شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

با ماشین شخصی به ارمنستان برویم

با ماشین شخصی به ارمنستان برویم

- سفر خارجی آن هم از نوع زمینی تجربه‌ای متفاوت است. اسفند سال ۸۹ بود که هوس یک مسافرت خارجی کرده بودم.

بعد از گشتی در اینترنت و پرس و جو از دوستانی که تجربه سفربه ارمنستان را داشتند، توانستم اطلاعات نسبتا مفیدی کسب کنم و مهم‌تر از اینکه می‌خواستم با خودروی شخصی این سفر را انجام دهم. ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است. این کشور در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود. همسایگان ارمنستان در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوری آذربایجان و در جنوب ایران و جمهوری خودگردان نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هستند. مراحل آماده‌سازی و الزامات این سفر به قرار ذیل بود:

تهیه گواهینامه بین‌المللی - تهیه پلاک ترانزیت - کاپوتاژ کردن خودرو و مجوز خروج خودرو از کشور همچنین پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار.

با مراجعه به یکی از شعب کانون جهانگردی و اتومبیلرانی می‌توان گواهینامه و پلاک ترانزیت را تهیه نمود (البته قبل از مراجعه، به سایت این کانون www.govahiname.ir مراجعه و مدارک لازم را تهیه کنید.)

حداقل یک روز کامل را باید برای تهیه الزامات فوق وقت گذاشت. بعد از تهیه تمام مدارک و خرید درام (واحد پول) ارمنستان و تجهیز خودرو به وسایل ضروری سفر، راهی این برنامه شش روزه شدیم. مسیر ما تا مرز ارمنستان به قرار زیر است: تهران - تبریز - مرند - جلفا - سیه رود - نوردوز (مرز ایران - ارمنستان) از تهران تقریبا یک صبح تا شب باید رانندگی کرد تا به مرز رسید، سعی کنید زمانی به مرز برسید که در ساعات اداری باشد، تا بتوانید بعد از پشت سر گذاشتن تشریفات خروجی و ورودی که در حالت عادی ۲ تا ۴ ساعت به طول می‌انجامد، وارد کشور ارمنستان شوید. بعد از عبور از مرز نوردوز باید از شهرهای مغری - گاپان - گوریس و ایروان گذر کرد.

از مرز حدود ۴۰۰ کیلومتر جاده آسفالته ولی نسبتا خوب تا ایروان پایتخت این کشور وجود دارد. جاده‌ای که نیمی از آن کوهستانی و نیمی از آن کفی است و در اواخر جاده از کنار دو قله معروف آرارات بزرگ و کوچک (به زبان ارمنی سیس و ماسیس) که نماد مردم ارمنستان است می‌گذرد. در این جاده علائم رانندگی به ندرت یافت می‌شود و شما باید سر هر دو راهی که رسیدید حتما ادامه راه را سوال کنید، زبان مردم ارمنی است و عده معدودی از آنها ترکی صحبت می‌کنند. سعی کنید این سفر را در فصل تابستان انجام دهید تا از جاذبه‌های این کشور مخصوصا دریاچه سوان که از ایروان یک ساعت فاصله دارد کمال استفاده را ببرید. ایروان شهری زیبا با کلیساهای متعدد و با انواع خودروهای روز دنیا و تعدادی نیز خودروهای قدیمی و مربوط به دوران کمونیزم است، ارمنی‌ها مردمی آرام و متفاوت هستند و قیمت هتل، متل و اماکن اقامتی آنجا نیز کمی بیشتر از ایران است، ارمنستان به اندازه کافی جاذبه دارد که شما را برای چند روز سرگرم کند در ذیل به چند نمونه از اماکن گردشگری این کشور که دیدن آن به شما توصیه می‌شود می‌پردازم:

کلیسای بسیار دیدنی گغارت که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار دارد.

شهر توریستی جرموک با طبیعتی بی‌نهایت زیبا و هوایی تمیز و چشمه‌های آب گاز دار.

دره گل‌ها در ۵۰کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان با طبیعتی سرسبز، کوهستانی که در فصل تابستان غرق در گل و گیاهایی زیبا و در زمستان با انبوهی از برف پوشیده است و از مراکز اصلی تفریحی در طول سال است.

دریاچه سوان یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین دنیا است که در مرکز کشور ارمنستان واقع شده است (مساحت این دریاچه به ۹۴۰ کیلومتر مربع است.)، منطقه سوان به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز اکو توریستی در ارمنستان محسوب می‌شود. همچنین هانرابدوتیان هراپاراگ ( میدان جمهوری) - کلیسای گریگورلوساوریچ مقدس - ساختمان اپرا - گاسگاد معروف به هزار پله - کلیسای ایچمیاتزین، بازمانده‌های یک دژ اورارتویی و قلعه اربونی (متعلق به قرن هفتم پیش از میلاد) از دیگر دیدنی‌های شهر به شمار می‌روند.

توصیه‌ها:

- اگر قصد سفر زمینی دارید، سعی کنید با دو خودرو این سفر را انجام دهید.

- قبل از سفر، نقشه کشور ارمنستان را از کانون جهانگردی تهیه کنید.

- با توجه به بالا بودن هزینه رومینگ، سیم‌کارت آن کشور را در مرز تهیه کنید.

- به‌ علت بالا بودن قیمت بنزین در ارمنستان، باک خود را در سیه رود پر کنید.

- اگر اهل رانندگی نیستید می‌توانید از تورهای ویژه ارمنستان استفاده کنید.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.