شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شهر بادگیرها و اماکن مقدس

شهر بادگیرها و اماکن مقدس

وجود اماکنی با معماری‌های زیبا از برجسته‌ترین زیبایی‌های شهر یزد است. شهری که معروف شده است به شهر بادگیرها. مقبره‌ها و اماکن مقدس زرتشتیان در کنار اماکن مقدس دین مبین اسلام همه و همه توانسته است این شهر بیابانی را به یکی از جاذبه‌های گردشگری در ایران تبدیل کند.

آثار دیدنی فراوانی در گوشه و کنار این شهر وجود دارد که از آن میان می‌توان مواردی چند را نام برد: مسجد جامع کبیر یزد، مجموعه امیر چخماق، بقعه دوازده امام، زندان اسکندر، مجموعه حمام خان و بازار خان، خانه لاری‌ها، موزه آینه و روشنایی، مجموعه تاریخی باغ دولت‌آباد.

در شهرهای کویری همچون یزد باید برای نگهداری آب تمهیداتی در نظر گرفت. در این شهر بیش از ۷۵ آب انبار وجود دارد که یکی از معروف‌ترین آنها آب انبار شش بادگیر است. این آب انبار دارای شش بادگیر است و ۱۸۰ سال پیش در دوره قاجار ساخته شده است. از ویژگی‌های مهم این اثر تاریخی دو دهانه بودن این آب انبار است. این آب انبار دارای تزئینات مقرنس کاری بوده و دارای ۵۵ پله ورودی در قسمت جنوبی است.

سنگ نگاره‌ها یا هنرهای صخره‌ای، کهن‌ترین آثار تاریخی و هنری به جای مانده از بشر هستند. به تعبیری بستر به وجود آمدن حروف رمزی، خط، تبادل پیام، زبان، تاریخ، اسطوره‌ها، هنر و فرهنگ از سنگ‌نگاره‌هاست و از بهترین ابزارهای رمزگشایی ماقبل تاریخ هستند. تعداد آنها فقط در یک منطقه محدود در ایران به بیش از ۲۱ هزار مورد می‌رسد که عمر بعضی از آنها به چهل هزار سال می‌رسد و بشر تا کنون موفق به کشف هیچ پدیده تاریخی و هنری بدین قدمت نشده است. همان‌طوری که گفته شد اماکن مقدس هموطنان زرتشتی در این شهر بسیار دیدنی و زیبا است. این اماکن هم‌اکنون به یکی از مناطق گردشگری در ایران تبدیل شده است.

آتشکده زرتشتیان در خیابان آیت‌الله کاشانی واقع شده و شامل ساختمان و باغ زیبایی است که در قرن اخیر ساخته شده است. در این محل آتش مقدس که برای زرتشتیان محترم است نگهداری و از آن مراقبت می‌شود. ساختمان اصلی در وسط حیاط قرار دارد و آن را درختانی همیشه سبز احاطه کرده‌اند. حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است. دخمه زرتشتیان در انتهای جنوبی شهر یزد در حوالی منطقه صفائیه در بالای تپه‌ای نسبتا مرتفع قرار دارد. در این محل دو دخمه وجود دارد که یکی قدیمی‌تر به نام هانجکی هاتریا (زرتشتی هندی الاصل) و دیگری که جدیدتر است به نام گلستان معروف است. در وسط این دو دخمه چاله‌ای سنگی وجود دارد که زرتشتیان مردگان خود را در آن قرار می‌داده‌اند. دخمه گلستان دارای قطر ۲۵ متر و ارتفاع دیوار از سطح تپه ۶ متر است و دخمه هانجکی دارای قطر ۱۵ متر می‌باشد.

اگر می‌خواهید به گردش در دامن طبیعت بپردازید، پیشنهاد می‌کنم به باغ دولت‌آباد بروید. این باغ یکی از باغ‌های معروف ایرانی است که در زمان محمد تقی خان (دوره زندیه) طراحی و ساخته شده است. این باغ از قناتی به همین نام مشروب می‌شود و جریان آب در باغ، استخوان بندی طراحی آن را تشکیل می‌دهد. جالب‌ترین بنای مجموعه را عمارت هشتی و بادگیر تشکیل می‌دهد که تلفیق جریان آب و هوا به زیباترین شکل در آن صورت گرفته است. بادگیر باغ دولت‌آباد با ۳۳ متر بلندی از سطح زمین شاهکار مهندسی و نشانه نبوغ معماران یزدی است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.