شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

سرزمین جشنواره ها

سرزمین جشنواره ها

شگفتی های ناشناخته هند سرزمین هفتاد و دو ملت

سرزمین باستان و کهن هندوستان از دیرباز دارای ارتباطات فرهنگی و تاریخی بسیاری با ایران بوده و از این رو فرهنگ و هنر و تاریخ این کشور چندان برای ایرانیان بیگانه نیست. وجود مشابهات فرهنگی و دوره‌های متعدد تاریخی که هندوستان در آن بخشی از خاک ایران به شمار می‌رفته موجب عمیق‌تر شدن این یگانگی و نزدیکی فرهنگ‌هاست.

امروزه با هر کس که از هند سخن بگویی نام تاج‌محل را بر زبان می‌آورد. اگرچه تاج‌محل و دیدنی‌های شهر آگرا و دهلی بخشی مهم از ویترین گردشگری هندوستان به شمار می‌روند ولی این سرزمین زیبا دارای هزاران منطقه زیبای طبیعی و تاریخی است. یکی از آن هزارها ایالت کرالاست.

این ایالت در جنوب غربی هند در ساحل سرسبز و استوایی مالابار است. مرکز این ایالت شهر تریواندروم است. کرالا یکی از مراکز معروف گردشگری در هند است.

کرالا دارای طبیعتی بسیار زیبا و پوشیده از جنگل‌های استوایی و حیوانات و جانوران شگفت‌انگیزی است که در کنار سواحل زیبا و دیدنی آن می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای سفر به هندوستان باشد.

اگر قصد سفر به این سرزمین زیبای جنوبی را دارید باید بلیت خود به مقصد فرودگاه بین‌المللی شهر تریواندروم که مرکز این ایالت محسوب می‌شود را رزرو کنید. کرالا دارای سه فرودگاه مهم بین‌المللی در کوچی، کوزیکود و تریواندروم است.

‌هنگام خروج از هواپیما بلافاصله بوی خاصی از رطوبت هوا و ادویه و عطرهای هندی به مشام می رسد که انگار به شما می​گوید به هندوستان خوش آمدید.

گوناگونی فرهنگ‌ها و سنت‌های بومی، همراه با جمعیت متنوع آن، کرالا را یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان ساخته است. مجله نشنال جئوگرافیک، کرالا را به عنوان یکی از ۱۰ ‌بهشت جهان‌ و ۵۰‌مکانی قرار داده است که در طول عمر باید دید. سواحل زیبای کرالا، تالاب‌ها، رشته‌کوه و پناهگاه حیات‌وحش، جاذبه‌های مهم برای گردشگران داخلی و بین‌المللی هستند.

رانندگی در میان جاده‌های پرپیچ و خم و پوشیده از جنگل این ایالت که شباهت بسیاری به جاده‌های منتهی به شمال ایران ‌دارند، تجربه‌ای فراموش نشدنی برای هر گردشگری است که در پس هر پیچ جاده با منظره‌ای شگفت‌انگیز و زیبا روبه‌رو می‌شود. به شما اطمینان می‌دهیم با یک گردش چند ساعته در جاده‌های کرالا می‌توانید به اندازه تمام عمرتان جنگل و رودخانه ببینید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کرالا، تنوع و تعدد جشن‌ها و جشنواره‌های آن است. تقریبا در تمامی ماه‌های سال می‌توان نشانی از یک جشنواره و رویداد بزرگ را جستجو کرد. برخی از مهم‌ترین این جشنواره‌ها عبارتند از: جشنواره اونام، ویشنو، کریسمس و سال‌نوی‌میلادی، اعیاد مذهبی مسلمانان شامل عید فطر و قربان و جشنواره‌های معابد هندوها.

اگر علاقه‌مند دیدن این جشنواره‌ها هستید بهتر است با اطلاع از زمان وقوع این رویدادها نسبت به برنامه‌ریزی سفر خود اقدام کنید. اونام (Onam) بزرگ‌ترین جشنواره ایالتی کرالا‌ست. این جشنواره که جشنواره ملی کرالا نیز محسوب می‌شود با تعطیلات چهارروزه ایالتی شروع می شود و تا شش روز پس از این تعطیلات هم ادامه می یابد. این جشنواره همچنین یکی از جشنواره‌های فرهنگی خارج از حوزه دینی تلقی می‌شود. جشنواره اونام در طول ماه‌های آگوست و سپتامبر اتفاق می‌افتد و نشانه‌ای از بازگشت مهابالی، پادشاه اسطوره‌ای مالایایی‌ها که وی را پادشاه خود می‌دانند محسوب می‌گردد. البته اونام به جشنواره برداشت محصول نیز شهرت دارد.

طول مدت این جشنواره ده‌روز است و مهم‌ترین رویدادهای این جشنواره عبارتند از:

ساخت فرش گل، ضیافت جشنواره، مسابقه مهیج رقص قایق و مار و رقص‌های عجیب و غریب محلی. اگرچه برنامه‌های جشنواره در همه جای کرالا اجرا می‌شود، ولی نقطه کانونی جشن اونام درشهر کوچی اتفاق می‌افتد. نکته مهمی که این جشنواره را برای گردشگران مهم کرده است، وجود بازارهای گوناگون و رواج داد و ستد در طول این جشنواره است. امروزه جشنواره اونام به عنوان بزرگ‌ترین جشنواره خرید در مناطق شهری بویژه کوچی و شهرهای اطراف نیز محسوب می‌شود. بسیاری از مغازه‌ها در این روز تخفیف‌های ویژه‌ای برای کالاهای سفید رنگ و همچنین اجناس برقی در نظر می‌گیرند که این در نوع خود زمان مناسب برای خرید به شمار می‌رود. لباس و پارچه در این جشنواره مورد توجه ویژه‌ای از طرف خریداران در طول این فصل قرار می‌گیرد. اوج خرید و شلوغی بازارها در تمام مناطق ایالت در شب جشنواره اونام اتفاق می‌افتد.

دومین جشنواره مهم در کرالا جشنواره ویشو (Vishu) است. جشنواره ویشو معمولا در روزهای چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم آوریل،( اوایل فروردین) است. ویشو به عنوان شروع سال جدید نجومی و نیز فرخنده‌ترین روز و شروع هر کار جدید در نظر گرفته می‌شود. اگرچه جشنواره ویشو به اندازه اونام پرزرق و برق نیست ولی ویشو هنوز هم یک روز مهم در کرالاست.

در ایالت کرالا سواحل بسیاری بویژه ساحل کووالام در تریواندروم که یکی از بزرگ‌ترین سواحل هند است با ارائه برنامه‌های فرهنگی و هنری به استقبال سال نو می‌روند. نیروهای امنیتی با تدابیر ویژه خود امنیت کامل گردشگران و مهمانان را در تمام سواحل و در طول مدت اقامت آنان فراهم می‌کنند.

در کرالا مسلمانان نیز در روزهای عید فطر و عید قربان جشن می گیرند. در این روزها تعطیلات عمومی بوده و مراسم نماز و نیایش در محوطه بزرگی در صبح برپا شده و به دنبال آن جشنواره عمومی برگزار می‌شود.

غذاهای متنوع اسلامی و مناسبت‌های فرهنگی مسلمانان از جمله مواردی است که گردشگری کرالا روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده است. در این دوره در بیشتر رستوران‌ها و غذاخوری‌ها می‌توانید انواع غذاهای غیرگیاهی را نوش‌جان کنید که بدون تردید خاطره‌ای فراموش نشدنی برایتان به شمار می‌رود. در ماه رمضان نیز در ایالت کرالا بازار مخصوصی راه اندازی می‌شود که در آن انواع محصولات اسلامی و خوراکی‌ها و شیرینی‌های ویژه مسلمانان عرضه می‌شود.

مراسم افطار در این ایالت با شکوه ‌در مساجد و مراکز اسلامی بر پا شده و همگان می‌توانند در آن شرکت کنند. در کنار این جشنواره‌ها و رویدادهای زیبا و دیدنی، وجود جنگل‌ها و رودهای زیبا و همچنین سواحل دیدنی و آرام از دیگر جاذبه‌های ایالت کرالاست که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا در طول سال به خود جذب می‌کند.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.