شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

روی یخ سفر کنید

روی یخ سفر کنید

نکاتی درباره سفر و رانندگی در جاده های یخی

با وجود سرما و حتی در روزهای برفی تعداد کسانی که به وسیله خودروی خود به سفر می‌روند بسیار زیاد است. در این روزها به هر رسانه‌ای که نگاهی بیندازید ده‌ها توصیه و نکته در مورد رانندگی در شرایط زمستانی و لزوم استفاده از تجهیزات جانبی به شما گوشزد می‌شود و تقریبا همه افراد به واسطه این سطح وسیع آگاهی‌رسانی، از خطرات سفر جاده‌ای مطلع هستند ولی در این میان در بسیاری از کشورهای دنیا جاده‌های ویژه‌ای وجود دارد که مشابه آن را در ایران کمتر شاهد هستیم.

حرکت در این نوع جاده‌ها موجب می‌شود تا رانندگی و لذت بردن از سفر برای شما دشوارتر گردد، یکی از مهم‌ترین مواردی که رانندگی را دشوار می‌سازد راندن در جاده‌های یخی است که در نوع خود منحصر به فرد است، این جاده‌ها روی بستر‌هایی از آب ساخته شده‌اند و به هیچ عنوان جاده تمام فصل به حساب نمی‌آیند، این جاده‌ها بر روی بستر رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و یا سایر نقاط دارای آب در مناطق سردسیر قرار دارند و به همین دلیل نیز در کشورمان چندان احتمال روبه‌رو شدن با چنین جاده‌هایی را نداریم.

● رانندگی در جاده‌های یخی

مهم‌ترین نکته در مورد این جاده‌ها این است که تنها در فصول سرد سال قابل استفاده هستند و بسادگی می‌توانید با راندن در فصول گرم در چنین جاده‌ای خود را به کشتن بدهید، محدوده سرعت در این جاده‌ها بسیار مهم است چرا که رانندگی با سرعت بالا تنها می‌تواند موجب خطر برای شما و سایر مسافران این جاده باشد، محدودیت سرعت نهایتا ۲۵ کیلومتر در ساعت است، محدودیت حرکت در این جاده‌ها تنها مربوط به سرعت نیست بلکه نوع خودرو نیز بسیار مهم است، در این جاده‌ها تنها خودرو‌های سنگین مانند کامیون حق سفر دارند، هرچند سواری‌های سنگینی مانند خودرو‌های پیکاپ و ماشین‌های برف‌روب، تراکتور‌ها و... نیز در این جاده‌ها توان سفر کردن را دارند.

ساختن جاده به کمک یخ به صورت کلی چندان طبیعی و مرسوم نیست و به همین دلیل نیز ‌باید بستر ویژه دریاچه بخوبی مورد بررسی قرار گیرد تا تیم سازنده دچار مشکلاتی مانند قطر لایه یخ در طول مسیر و... نگردند. بزرگ‌ترین کاربرد این جاده برای فصولی است که بازسازی جاده‌های اصلی مخارج بسیار بالایی دارد و این ایده‌ها برای استفاده در جابه‌جایی موارد بسیار مهم و حیاتی مانند منابع سوخت و داروها به کار گرفته می‌شوند، هرچند گردشگرانی نیز برای لذت از مناظر بی‌نظیر و بدیع این دریاچه‌ها به این نوع سفر دست می‌زنند.

● مشهور ترین جاده‌های یخی دنیا

آنترکتیکا: اتوبانی به طول ۱۴۰۰ کیلومتر که در نوع خود می‌تواند نظر هر کسی را به خود جلب کند، این جاده در حقیقت حدفاصل ایستگاه تحقیقاتی اسکات آمونسن و ایستگاه مک موردو در قطب جنوب است و به صورت ویژه‌ای برای رساندن مواد لازم به این مرکز تحقیقاتی اهمیت خواهد داشت.

کانادا: نخستین جاده یخی دنیا سال ۱۹۳۰ در کانادا ساخته شد و امروزه نیز تعداد بسیار زیادی از جاده‌های یخی در این کشور سردسیر وجود دارند.

استونی: جاده مشهور هی یوما در استونی سال ۲۰۰۳ بنا گردید و با طول ۲۶/۵ کیلومتر در نوع خود یکی از جاده‌های یخی ویژه است، طول یخ این جاده ‌باید حداقل ۲۲ سانتیمتر باشد که بتوان از آن استفاده کرد و ماشین‌هایی با وزن ۲/۵ تن نیز می‌توانند از این جاده عبور کنند، دیگر نکته مهم این است که توقف در این جاده به صورت مطلق ممنوع است و تنها در طول روز اجازه استفاده از این جاده وجود خواهد داشت. دیگر جاده‌های این کشور دارای مسیر‌هایی ۹ کیلومتری، ۱۰، ۱۴/۵ و ۱۳ کیلومتری هستند که این کشور را به عنوان یک کشور جذاب برای سفر روی یخ مطرح کند.

فنلاند: مهم‌ترین جاده یخی فنلاند روی لایه‌ای ۴۰ سانتی‌متری از یخ بنا شده است که تا حد ۳ تن ظرفیت حمل بار روی آن امکان‌پذیر است، در این جاده ۷ کیلومتری نیز توقف ممنوع است ولی محدوده سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت می‌تواند سفر در آن را بسیار کوتاه جلوه دهد.

نروژ: یک جاده یخی روی رودخانه تانا در این کشور وجود دارد که کامیون‌های ۲ تنی را در خود راه خواهد داد، هرچند تعداد جاده‌های یخی در این کشور زیاد هستند ولی هیچ کدام از آنها طولانی نبوده و تنها مسافت کوتاهی را شامل خواهند شد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.