شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

لرستان همه چیز تمام است

لرستان همه چیز تمام است

لرستان را به مردمان خونگرم و طبیعت زیبایش می‌شناسند، اما شاید میان گردشگران ایرانی هنوز این استان به نسبت شیراز، اصفهان، کاشان یا شهرهای شمالی چندان شناخته‌‌شده نباشد.

این در حالی است که لرستان هم قلعه فلک‌الافلاک را دارد و هم گرداب سنگی. درباره لرستان و به ویژه خرم‌آباد گفت و گویی داشتیم با آقای سلاح ورزی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان لرستان و از او درباره جذابیت‌های این استان برای گردشگران پرسیدیم.

استان لرستان و به ویژه خرم‌آباد چه جاذبه‌هایی دارد که گردشگران این شهر را به عنوان یکی از گزینه‌های خود در مهم‌ترین تعطیلات سالیانه‌شان لحاظ کنند؟

در خرم‌آباد جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی وجود دارد و من بازدید از قلعه فلک‌‌الافلاک را به هر ایرانی توصیه می‌کنم. اگر قصد سفر به این شهر را دارید، می‌توانید از پل شکسته، منزل آخوند ابو (خانه جهانگرد)، سنگ نوشته، مناره آجری، گرداب سنگی، غار قمری، غار یافته و غار کنجی نیز بازدیدی داشته باشید. اما خرم‌آباد علاوه بر این جاذبه‌ها، مکان‌های تفریحی دیگری نیز دارد که شما بتوانید تعطیلات هیجان انگیزی در آنها داشته باشید. از جمله این مکان‌ها می‌توان به کَلدر، پارک جنگلی مخمل کوه، پارک جنگلی شوراب، آبشار نوژیان، منطقه گردشگری کاکارضا، آبشار سرکانه گریت و آبشار وارک در اطراف خرم‌آباد سری بزنید.

در خرم‌آباد چه مکان‌هایی را برای تفرج چند ساعته پیشنهاد می‌کنید؟

بهترین محل‌های گردش و قدم زدن در خرم‌آباد پارک و دریاچه کیو، پارک زیباکنار، مجتمع تفریحی چهارده معصوم (مدبه)، پارک صخره‌ای، پارک بهشت، پارک جنگلی مخمل‌کوه و پارک جنگلی شوراب هستند.

لرستان با توجه به غنای فرهنگی خود، دارای صنایع دستی ارزشمندی است، چنانچه گردشگران این استان را برای تعطیلات خود انتخاب کنند، چه چیزهایی را تحت عنوان صنایع دستی می‌توانند تهیه کنند و به نظر شما بهترین نمونه‌های این صنایع در چه مکان‌هایی عرضه می‌شود؟

صنایع دستی این استان شامل گلیم و جاجیم، انواع آثارچوبی مشبک، احجام فلزی، قلم زنی، ورشوسازی، مسگری، نقاشی روی شیشه، حصیربافی، ساخت سازهای سنتی، سفال، حکاکی روی سنگ، کپوبافی، گیوه بافی، ماشته بافی، نمد بافی و .... می‌شود. جهت رفاه حال میهمانان در تعطیلات خاص نظیر نوروز، اتحادیه صنایع دستی لرستان در محل قلعه فلک‌الافلاک کلیه صنایع دستی استان را عرضه می‌کند و گردشگران عزیز این استان می‌توانند در غرفه ورودی قلعه فلک الاافلاک و همچنین بازار سید میرزا رضا اقدام به خرید این اقدام کنند.

آیا در لرستان غذای مخصوصی تهیه می‌شود؟ و شما چه غذاهایی را به گردشگران توصیه می‌کنید؟

غذاهای محلی لرستان عبارت از انواع غذا‌های محلی مانند آش ترخینه، شامی کباب، انواع کباب‌ها (جوجه کباب، کوبیده و چنجه) هستند. همچنین به دلیل وجود مراتع فراوان در لرستان، دامپروری در این استان بسیار رونق دارد و گوشت تولید شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و لذا انواع کباب‌ها در لرستان طرفداران زیادی دارد و به گردشگران توصیه می‌شود حتما در سفر به لرستان طعم متفاوت کباب‌های لری را تجربه کنند.

و این غذاها و دیگر غذاهای سنتی ایران را بهتر است از چه رستوران‌هایی بخواهند؟

سفره‌خانه سنتی چیت، سفره‌خانه سنتی دیوخو، رستوران یلدا، رستوران هتل شقایق، رستوران هتل شهرداری خرم‌آباد، مهمانسرای جهانگردی، رستوران هتل سالیز، رستوران اسلامی (نرسیده به خرم‌آباد) از جمله رستوران‌های واقع در خرم‌آباد و اطراف آن است؛ اما چنانچه شهرهای دیگر این استان مقصد سفر شماست، می‌توانید سری به رستوران‌های ایران زمین دورود، حیدر بابای بروجرد، زاگرس بروجرد، سفره‌خانه سنتی خورشید دورود، رستوران هتل آسمان دورود و مهمان سرای جهانگردی الیگودرز بزنید.

آیا در خرم‌آباد هتل‌های مناسبی نیز برای گردشگران وجود دارد؟

هتل شقایق، مهمان‌سرای سراب کیو، هتل کاروان، هتل شهرداری خرم‌آباد، هتل رنگین کمان، هتل سالیر و هتل عطر از جمله مراکز اقامتی است که پذیرای گردشگران عزیز هستند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.