شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

چون همسفر طفل شدی

چون همسفر طفل شدی

۳۰فرمان برای سفر با کودکان

اگرچه پدر و مادرها برای هر تجربه جدیدی با فرزندشان شوق و شور بی‌پایانی دارند اما بعضی والدین از ترس خطرهای مسافرت برای فرزندشان یا بی‌حوصلگی برای مراقبت و رسیدگی به او در طول سفر، از این تجربه مهیج و نشاط‌‌آور صرف‌نظر می‌کنند اما ما به شما اطمینان می‌دهیم که سفر رفتن با کودکان خیلی ساده‌ است فقط برنامه‌ریزی و نظم می‌‌خواهد. این هم راهنمای سفر برای آنهایی که بچه‌دارند...

۱. برای جلوگیری از خستگی کودک در راه، برای سفر محلی نزدیک را انتخاب کنید. بهتر است مقصد شما یک شهر باشد زیرا بچه‌ها از جابجایی زیاد خوششان نمی‌آید.

۲. برای سفر با شیرخوار، به مقصد دلخواه خودتان و در سفر با خردسال، به مقصدی مهیج برای او بروید. مثلا جایی که باغ‌وحش، کوه، جنگل، دریا یا طبیعت و حیواناتی که با آنها آشنا شده، داشته باشد.

۳. این اقامت موقت است و برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، به‌جای هتل‌های آنچنانی از خانه‌های اجاره‌ای مناسب استفاده کنید.

۴. خانواده‌های پرجمعیت بهتر است محلی با ۲ اتاق اجاره کنند در غیر این‌صورت سر و صدای بچه‌ها و زود خوابیدن ‌آنها، فرصت تماشای تلویزیون یا گپ زدن را از شما می‌گیرد.

۵. قبل از حرکت، محل اقامت خود را تعیین کنید. خستگی ناشی از طی مسیر شما را از انتخاب اقامتگاهی با قیمت و شرایط مناسب بازمی‌دارد.

۶. در سفر به هرکس مسوولیتی دهید تا در طول سفر نگران خوراک، مراقبت از بچه‌ها، نظافت، عکاسی، تفریح و ... نباشید. اگر با چند خانواده همسفر شده‌اید، حتما یک‌نفر را به‌عنوان حسابدار انتخاب کنید تا فهرستی از تمام مخارج تهیه و سهم هر خانواده را تعیین کند.

۷. اگر چرخی در اینترنت بزنید، می‌توانید اماکن دیدنی و نشانی آنها و مکان‌هایی که ویژگی‌های تفریح‌های موردنظر شما را دارد، پیدا کنید.

۸. قبل از حرکت تصمیم بگیرید می‌خواهید در هر شهر چند روز اقامت کنید.

۹. اگر فرزندتان بیماری خاص دارد، حتما نکته‌های اورژانسی مربوط به بیماری را یاد بگیرید و نام و محل بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های مقصد را در اینترنت جستجو کنید.

۱۰. در سفر خارجی، اگر فرزندتان حساسیت دارد، در کارتی مواردی که باعث بروز حساسیت‌‌ در او می‌شود، به زبان کشور مقصد بنویسید تا در رستوران یا احیانا بیمارستان به متصدی نشان دهید. این نکته را جدی بگیرید زیرا بسیاری از مردم کشورهای دیگر انگلیسی بلد نیستند.

۱۱. قبل از سفر خارجی یک چکاپ بدهید تا گروه خونی، داروهای مصرفی و اطلاعات پزشکی فرزند یا خودتان را همراه داشته باشید.

۱۲. شامپو، صابون و پودر لباسشویی موردنیازتان را درب بطری و ظرف‌های کوچک‌تر بریزید که جای زیادی نگیرند. درِ بطری مواد بهداشتی مایع باید کاملا محکم باشد و اسپری و پمپی نباشد در غیر این‌صورت محتویات آن بیرون می‌ریزد.

۱۳. برنامه‌ریزی کنید که فرزندتان در هر روز چه بپوشد تا اواسط سفر با یک ساک لباس کثیف مواجه نشوید. در مناطقی که آب‌و‌هوای مرطوبی دارند، لباس راحت و سریع خشک نمی‌شود پس لباس کافی زیر و رو همراه داشته باشید. حتما چند ملحفه بردارید و برای حفاظت پوست کودک از آنها در محل اقامت استفاده کنید.

۱۴. در رستوران‌ غذاهای خام نخورید و سالاد سفارش ندهید.

۱۵. اگر فرزندتان حساسیت دارد، مواد غذایی مناسب او را همراه داشته‌ باشید و در رستوران از محتویات غذا به‌طور کامل مطلع شوید.

۱۶.بهتر است داروهای مسکن، ضدسرماخوردگی، ضدتهوع و ضدحساسیت و همچنین مدارک هویت و پزشک فرزندتان را همراه داشته باشید.

۱۷. هر کودک برای هر روز به ۲ دست لباس تمیز نیاز دارد بنابراین به تعداد کافی لباس ببرید وگرنه مجبورید در سفر آنها را بشویید. حتما لباس گرم کافی برای کودکان همراه ببرید. این وسایل را فراموش نکنید؛ لباس بیرون، لباس خانه، زیرپوش، لباس‌زیر، جوراب، لباس شنا، حوله، کلاه، آفتاب‌گیر، ضدآفتاب، عینک آفتابی، دمپایی و کفش، ظرف غذا، شیشه شیر، شیشه‌شور، شیرخشک‌های اضافی، تنقلات، لیوان، شامپو، صابون، مسواک، خمیردندان، سشوار، اسباب‌بازی حمام، پوشک، اسباب‌بازی موردعلاقه، توپ، چند کتاب، مداد شمعی و کتابچه رنگ‌آمیزی، کارت بازی، مهره بازی، ملحفه، پتو و بالش فرزندتان.

۱۸. مراقب اضافه‌بار باشید و اجازه ندهید فرزندتان هرچه دلش خواست با خود بیاورد.

۱۹. به‌علت محدودیت حمل مایعات، ژل و کرم‌ به داخل هواپیما، باید این‌گونه مواد خوراکی و بهداشتی را در بطری یا قوطی‌های شفاف زیر ۱۰۰ میلی‌لیتر بریزید و همه را در کیفی زیپ‌دار قرار دهید. در ضمن فقط پودر شیرخشک را ببرید زیرا در هواپیما آب‌جوش موجود است.

۲۰. رطوبت کم هوای داخل کابین هواپیما می‌تواند باعث کم‌آبی بدن کودک و خشکی و گرفتگی سوراخ‌های بینی او شود در این صورت کودک نمی‌تواند به‌راحتی شیر بخورد بنابراین بهتر است دستمالی را مرطوب و بینی او را تمیز کنید.

۲۱. هنگام نشستن و بلند شدن هواپیما، به کودک شیرخوار شیرمادر یا پستانکی بدهید تا بمکد و از کیپ شدن گوشش جلوگیری شود.

۲۲. انبساط ناگهانی هوا گوش میانی و سینوس‌های کودک را تحریک می‌کند و باعث درد می‌شود. برای پیشگیری حتما به خردسالتان آبنباتی بدهید تا بمکد.

۲۳. اگر بیش از یک فرزند دارید، بهتر است یک کوپه کامل بگیرید یا در اتوبوس دو صندلی برای هر کدامشان رزرو کنید تا برای خوابیدن و بازی راحت باشند.

۲۴. تعداد بسته‌ها و چمدان‌ها را به خاطر بسپارید و به هر یک از اعضای خانواده سفارش کنید مسوول یکی از آنها باشد تا مبادا چیزی را جا بگذارید.

۲۵. هر چقدر هم که مسافت کوتاه باشد، فرزندتان باید در صندلی مخصوص کودک بنشیند.

۲۶. در طول مسیر ترانه یا قصه مورد علاقه‌ فرزندتان را بگذارید و از طبیعت پیش‌ رویتان برایش توضیح دهید یا با بازی‌های ساده او را سرگرم کنید. گاهی پیاده شوید و عکس بگیرید.

۲۷. محل اقامت را ۴ بخش کنید؛ محل خوردن، خوابیدن، بازی و تعویض لباس. در این صورت بعد از گذشت ۲-۱ روز اقامتگاه موقتتان نامنظم نمی‌شود.

۲۸. اگر در طبیعت ساکن شده‌اید، مراقب گیاهان سمی و حساسیت‌زا و نیش و گاز حیوانات باشید و اگر فرزندتان چهار دست‌و پا راه می‌رود، یک ملحفه یا لایه نایلونی کف اقامتگاهتان پهن کنید.

۲۹. تمام وسایل سرگرمی فرزندتان را یک‌جا به او ندهید. مثلا کتاب را در مسیر طولانی برایش بخوانید، پتو یا عروسک مورد علاقه‌اش را در زمان بهانه‌گیری به او بدهید، عصرها سعی کنید یک فعالیت مفرح مثل توپ‌بازی داشته باشد.

۳۰. در دوران اقامت خواب و خوراک کودک نباید کم شود بنابراین در زمان خواب فرزندتان برنامه‌ای نریزید یا برای رسیدن به مقصدی در اطراف حتما به ‌فکر وعده بین راه او باشید تا بهانه‌گیری نکند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.