شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

در زلال ترین رودخانه دنیا شنا کنید

در زلال ترین رودخانه دنیا شنا کنید

همه ما تا به حال در فیلم‌های مختلف، بویژه برنامه‌های مستند با محل‌هایی روبه‌رو شده‌ایم که زلالی آب در آنجا بشدت برای هر انسانی وسوسه‌کننده است و ما را به رویای خنک شدن در کنار آن آب فرامی‌خواند ولی دیدن چنین ساختاری در یک سطح گسترده هیچ گاه در ذهن ما جای نداشته است.

چندی پیش با تصاویری بدیع از یک رودخانه زیبا روبه‌رو شدم که تمام‌ ذرات عمق آن بسادگی با چشمانی غیرمسلح قابل دیدن بود، این تصویر مربوط به زلال ترین رود دنیا بود، رودخانه ورزاسکا در کشور سوئیس.

این رودخانه با ۳۰ کیلومتر طول در کشور زیبای سوئیس مثل یک جواهر درخشان عمل می‌کند ، از منطقه کوهستانی پیزو بارونه آغاز شده و ‌پس از طی مسافت طولانی ۳۰ کیلومتری به دریاچه ماگیوره در مناطق ایتالیایی زبان آلپ می‌ریزد.

این رودخانه در سطح بین‌المللی به علت شفافیت بیش از حد آب آن مشهور است و سالانه گردشگران فراوانی برای دیدن این معجزه الهی به این منطقه سفر می‌کنند.

علاوه بر دیدن مناظر زیبای این رودخانه، قسمت‌هایی از آن نیز با صخره‌هایی بلند محاصره شده‌اند که گردشگران را برای انجام بانجی جامپینگ (پرش از ارتفاع در حالی که طناب‌هایی ویژه به پای شما متصل است و در نهایت معلق شدن‌ بین زمین و هوا به کمک طناب یاد شده) به این منطقه می‌کشاند، شاید انجام بانجی جامپینگ در محل‌های مختلف کره زمین هیجان‌ خاص خود را داشته باشد ولی در این منطقه با توجه به شفافیت آب می‌تواند حس شیرجه زدن به سمت ابدیت را برای شما به ارمغان بیاورد، حسی که شاید در هیچ کجای دیگر ‌دنیا نتوانید به آن دست یابید.

چندی پیش یک عکاس مطرح ایتالیایی با نام کلودیو گازارولی با یک ایده ناب به این منطقه سفر کرد.

او معتقد بود‌ همه زیبایی دنیای زیر آب را از بالای رودخانه دیده‌ است ولی فکر این که دنیای بیرون آب از درون این رودخانه به چه شکل خواهد بود نیز وسوسه‌ای غیرقابل مقاومت است.

به این ترتیب گازارولی با تجهیزات غواصی و دوربین‌های ویژه به بستر رودخانه رفت و عکس‌های بسیار زیبایی را از زاویه دید رو به سطح آب رودخانه گرفت که با انتشار این تصاویر موج گسترده‌ای از گردشگران با درخواست شنا در آب این رودخانه به منطقه رفتند و محبوبیت این رودخانه توانست آن را در منطقه آلپ به عنوان یک جواهر بی‌نظیر در زمینه گردشگری مطرح کند.

این رودخانه با عمقی نزدیک به ده متر به صورت کاملا شفاف تمام‌‌ بستر خود را در معرض دید گردشگران خواهد گذاشت و حتی می‌توان کوچک‌ترین سنگ‌های کف این رودخانه آرام را نیز براحتی از روی آب مشاهده کرد، البته این منظره با توجه به وجود صخره‌های زیبا در کناره‌های رودخانه و سایه‌ای که این صخره‌ها روی آب انداخته است بیش از پیش آرامش‌بخش می‌شود و شاید عصبی‌ترین انسان‌ها نیز در کنار این رودخانه به آرامش دست یابند.

یکی از ‌زیباترین سرگرمی‌های این رودخانه، غواصی در‌آن است. بدون شک شنا در عمق ده متری این رودخانه و دیدن تمام‌‌ دنیای بالای سر می‌تواند تجربه‌ای تکرار نشدنی برای هر انسان باشد.

روی مسیر این رودخانه سدی نیز ‌با نام سد ورزاسکا ساخته شده است . این سد به عنوان یک جاذبه گردشگری خاص بخوبی توانسته است افراد غیرگردشگر را نیز به خود جذب کند.

برای نمونه در ساخت یکی از قسمت‌های سری فیلم مشهور جیمز باند با نام «چشم طلایی» یک سکانس هیجان‌انگیز هشت ثانیه‌ای در این منطقه فیلمبرداری شد.

در یکی از مهم‌ترین صحنه‌های فیلم شخصیت اصلی از روی این سد به پایین شیرجه می‌زند و مسافت ۲۲۰ متری را از بلندترین سد در کل اروپا تا بستر آب طی می‌کند.

همان طور که اشاره شد، این سد مرتفع ترین سد اروپا به شمار می‌آید و به همین دلیل نیز در شرایط محیطی و اقلیمی منطقه تاثیری شگرف‌ دارد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.