شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

یک روز تعطیل در جانستون

یک روز تعطیل در جانستون

اگر دوستی به شما پیشنهاد کرد روز تعطیل خود را در جانستون بگذرانید، تعجب نکنید که مگر می‌شود یک روزه سفری به کشوری دیگر داشت.

جانستون در نزدیکی شماست، در همین ۳۰ کیلومتری تهران. اما رفتن به جانستون به این سادگی‌ها هم نیست باید از رودخانه و مسیری صخره‌ای بگذرید تا به این دشت زیبا برسید، نگران نباشید، گذر از این موانع تنها دو ساعت از وقت شما را می‌گیرد. پیشنهاد ما به شما این است آمادگی بدنی‌تان را بالا ببرید، تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید و در صورت امکان با یک محلی یا راهنما به سمت دشت زیبای جانستون حرکت کنید. برای رفتن به جانستون باید از روستای آبنیک بگذرید، روستایی ییلاقی که از توابع رود قصران شهرستان شمیرانات است و در ۱۲ کیلومتری فشم پس از روستاهای لالون و زایگان قرار دارد، ارتفاع بالای این روستا (۲۴۰۰) متری از سطح دریا موجب شده در تابستان بیش از دو سوم از سکنه برای رهایی از سرمای سخت آن، آبنیک را تا بهار ترک گویند. بنابراین اگر تصمیم دارید گذری به این روستای زیبا و پس از آن بازدیدی از جانستون داشته باشید، بهتر است فصل بهار و تابستان را برای سفرتان انتخاب کنید تا بتوانید از راهنمایی مردم محلی در گذر از صخره‌ها بهره بگیرید.

برای رسیدن به جانستون، در ابتدا مسیری زیبا در کوچه باغ‌های مصفای آبنیک را طی می‌کنید، پس از آن به رودخانه می‌رسید، در امتداد رودخانه و در کنار گیاهان گلپر همچنان راهپیمایی می‌کنید تا به جایی می‌رسید که گمان می‌برید هیچ راهی برای عبور از آن نیست، دیواره‌هایی که دره را دربرگرفته‌اند و عبور از آن غیرممکن می‌نماید، اما به قول آنها که می‌گویند وقتی قفلی هست، کلیدی نیز ساخته شده، در کنار رودخانه نیز پاکوبی برای گذر از این دره صعب‌العبور مشاهده می‌کنید، اینجاست که آمادگی بدنی‌تان به کار می‌آید و شما را در گذر از این مسیر صخره‌ای یاری می‌رساند. به تدریج در گذر از این دره ارتفاع می‌گیرید تا به لبه گردنه می‌رسید. از اینجا تا جانستون دو ساعتی راه دارید و پس از آن به این دشت زیبا می‌رسید. جانستون در ارتفاع نزدیک به ۳۰۰۰ متری قرار گرفته و به این ترتیب دارای آب و هوای سرد است. اگر در بهار این دشت را به عنوان مقصد خود انتخاب کردید، لباس گرم را فراموش نکنید.

در جانستون چند چشمه و یک سرچشمه با آب زیاد که می‌توانید با آن گرد وخاک گذر از تنگه را از صورتتان بزدایید و چای با آب چشمه را به‌عنوان یک تجربه دلپذیر در سفر یک روزه‌تان نوش جان کنید. گشت و گذار در دشت و صرف غذا می‌تواند دیگر بخش‌های جذاب سفر شما باشد. در گشت و گذار به این نکته توجه کنید که در نقطه پایانی دشت غار بیوک آقای تبریزی قرار گرفته و می‌توانید از آن هم بازدید داشته باشید. این غار پنج متری را بیوک آقا در طول ۲۳ سال ساخته است و به عنوان پناهگاه توسط کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیوک آقا علاوه بر دشت جانستون در تنگه لالون و سنگان نیز غارهای دست‌سازی را به عنوان پناهگاه با درفش و چکش خود ساخته است.

 

● پیشنهادها

برای سفر یک روزه به جانستون صبح خیلی زود از تهران راه بیفتید تا بتوانید پیش از تاریکی هوا بازگردید. پیرامون دشت جانستون قله‌های خرسنگ شمالی (۳۸۵۰ متر) و جنوبی (۳۹۵۰ متر)، جانستون (۴۱۰۰ متر)، وزوا و برج قرار گرفته‌اند، بنابراین می‌توانید یک برنامه دو روزه کوهنوردی در این منطقه داشته باشید و یکی از این قله‌ها را صعود کنید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.