شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبشار مارگون اعجاز طبیعت

آبشار مارگون اعجاز طبیعت

آبشار مارگون جزو بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین آبشارهای ایران است و به علت شباهت آن به مار، در اصطلاح محلی مارگون نام گرفته است؛ مارگون از نظر زیبایی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشارهای لاتون گیلان، شوی خوزستان و وروار کرمان رقابت می‌کند.

این آبشار در شمال شهرستان سپیدان حد فاصل شیراز و یاسوج و در جوار روستایی به همین نام واقع شده است.سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۰۰۰ متر از آب‌وهوایی سرد برخوردار هستند. به‌همین منظور مجموعه پیست اسکی سپیدان نیز که در فصل زمستان بازدیدکنندگان بی‌شماری را به خود می‌بیند در این منطقه بنا شده است. همچنین گاه در زمستان قندیل‌های یخی نیز در این آبشار تشکیل می‌شود. ارتفاع تقریبی این آبشار ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر می‌‌رسد. با توجه به ارتفاع زیاد آبشار، آب خروجی در ارتفاعات پایین‌تر به‌صورت پودر در درآمده و زیبایی با شکوهی را برای بازدیدکنندگان به‌وجود می‌آورد. برای بازدید از این آبشار می‌توان هم از یاسوج رفت و هم از شیراز، از یاسوج دو مسیر و از شیراز یک مسیر به قرار زیر وجود دارد که تمام مسیرها تا آبشار آسفالته و خوب است:

یاسوج - کاکان - مارگون به طول ۶۵ کیلومتر

یاسوج - سپیدان - مارگون به طول ۱۲۵ کیلومتر

شیراز - سپیدان - مارگون به طول ۱۳۰ کیلومتر

از تهران تا یاسوج ۷۳۸ کیلومتر و از تهران تا شیراز ۹۲۴ کیلومتر

یکی از نکاتی که آبشار مارگون را از دیگر آبشارها متمایز می‌سازد ورود خودرو تا فاصله ۵۰۰ متری آبشار است؛ در صورتی که برای بازدید از دیگر آبشارها باید حداقل ۳ تا ۴ ساعت پیاده‌روی انجام داد که این امر تجهیزات اضافی را طلب می‌کند.

آبشار مارگون مکانی مفرح و دیدنی است و با همت دست‌اندرکاران و مسوولان استان شرایط مناسبی برای بازدیدکنندگان فراهم شده است. این آبشار یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر طبیعی در کشور است و موقعیت طبیعی و چشم‌اندازهای اطراف آبشارمارگون، جلوه‌هایی اعجاب‌انگیز پدید آورده است. هم‌آمیزی درختان جنگلی با توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه‌ای، زیبایی چشم‌اندازهای طبیعی آبشارمارگون را صدچندان کرده است؛ از این روست که در همه فصول علی‌الخصوص در تابستان، مارگون میزبان گردشگران بیشماری از سراسر کشور به‌ویژه مناطق جنوبی کشور است. از امکانات این آبشار می‌توان به پارکینگ خودرو، سرویس بهداشتی، دکه خواربارفروشی اشاره کرد همچنین محوطه‌ای مسطح برای کسانی که قصد برپا کردن کمپ و شب‌مانی در نزدیکی آبشار دارند. تدارک دیده شده ‌است.

▪ موقعیت: استان فارس-شهرستان سپیدان-روستای مارگون

▪ فاصله از تهران: مسافت تقریبی ۸۰۰ کیلومتر

▪ پیشنهادهای ما:

برای بازدید از این آبشار سعی شود یک برنامه چندروزه تدارک دیده شود که با توجه به مسافت زیاد از تهران، بتوان از تمام جاذبه‌های دیگر شهرها نیز بازدید به عمل آورد.

پاکیزه نگاه داشتن سایت‌های گردشگری نشانه فرهنگ ماست، در حفظ آن کوشا باشیم.

با توجه به تجزیه طولانی پلاستیک در طبیعت، از به کار بردن ظروف یکبارمصرف پرهیز کنید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.