شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سرمای زمستان و گرمای کویر

سرمای زمستان و گرمای کویر

زمستان که باشد، رفتن به برنامه‌های چند روزه کوه و جنگل تجهیزات می‌خواهد و توانایی تحمل سرما، از این روست که گردشگران در این فصل یا به برنامه‌های یک روزه اسکی قناعت می‌کنند یا سراغ برنامه طبیعت گردی سبک می‌روند.

از میان برنامه‌های طبیعت‌گردی اما کویرنوردی بیشترین اقبال را دارد، به تورهای گردشگری که نگاهی می‌اندازم، می‌بینم اغلب تورهای چهارمین فصل سال را میان کویرها و غارها قسمت کرده‌اند. از میان کویرهای ایران اما باز مرنجاب لطف دیگری دارد. از آن رو که می‌توان هم از دیدنی‌های کاشان بهره گرفت و هم سری به آران و بیدگل زد و در نهایت دل به بیکران کویر سپرد. کویر مرنجاب نه آنقدر نزدیک است که بتوان آن را در قالب برنامه یک روزه چید و نه چنان دور که بخواهیم چندین و چند روز را برای بازدید از آن اختصاص دهیم. (البته برخی تورها این برنامه را به شکل یک روزه هم برگزار می‌کنند.) کافی است پنجشنبه و جمعه شال و کلاه کنیم و با تجهیزات یک شب مانی کویری به سمت کاشان راه بیفتیم. پس از رسیدن به کاشان، باید به سمت شهر آران وبیدگل حرکت کنید، از آنجا به سمت پادگان ارتش رفته تا پس از ۴۵ کیلومتر به مرنجاب برسید. البته برای رسیدن به مرنجاب می‌توان از راه‌های دیگری نیز استفاده کرد، یک گزینه این است که از مسیر پارک ملی کویر به سمت مرنجاب بروید، به این ترتیب که ابتدا به پیشوا رفته و با طی ۱۵ کیلومتر به مبارکیه برسید، از آنجا تا قصر بهرام ۶۰ کیلومتر راه هست؛ کاروانسرای بعدی که باید از آن بگذرید سفیدآب است که تا آن ۸۰ کیلومتر راه دارید. در نهایت پس از طی ۵۰ کیلومتر دیگر به مرنجاب خواهید رسید. مسیر سوم نیز از کاشان به ابوزید آباد، کارونسرای سفیدآب و مرنجاب است.

اگر مسیرتان را از سمت کاشان انتخاب کرده‌اید، پیشنهاد ما این است که برای بهره بردن از زیبایی‌های این شهر تاریخی، صبح زود از تهران حرکت کنید؛ در کاشان می‌توانید سری به خانه طباطبایی‌ها و بروجردی‌ها بزنید، بازدید از حمام فین و آب انبارهای این شهر از دیگر جاذبه‌هایی است که می‌توانید از آن بهره ببرید، اما قرار نیست که تمام روز را در کاشان باشید، از این رو بهتر است به بازدید تنها تعدادی از این بناها اکتفا کنید و به سمت آران و بیدگل حرکت کنید. در این شهر می‌توانید لوازم شب مانی را تهیه کرده و از آنجا به سمت قلب کویر برانید. آنچه در ادامه راه خواهید دید تنها و تنها کویر است و جاده‌ای که باید مراقب باشید از آن خارج نشوید. گاه به گاه شترانی در میانه راه پیدا می‌شوند، اما باز کویر می‌ماند و هجوم خالی اطراف آن. ساعتی که بگذرد به کاروانسرای مرنجاب خواهید رسید، می‌توان شب را در کنار حوضچه ماند یا اگر هماهنگ کرده باشید، شب را در اتاق‌های کارونسرا بگذرانید. اگر از کاشان زود راه افتاده باشید، هنوز ساعتی تا غروب مانده است، می‌توانید گشتی در کویر بزنید و اگر نزدیک غروب است، به ناچار باید چادرها را برپا کرد و شب را در کویر و پهنه بیکران آسمان و ستارگان آن به صبح رساند.

صبح وقت مناسبی است برای بالا رفتن از رمل‌های کویر و سرازیر شدن از آن، بازدید از دریاچه نمک بخش بعدی سفر شما خواهد بود، اگر خوش شانس باشید و چند روز پیش از سفرتان باران باریده باشد، دریاچه پرآب خواهد بود، والا که می‌توانید قدم در این دریاچه بگذارید و گام نهادن بر توده‌های نمک را تجربه کنید. نوبت بازگشت به شهر است، کویر را ترک می‌گویید و به شهر با آسمان خاکستری‌اش بازمی‌گردید.

● پیشنهادها:

اگر از سمت قصر بهرام قصد سفر به مرنجاب را دارید، باید پیش از سفر از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان مجوز گرفته باشید.

برای لذت بردن بیشتر از سفر می‌توانید تجهیزات مرتبط با رصد ستارگان را به همراه داشته باشید

از آنجا که هیزم در کویر به ندرت پیدا می‌شود، اگر قصد روشن کردن آتش در کویر را دارید، حتما هیزم به همراه داشته باشید و بوته‌های کویر را آتش نزنید.

از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید و تمام زباله‌های خود را بازگردانید تا در سفرهای آتی کویر را با همان زیبایی سال پیش ببینید.

اگر با وسیله گروهی نظیر مینی بوس یا اتوبوس به مرنجاب می‌روید، درباره جاده خاکی حتما با راننده توافق کنید.

به هیچ عنوان برای سرگرمی قصد نزدیک شدن به شترها برای شترسواری نداشته باشید، چون ممکن است دچار مشکلات جبران‌ناپذیری شوید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.