شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

ایران را با تبلیغات نمی شود شناخت

ایران را با تبلیغات نمی شود شناخت

نروژ از سردترین کشور‌های جهان است و این سردی هوا روی مردمان این سرزمین هیچ تاثیری نگذاشته است.

جنزپتر کمپرود هم‌اکنون به عنوان سفیر کشور نروژ در تهران مشغول به کار است و قبل از تهران در کشور سومالی با همین عنوان مشغول به انجام وظیفه بوده است.‌گرچه کمتر از یک سال است که او استوارنامه‌اش را به مقامات ایرانی تحویل داده است، اما با علاقه زیادی که از سفر و درک واقعیت ایران زمین داشته، سفرهایی را برای خود تدارک دیده و عنوان می‌کند که باید نقاط بسیاری از ایران را ببیند تا واقعا پی به این تمدن عظیم ببرد.

کمپرود برای اولین بار سال ۲۰۰۹ به ایران سفر کرد، اما هم‌اکنون به عنوان سفیر کشور نروژ در ایران اقامت دارد، بنابراین فرصت بسیاری برای یافتن واقعیت زندگی ایرانیان بخصوص تمدن آنها دارد.

با توجه به مدت اقامت کوتاه من در ایران موفق شدم به تهران، اصفهان، کاشان و چالوس سفر کنم. برخی ‌شهرستان‌های اطراف دریای خزر را نیز دیدم که واقعا زیبا بودند.‌من به پیست اسکی دیزین، شمشک و دربندسر رفتم و آنجا از برف و تفریحات زمستانی ایران لذت بردم. واقعا برای من جالب است که ایران این همه امکانات تفریحی زمستانی در اختیار دارد .‌همان طور که همگی می‌دانیم ایران پتانسیل‌های بسیار زیادی برای گردشگری در اختیار دارد که یکی از آنها گردشگری ورزشی است، رشته کوه‌های البرز و زاگرس، دشت‌ها و کویرها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها همگی از امتیازات ایران در گردشگری ورزشی است. به طور کل ایران یکی از پرجاذبه ترین کشورها برای گردشگران و ماجراجویان ورزشی خواهد بود از صحرا گرفته تا نوک قلل آن برای این گروه جذاب خواهد بود. باید بگویم که هر روز ما تعدادی تماس از سوی گروه‌هایی که می‌خواهند درباره امکانات گردشگری ورزشی ایران اطلاع بگیرند، داریم.

● باید آنها را ببینیم

من فقط چهار ماه است که وارد خاک ایران شدم و تنها دو شهر باستانی ایران یعنی کاشان و اصفهان را دیده‌ام. گرچه این شهرها واقعا بی‌نظیر هستند و آثار تاریخی آنها واقعا برایم حیرت‌آور بود ولی در مورد تاریخ و آثار تاریخی ایران در کتب مختلفی مطالعه کردم ‌، اما بدون تردید ایران آثار تاریخی بی‌نظیری را در خود جای داده که هر کدام برای خود دنیایی دارند.

وقتی با خودم فکر می‌کنم واقعا تعجب می‌کنم که ایران این همه امکانات برای گسترش صنعت گردشگری طبیعی و تاریخی را یکجا در اختیار دارد. طبیعت چهار فصل، آثار باستانی بسیار کهن و البته تمدن معروف ایران همه یک دنیا گفتنی دارند که می‌تواند صنعت گردشگری ایران را متحول کند.

یکی از همکاران قبلی من در ایران قبل از آمدنم به این کشور گفت: ایران ۲۴۰۰ سایت باستانی در اختیار دارد که همگی توان ثبت در سازمان یونسکو را دارند، باید آنها را ببینی.

● ایرانی‌ها را با نروژ‌ آشنا می‌کنم

در مورد مبحث ویزا، کشور من جزو قانون اتحادیه اروپاست بنابراین تصمیم‌گیری در این زمینه مربوط به اتحادیه است، اما در زمینه ایجاد پروازهای مستقیم با یکی از شرکت‌های معتبر هواپیمایی ایران صحبت‌هایی برای برقراری پرواز مستقیم بین ایران و نروژ انجام داده‌ایم و البته سعی دارم گردشگران ایرانی را با دیدنی‌های نروژ بیشتر آشنا کنم و تا آنجا که اختیارات قانونی من اجازه بدهد شرایط دریافت ویزای توریستی ایرانیان را آسان کنم تا شاهد حضور بیشتر آنها باشیم. به هر حال گردشگری و صنعت گردشگری امروزه یکی از پولسازترین صنایع جهان است که همه کشورها علاقه‌مند هستند سهم خوبی در این زمینه داشته باشند.‌نقش رسانه‌ها در این صنعت واقعا غیرقابل انکار است ولی ما تاکنون همکاری گسترده‌ای نداشته‌ایم و درصدد ایجاد این همکاری با رسانه‌ها هستیم و قصد دارم که شرایط را برای حضور و گسترش روابط رسانه‌ای بین دو کشور فراهم کنم تا مردم هر دو کشور بیشتر با پیشینه یکدیگر آشنا شوند.

● آشنایی‌بیشتر‌، شگفتی‌بیشتر

متاسفانه هنوز آمار دقیقی از گردشگران ورودی به نروژ در دست ندارم، اما با توجه به اقامت حدود ۲۰ هزار ایرانی در کشورم فکر می‌کنم هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان برای دید و بازدید از فامیل یا حتی به عنوان گردشگر وارد خاک نروژ می‌شوند. به عقیده من این یکی از امتیازات نروژ برای گسترش روابط گردشگری با ایران است تا برای هر دو کشور منافعی به همراه داشته باشد. به هر حال نروژ جزو یکی از کشورهای پرجاذبه برای گردشگران بین‌المللی است. اما آنقدر می‌دانم که دو یا سه شرکت گردشگری از نروژ مشغول برگزاری تورهای بهاری و پاییزی در ایران هستند، اما باید بگویم که تعداد زیادی سوال از سوی گردشگران مجازی ایران به سفارتخانه نروژ در تهران ارسال شده که به همگی آنها پاسخ داده‌ایم.‌من هرچه بیشتر با جاذبه‌های ایران آشنا می‌شوم بیشتر شگفت‌زده می‌شوم و با تمام توان خودم سعی می‌کنم هموطنانم را با جاذبه‌های گردشگری ایران آشنا کنم. واقعا ایران کشوری جذاب و دیدنی است.

● جاده‌های ایران دیدنی‌اند

باید بگویم متاسفانه حضور رسانه‌ای ایران برای معرفی توانمندی‌های گردشگری خود قوی نبوده است چون من هنوز یک آگهی تبلیغاتی درباره توانمندی گردشگری ایران ندیده‌ام در حالی که هر روز چند بار از یکی از شبکه‌های مهم اخبار تبلیغ درباره ترکیه می‌بینم.

در مورد حمل و نقل عمومی‌ زیاد اطلاعات ندارم، اما باید بگویم که زیرساخت‌های حمل ونقل در ایران خوب و قابل دسترس است . جاده‌های ایران یکی از بهترین امتیازات برای توسعه و رشد صنعت گردشگری ایران است چون جاده‌های مناسبی در اختیار دارد.

به عقیده من ‌‌سیستم حمل و نقل ایران در زمینه‌های ریلی و جاده‌ای پیشرفت‌های مناسبی داشته و قابل اعتماد هستند، ولی درباره سیستم حمل و نقل هوایی یا دریایی زیاد نمی‌توانم قاطعانه نظر بدهم.

● در‌ تهران همه‌غذایی پیدا می‌شود

تهیه غذا با کیفیت و البته قیمت مناسب یکی از خواسته‌های هر گردشگری در گوشه و کنار جهان است ، بنابراین اگر این موارد در رستوران‌های یک کشور مهیا باشد می‌توان انتظار داشت که گردشگران نیز در این مکان‌ها مشغول خوردن خوراک باشند. رستوران‌های تهران توانسته اند تمام موارد مهم برای گردشگران را مهیا کنند، یعنی هم کیفیت غذا مناسب است و هم قیمت و خدمات بسیار خوب در دسترس گردشگران برای چشیدن غذاهای ایرانی وجود دارد.

غذاهای دریایی یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین غذاهای کشور من است و بهترین آنها ماهی سالمون است که به گردشگران ایرانی توصیه می‌کنم حتما یک بار هم که شده آن را در نروژ امتحان کنند، گرچه این ماهی در سوپرمارکت‌های ایران وجود دارد، اما نحوه پخت و سرو آن در کشور من واقعا متفاوت است.

● ضبط خاموش!

کدام غذای ایرانی را می‌پسندید؟

کباب‌های ایرانی واقعا انتخاب اول من است.

توصیه شما برای گردشگرانی که به نروژ می‌روند دیدن کدام جاذبه است؟

بدون شک پایتخت کشور من بسیار دیدنی است، اما وقتی به نروژ سفر می‌کنید آفتاب نیمه‌شب را نباید از دست داد.

توصیه شما برای گردشگران نروژی که به ایران می آیند چیست؟

● خانه های تاریخی مرکز ایران .

بهترین خاطره سفرهایتان در ایران کدام بوده است؟

روز عاشورا، تاکنون یکی از به یادماندنی‌ترین خاطراتم در ایران خواهد بود، عاشورا به عنوان مراسمی مذهبی در ایران واقعا می‌تواند هر سال تعداد زیادی مثل من را به خود جلب کند.

 

منبع: aftabir

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.