر می‌شود، تصمیم می‌گیریم چادرها را علم کنیم، به ویژه اینکه هوا هم رو به تاریک شدن است.

تا چادرها را بزنیم باران نم‌نم شروع به باریدن می‌کند. نصفه و نیمه در چادرها شام می‌خوریم و به واسطه سرما و رطوبت هوا در کیسه‌خواب‌هایمان می‌خزیم. تا نیمه‌های شب باران همچنان می‌بارد و گاه چنان تند که فکر می‌کنم اگر صبح هم وضع به همین روال باشد سفر ما چگونه خواهد بود. تنها نکته مثبت ماجرا در میان هوای سرد و بارش بی‌وقفه باران، چادرهای دوپوش ما است که باعث می‌شود از گزند آب جاری شده بر سطح جنگل در امان بمانیم، هر چند که برای رطوبت هوا کاری نمی‌شود کرد. داشتن چادر مناسب یکی از الزامات سفرهایی است که به صورت چند روزه و آن هم با کمپ کردن در طبیعت تعریف می‌شوند. اگر چادر مناسب نداشته باشید، با هر تغییر آب و هوایی به مشکل جدی برمی‌خورید و سفری که با ذوق و شوق برای آن برنامه‌ریزی کرده بودید، به خاطره‌ای تلخ برای شما بدل می‌شود. از این رو توصیه ما به شما این است، پیش از سفر حتما چادر مناسب تهیه کرده و پس از آن کوله‌بار سفرتان را ببندید، اما چه نکاتی را باید برای خرید چادر در نظر بگیرید:

چادرهایی که برای سفرهای خانوادگی تهیه می‌شوند با چادرهای کوهنوردی تفاوت دارند، عموما چادرهای کوهنوردی سقف کوتاهی دارند تا به واسطه باد و شرایط جوی نامساعد در ارتفاعات دچار مشکل نشوند اما چادرهای خانوادگی به واسطه نوع سفر سقف‌های بلند دارند تا امکان رفت‌وآمد راحت‌تر در آنها وجود داشته باشد.

سعی کنید چادرهای دوپوش تهیه کنید، در این چادرها به واسطه فاصله میان پوشش اول و دوم در صورت تغییرات آب و هوایی و ریزش باران، رطوبت وارد نخواهد شد به شرط آنکه پوشش دوم را به گونه‌ای نصب کرده باشید که با لایه اول فاصله داشته باشد.

برای چادرتان حتما یک زیرچادری تهیه کنید، این امر سبب می‌شود علاوه بر کثیف نشدن کف چادر، یک لایه بیشتر با زمین فاصله داشته باشید.

چنانچه قصد دارید با کوله‌پشتی سفر کنید حتما از چادرهای سبکی که قابلیت جمع شدن و قرار گرفتن در کوله را دارند استفاده کنید. این نمونه از چادرها در بازار در مدل‌های مختلف وجود دارند، هنگام خرید دقت کنید چادرهایی را انتخاب کنید که میله‌های محکمی داشته باشند.

نکاتی که در برای چادر زدن رعایت آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

سعی کنید در جایی که کمترین تخریب را برای پوشش گیاهی به همراه داشته باشد، چادر بزنید. سطوح سنگی یا پاکوب‌هایی که محل راه اصلی نباشند، یکی از گزینه‌های شما می‌توانند باشند.

هیچگاه حتی در هوای خیلی سرد چراغ خوراک‌پز را برای گرم شدن روشن نگذارید و بخوابید، این امر می‌تواند مشکلات جدی برای شما و همراهانتان ایجاد کند. تنها زمانی که بیدار هستید و برای گرم کردن غذا یا تهیه چای از چراغ خوراک‌پز آن هم با احتیاط استفاده کنید.

برای روشنایی چادر از چراغ‌های باتری‌دار استفاده کنید. این چراغ‌ها نور لازم را برای شما مهیا می‌کنند و انواع مختلف آنها در بازار موجود است.

در نزدیکی رودخانه هیچگاه چادر نزنید، اگرچه با چادر زدن در یک جای مرتفع ممکن است تا رسیدن به آب پیاده روی کنید، اما این پیاده‌روی به خطراتی که ممکن است با چادر زدن نزدیک آب برای شما پیش بیاید می‌ارزد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: سفرنامه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.