شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

هماهنگ با طبیعت

هماهنگ با طبیعت

یکی از پیشنهادهای جذاب ما برای گذراندن یک روز دیدنی و به یاد ماندنی از سفر نوروزی بازدید از موزه روستایی استان گیلان است. مسوولان این موزه برای ایام نوروز تدابیر ویژه‌ای اندیشیده‌اند.

برگزای جشن‌ها و آیین‌های محلی در کنار دیدن یک روز زندگی روستایی اهالی گیلان از این برنامه‌ها است که به همت سازمان میراث فرهنگی و مسوولان موزه روستایی گیلان برای بازدیدکنندگان مهمانان نوروزی در نظر گرفته شده است.

ما پیشنهاد می‌کنیم به جای آنکه برای دیدن زندگی اهالی گیلان کل استان را درنوردید، چند ساعت تنها در محوطه این موزه روستایی وقت خود را صرف کنید. موزه میراث روستایی گیلان به مساحت حدود ۲۶۰ هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ جاده رشت – تهران واقع شده است. در این مجموعه نمادهای معماری اصیل گیلان از روستاهای مختلف بازسازی شده است. از این تعداد روستا، یک روستا مربوط به جلگه شرقی گیلان یعنی لاهیجان و رودبنه و روستای دوم مربوط به جلگه مرکزی رشت و حومه است. روستای سوم مربوط به فومنات است. نمایش نوع زندگی، کار، مسکن و صنایع دستی بومی گیلان از دیگر مواردی است که این موزه به آنها پرداخته است.

در موزه روستایی استان گیلان علاوه بر معماری روستایی مناطق مختلف استان، دیگر عناصر فرهنگی مربوط به ابزارهای زندگی و کار، خوراک، پوشاک و... هم به نمایش عموم گذاشته شده است. در طراحی سایت، محل‌های جداگانه برای رستوران‌ها، چای‌خانه‌ها، بازارها، مساجد، مزارع و باغ‌های چای، شالیزار، کارگاه‌های آموزش و تولید صنایع‌دستی، نظیر گمج‌سازی و سفالگری، مرواربافی، رشتی‌دوزی، محوطه بازی‌ها و نمایش‌های سنتی برای برگزاری کشتی گیله‌مردی، ورزاجنگ، لافندبازی، مراکز تحقیقات کشاورزی و دامپروری، پژوهشگاه معماری و مردم‌شناسی، پارک کودک، باغ‌های پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، اردوگاه تفریحی، معماری چوب ملل و دو مجموعه مهمان‌پذیر با الهام از معماری روستایی به ظرفیت ۱۵۰ واحد ۳ تا ۵ نفره، در نظر گرفته شده است.

در کنار آن موزه‌ای هم برای نمایش آثار تاریخی در نظر گرفته شده است. همچنین باید از راهنماهای خوب این مجموعه نیز یادی کنیم که با روی خوش و حوصله به بازدیدکنندگان توضیحات لازم را می‌دهند. در کنار اینها یک قهوه‌خانه سنتی وجود دارد که شما می‌توانید در آن چای لاهیجان بنوشید، اما نکته هیجان‌انگیز دیگری که در این مجموعه وجود دارد، رستوران سنتی آن با غذا‌های محلی است که آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.

سفره گیلانی، هماهنگ با طبیعت آن، سرسبز، متنوع و انباشته از محصولات کشاورزی، فراورده‌های دامی و... است. برنج غذای اصلی مردمان شمال است، اما در کنار آن انواع سبزی، تخم مرغ، لبنیات، گوشت پرندگان شکاری، انواع ماهیان رودخانه‌ای و دریایی و... سفره گیلانی را پربار می‌کند. نان نیز اگرچه غذای دوم مردم گیلان است، در مناطق مختلف با ترکیبات گوناگونی از قبیل: آرد گندم، آرد برنج، تخم مرغ، کدو، شیر، شکر و دیگر افزودنی‌های طبیعی، گونه‌های فراوان دارد. عرضه برخی غذا‌ها و تنقلات خاص گیلان جزو برنامه‌های موزه است.

در کنار این همه، توضیحات مختلفی در مقابل هر کدام از بنا‌ها وجود دارد که بازدیدکنندگان را با جلوه‌های گوناگونی از هنر و زندگی روستایی آشنا می‌کند. در کنار اینها زنان و مردان گیلانی با همان پوشش محلی در خانه‌های این موزه به کار و فعالیت مشغول هستند. باید گفت که پوشاک روستاییان گیلان در عین تنوع گونه‌ها، غالبا رنگ‌های شاد، چشم‌نواز و هماهنگ با طبیعت زیبای این منطقه دارد. پوشاک مردان و زنان روستایی هم شاد است، هم راحت و مناسب برای انجام انواع فعالیت و هم در عین حال پوشش کامل و متناسب با اعتقادات مذهبی مردم گیلان. شما می‌توانید در این موزه با لباس‌های محلی گیلانی‌ها عکس یادگاری بیاندازید.

اما یکی از بهترین بخش‌های برنامه بازدید از موزه روستایی گیلان اجرای مراسم خاص و ویژه‌ای است که برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است. اگر شما در ایام نوروز به این موزه سر بزنید، قطعا علاوه بر این که شاید شاهد اجرای مراسم عروسی باشید، مراسم‌ جشن محلی و تاریخی نوروزی را هم مشاهده خواهید کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.