شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چشمه علی دامغان

چشمه علی دامغان

 چشمه‌علی مکانی دیدنی در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان در مسیر راه دامغان- کیاسر- ساری و در میان روستاهای آستانه و کلاته رودبار قرار دارد. این چشمه که آب شهر دامغان نیز از آن تأمین می‌شود، یکی از مناطق بسیار باصفای این شهر و مکانی مناسب برای گذراندن یک روز تابستانی است.

با توجه به شواهد تاریخی، در گذشته به دلیل وجود چندین مجرای آب در این باغ به آن «عالی بولاغ» یا «هزار چشمه» می‌گفتند ویژگی‌های خاص اقلیمی و محیط سرسبز و باصفای چشمه‌علی باعث شده است تا از زمان‌های قدیم این منطقه و چشمه‌ آن موردتوجه مردم و حاکمان قرار گیرد.

مجموعه‌ چشمه‌علی که یکی از مهم‌ترین تفریحگاه‌های شهر دامغان به‌حساب می‌آید، درواقع فضایی برای تفریح تابستانی پادشاهان قاجار بوده است.

دیدنی های سمنان,حاذبه های گردشگری سمنان

مجموعه‌ چشمه‌علی یکی از مهم‌ترین تفریحگاه‌های شهر دامغان به‌حساب می‌آید

 
استان سمنان و شهر دامغان موردتوجه پادشاهان قاجار بوده‌اند به همین دلیل آغامحمدخان و فتحعلی‌شان قاجار اقدام به ساخت این عمارت در این منطقه کردند. علاقه‌ فتحعلی شاه به این خطه از ایران به این دلیل است که شهر دامغان درواقع زادگاه وی بوده و او در مولودخانه‌ دامغان، متولد شده است.

وی پس از به سلطنت رسیدن، چندین بار به این شهر سفرکرده است. زمانی که فتحعلی‌شاه برای جلوگیری از پیشرفت‌های نادر میرزا پسر شاهرخ نادری در مشهد به سمت خراسان می‌رفت، در این مکان توقف کرد و همان زمان دستور داد که این عمارت را در آنجا بنا کنند.

پس از ساخت عمارت فوق، شاه اعلام کرد: «این عمارت، کعبه ثانی نیاز دارد» و دستور داد تا مسجدی در کنار چشمه بسازند. پس در کنار این عمارت مسجدی با طاق‌های رومی ساخته شد که تا چندین سال قبل نیز آثاری از آن دیده می‌شد. فتحعلی‌شاه در آن زمان دستور داد وقف‌نامه‌ای را برای چشمه‌علی بر دو سنگ حک کرده و در مسجد نصب کنند ولی به دلیل عدم کارایی و مخروبه شدن مسجد، آثار باقیمانده تخریب و مجدداً در همان محل مسجدی زیبا احداث شد.

آب این چشمه از مجموعه چشمه‌هایی که کف استخر غربی و پای چنار قدیمی وجود دارد، تأمین می‌شود. قدمت و ویژگی‌های طبیعی این منطقه باعث شده است که همواره مورداحترام مردم باشد. روایت‌های مذهبی متعددی نیز درباره‌ی این چشمه در میان مردم رواج دارد.

 

منبع:beytoote

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.