شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

دید و بازدید با طبیعت

دید و بازدید با طبیعت

بهار, فصل عاشقان طبیعت است

نوروز، جشن نوزایی طبیعت است. اولین نشانه‌های این نوزایی را می‌توان در تک‌تک پدیده‌های طبیعی ایران‌زمین نظاره کرد. ایران به سبب داشتن اقلیم‌های متنوع، به کشور چهارفصل معروف است. آغاز بهار و نوروز بهترین زمان برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی ایران است که هر یک به نوعی در حال تغییر و تحول هستند. البته باید توجه داشت هریک از این پدیده‌ها در این هنگام، مرحله حساس زیستی خود را پشت‌سر می‌گذارند و کوچک‌ترین ناملایمت و بی‌توجهی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به آنها وارد کند.

● آبشار‌رنگ‌به‌رنگ

کهگیلویه و بویراحمد استانی است که هنوز ناشناخته مانده حتی برای اهالی‌اش! چرا که فصل به فصل این استان رنگ به رنگ می‌شود. شگفتی طبیعت در این استان دوچندان است. یکی از زیباترین‌های این استان هم آبشار مارگون است. ‌مارگون که حاصل آب رودخانه کمهر و حوضه آبخیز آن است، تنها آبشار موجود در ایران است که زمستان‌ها با وجود یخ‌ بستن همچنان جریان دارد (پدیده یخ‌شار). این آبشار در تنگه‌ای همنام خود و در مرز بین دو استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است. اما زیبایی‌های این آبشار تنها به خودش محدود نمی‌شود، چرا که دشت‌های لاله واژگون، گل‌های ختمی و وحشی، چشمه‌ها وجریان رودخانه، به همراه زیبایی عجیبی که این آبشار بلند و زیبا همچون ماری در دل کوه ایجاد کرده، این منطقه را به یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری تبدیل کرده است

نشانی: غرب شهرستان سپیدان، روستای مارگون

● دریاچه دوقلوی سیاه‌گاو

دشت‌های ایلام هم مقصد مناسبی برای دید و بازدید با طبیعت این منطقه است. اما دریاچه‌ای در ایلام وجود دارد با نام سیاه‌گاو. ویژگی منحصر به فرد این دریاچه هم دوقلو بودن آن است که آن را به یکی از نادرترین آثار طبیعی دنیا تبدیل کرده است. رودخانه سیاه‌گاو پس از عبور از میان صخره‌ها و دره کبیرکوه، وارد دشت وسیع مورموری شده و به دو دریاچه دوقلو می‌ریزد. دریاچه نخست با اختلاف سطحی اندک در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته است. متاسفانه با وجود پتانسیل بالای گردشگری، این منطقه از گردشگر ملی عاری است و بیشتر گردشگرانش محدود به سطح استانی می‌شوند. زلالی آب این دریاچه، وجود ماهیان متنوع و رنگارنگ همراه با نیزارهای کنار این رودخانه وسوسه‌ای است که مسافرانش را حسابی درگیر خود می‌کند.

نشانی: ۴۵ کیلومتری جنوب‌ شرقی شهر آبدانان

● شهری‌درون‌غار

بدون شک معروف‌ترین جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر است. غاری که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود می‌کشاند. این غار به دلیل وجود گذرگاه‌های آبی ممتد به همراه دریاچه‌های وسیع قابل قایقرانی، یکی از پدیده‌های نادر طبیعی ایران و جهان محسوب می‌شود. آب جاری در این غار بی‌رنگ و بو و مزه آن طبیعی است و هیچ گونه حیات جانوری در آن وجود ندارد. هوای داخل غار سبک و به حالت سکون مطلق است؛ به طوری که اگر شمعی در آن روشن کنند، شعله آن هیچ حرکتی نخواهد داشت.

از امکانات رفاهی موجود در کنار غار علیصدر می‌توان به مهمانسرا، سوئیت‌های ویلایی و اقامتی، رستوران، مراکز خرید صنایع دستی و مواد خوراکی، سرویس بهداشتی، پارکینگ، فضای سبز، محل بازی کودکان و امکانات کوهنوردی اشاره کرد.

نشانی: ۷۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر همدان، روستای علیصدر

● جنگلی میان دریا

جنگل‌های حرا را هر کس دیده باشد حتما در همان دیدارش قرار دیدار دوباره را می‌گذارد. جنگل‌های حرا از نادرترین پوشش گیاهی ایران و جهان است. به دلیل جزر و مدی بودن این ناحیه، هم زیبایی این جنگل‌ها چند برابر می‌شود و هم زیستگاه مناسبی برای ماهیان، نرم‌تنان و سخت‌پوستان به شمار می‌رود که خود منبع غذایی مهمی برای ماهیان و پرندگان وحشی است.

بسیاری از پرندگان مهاجر از گونه‌ پرندگان آسیایی ـ اروپایی که به آفریقا مهاجرت می‌کنند در طول مسیر خود دوره‌ای را در این جنگل‌ها می‌گذرانند.

نوروز یکی از بهترین زمان‌ها برای قایق‌سواری در حرا و پرنده‌نگری است. اما توجه به برهم نزدن آرامش منطقه و حفظ شرایط زیستی پرندگان باید مدنظر گردشگران واقع شود.

نشانی: خلیج‌فارس، کرانه شمالی جزیره قشم

● دیدار با پرنده‌های شمال

استان‌های شمالی همیشه اولین مقصد مسافران نوروزی است، شمال ایران همیشه برای ایرانیان دوست داشتنی بوده است و همچنان هم انتخاب اول بسیاری از گردشگران است (‌البته اگر حوصله ترافیک جاده‌ای را داشته باشند)‌ یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شمال ایران تالاب ۱۲۳۰ هکتاری امیرکلایه است که محل زمستان‌گذرانی صدها پرنده مهاجر از گونه‌های مختلفی چون پلیکان، فلامینگو، کاکائی، خوتکا، قو و انواع مرغابی است. پس اگر نوروز به گیلان سفر می‌کنید، امکان تماشای این پرندگان مهاجر را در تالاب امیرکلایه دارید. عمق متوسط قسمت عمده امیرکلایه ۱۶۰ سانتی‌متر است. از گونه‌های آبزی موجود در این تالاب می‌توان به اردک‌ماهی، اسبله، کاراس و سیم‌نما اشاره کرد. کنار دیدار از این تالاب می‌توانید گشتی هم در روستای امیرکلایه بزنید.

نشانی: ۴۶کیلومتری شمال شهرستان لاهیجان، روستای امیرکلایه

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.