شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

ریگان شهر بزرگ ترین تپه های شنی دنیا

ریگان شهر بزرگ ترین تپه های شنی دنیا

مهم‌ترین جاذبه گردشگری ریگان تپه‌های شنی این شهرستان است که به عنوان بزرگ‌ترین تپه‌های شنی جهان شهرت دارند و مکان مناسبی برای توریست درمانی است.

در حالی بزرگ‌ترین تپه‌های شنی دنیا در ریگان قرار دارد که شرایط مطلوبی برای گسترش شن درمانی در این شهرستان مهیا شده و هر ساله با ادامه توفان‌های شن به ارتفاع این تپه‌ها افزوده می‌شود.

شهرستان ریگان در شرق کرمان یکی از مناطق بکر گردشگری کشور محسوب می‌شود و یکی از زیباترین مکان‌های گردشگری این شهرستان کویرهای بکر این شهرستان است.

مهم‌ترین جاذبه گردشگری ریگان تپه‌های شنی این شهرستان است که به عنوان بزرگ‌ترین تپه‌های شنی جهان شهرت دارند و مکان مناسبی برای توریست درمانی است.

● رواج شن درمانی در ریگان

یکی از مناظر بدیع و چشم‌اندازهای طبیعی شهرستان ریگان تپه‌های شنی در مجاورت است که در روستای علی‌آباد پشت‌ریگ با ارتفاع ۷۵ متر و عرض پنج کیلومتر بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند.

نکته قابل توجه در زمینه این تپه‌ها خاصیت درمانی تپه‌های شنی ریگان است به طوری که بسیاری از گردشگران از استان‌های مجاور کرمان برای درمان بیماری‌های خود به این تپه‌ها روی می‌آورند و گرمای این تپه‌های را نسبت به آب گرم‌های مختلف ارجح می‌دانند.

گردشگران با حضور در این تپه‌ها و با کندن چاله و خوابیدن در میان شن‌ها به تدریج گرمای شن‌های کویر را جذب بدن خود می‌کنند.

علی ابراهیم‌پور دهیار روستای علی‌آباد پشت‌ریگ ریگان در ارتباط با این جاذبه‌های طبیعی گفت: با راه‌اندازی تعدادی آلاچیق و راه مناسب در این منطقه روزانه ۵۰ گردشگر و مسافر از این جاذبه‌های گردشگری طبیعی بازدید می‌کنند.

وی با بیان اینکه در فصل بهار پاییز و زمستان بیشترین استقبال از این جاذبه‌ها توسط گردشگران و مردم صورت می‌گیرد، عنوان کرد: در فصل‌های متفاوتی از سال به مقدار پنج متر به ارتفاع این تپه‌ها افزوده می‌شود.

● شن‌هایی که از زحمت به رحمت تبدیل شدند

دهیار روستای علی‌آباد پشت‌ریگ ریگان بیان داشت: در گذشته این تپه‌های شنی سبب مشکلاتی برای این روستا می‌شدند، اما با اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری و با مالچ‌پاشی جلوی هجوم آنها به روستا گرفته شده و اکنون یک منبع درآمدزایی برای روستا محسوب می‌شوند.

ابراهیم‌پور گفت: از مزایای این تپه‌های شنی ریگ‌درمانی آنها است که تعدادی از ساکنان با توجه به بیماری‌های پوستی و درد استخوان در این مکان ریگ‌درمانی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر مزایای آن آموزش پرواز پاراگلایدر در این تپه‌های شنی است که با توجه به اینکه مکان خوبی برای آموزش هستند از احتمال آسیب‌دیدگی جلوگیری می‌کنند.

فرماندار ریگان با بیان اینکه از کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در این منطقه را داشته باشند، حمایت می‌کنیم، اظهار داشت: این منطقه یکی از مناطق بکر و منحصربه‌فرد در استان کرمان و کشور و حتی در دنیا است که از نظر درمانی برای بعضی از بیماری‌ها بسیار مفید است.

مجید اعتمادی با اشاره به استقبال خوب شهروندان ریگانی از این تپه‌های شنی و گردشگران بیان داشت: امکانات اولیه مانند فراهم آوردن مکانی برای استراحت، نصب تعدادی آلاچیق به صورت طبیعی، نصب سرویس بهداشتی و ایجاد راه مناسب برای دسترسی از اقدامات اولیه برای این تپه‌های منحصر به‌فرد در شهرستان است.

این مسئول گفت: این تپه‌های شنی در ۱۳ کیلومتری شهرستان و در روستای علی‌آباد پشت ریگ قرار دارند.

● رواج بازی‌های ساحلی در عمق کویر

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان ریگان نیز گفت: مسابقات فوتبال ساحلی در حاشیه بلندترین تپه‌های شنی به زودی برگزار می‌شود که این امر عامل اشتیاق جوانان به امر ورزش و بازدید از این مناظر بدیع است.

محمدجواد قربانی متذکر شد: با گسترش زمین فوتبال ساحلی در آینده نزدیک والیبال ساحلی نیز در این مکان راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به فصل بهار در این شهرستان اذعان داشت: این مکان قابلیت آن را دارد که مسابقات فوتبال لیگ شهرستان‌ها و کشور در زمینه فوتبال و والیبال ساحلی برگزار کند.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.