شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

غارها زیبای بدون خورشید

غارها زیبای بدون خورشید

هرقدر هم کلمه غار و غارنوردی در زندگی ما مردم مانوس نباشد و توجه اکثریت قریب به اتفاق جامعه به این پدیده‌های طبیعی و شگفت‌انگیز فقط به ابعاد تاریک‌ترین تاریکی‌ها معطوف شود، هرقدر هم سالیان سال کوهنوردان و علاقه‌مندان بی‌توجه به رازهای نهفته درون غارها، گذرا و بی‌تفاوت به بازدید آنها بروند و اقدامی برای شناسایی زوایای نامکشوفشان به عمل نیاورند، باز باید امیدوار بود از هر صد تن یا بیشتر بالاخره نفراتی معدود، آستین بالا زنند و در راه کشف مظاهر اولین تمدن‌های انسان‌ها در ظلمات مطلق بکوشند.غار‌ها از جاذبه‌های گردشگری در هر کشور به حساب می‌آیند که از پتانسیل بالای گردشگری بالایی برخوردارند، در این مقاله سعی خواهد شد بیشتر به این مکان‌های ناشناخته و اسرارآمیز پرداخته و نگاه علاقه‌مندان را نسبت به سکونتگاه‌های اولیه انسان‌ها و این آثار ارزشمند روشن‌تر کنیم. موقعیت زمین شناختی ایران باعث شده غارهای کشورمان از تنوع خوبی از دیدگاه زمین‌شناسی برخوردار بوده و گروه‌های مختلفی بتوانند روی این اعجاز طبیعت فعالیت کنند. از نمونه غارهایی که در کشورمان موجود است می‌توان غارهای آهکی، آبی، نمکی، یخی و... را نام برد. اما برای بازدید و کشف این اماکن دست‌نخورده نکاتی را باید رعایت نمود که عمل به آنها متضمن امنیت شما برای بازدید خواهد بود، در ذیل به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم:

۱) هیچ‌گاه به تنهایی وارد غارها نشوید، زیرا حادث شدن کوچک‌ترین اتفاق در داخل غار شما را می‌تواند به کام مرگ بفرستد.

۲) حداقل نفرات بازدیدکننده برای بازدید از غارها چهار نفر است تا در صورت بروز حادثه برای یکی از اعضا، یکی در محل حادثه مانده و دو نفر دیگر به سرعت وارد عمل شده و کمک‌های امدادی را بنا به شرایط حادثه انجام دهند.

۳) دیگران را از برنامه خود مطلع سازید. برنامه بازدید شما هر چند هم نیاز به زمان کوتاهی داشته باشد، شما باید کسانی را که بیرون غار هستند در جریان حضور خود در غار قرار دهید تا در صورت بروز حوادث و طولانی شدن زمان بازدید بتوانند به سراغ شما بیایند.

۴) با توجه به شرایط غارها به‌خصوص غارهایی که عمومی نیست، تجهیزات ذیل جزو الزامات است که گروه باید همراه داشته باشد: کلاه ایمنی برای هر نفر - هدلامپ و دو عدد روشنایی یدک به همراه باطری اضافه برای هر نفر- کیت دارویی -لباس و کفش مناسب - نخ رد زنی (با توجه به اینکه محیط غار‌ها عموما گمراه‌کننده هستند و در صورت عدم آشنایی و نداشتن بلد، مسیر طی شده باید ردزنی شود تا مانع از گم شدن شوید.)

۵) اگر قصد بازدید برای اولین بار از غار را دارید، سعی کنید گزارش برنامه‌های گروه‌های قبلی را بخوانید و نقشه غار، موقعیت، عوارض داخل غار و دیگر عوامل فیزیکی را کاملا بررسی کنید. بیشتر غارهایی که در ایران وجود دارند دارای چاه و چاهک‌هایی هستند که عبور از آنها نیاز به ابزار مخصوص و تکنیک‌های غارنوردی دارد، به هیچ عنوان سعی نکنید بدون آموزش این کار را انجام دهید، زیرا خطرات جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

۶) برای بازدید از غارها سعی کنید به همراه کسانی بروید که تجربه‌ای در زمینه غارنوردی دارند یا با تورهای غارنوردی همراه شوید.

در آخر از آنجایی‌که این عوامل طبیعی طی میلیون سال تشکیل شده‌اند، در حفظ و نگهداری از آنها نهایت دقت را بکنیم، زیرا زخم‌هایی که توسط انسان بر غارها وارد می‌شود التیام‌بخش نیست

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.