شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

گردش در هزارتوی زمین

گردش در هزارتوی زمین

اماکنی که به نوعی برای آدمی تداعی‌کننده ترس، وحشت و هیجان باشند همواره مورد توجه گردشگران و ماجراجویان قرار داشته است. در این میان در گوشه و کنار دنیا تعدادی اماکن مرموز و مبهم قرار دارد که یکی از مشهورترین آنها درشهر سینترا کشور پرتقال و در ۲۸ کیلومتری شهر لیسبون قرار گرفته است.

کاربری اصلی این محوطه شگفت‌انگیز ایجاد هیجان در ذهن بازدیدکننده است و سازندگان نخستین آن با هدف ایجاد فضایی ترسناک و وهم‌آلود اقدام به ساخت آن کرده‌اند. مشهورترین اثر این مجموعه برج وارونه یا حفره‌ای در اعماق زمین است که به صورت مارپیج به اعماق زمین فرو می‌رود.

این راه‌پله مارپیچ در مسیر خود با ۹ طبقه و ۹ پاگرد که هر کدام دارای ۱۵ پله است تداعی‌کننده طبقات بهشت، جهنم و برزخ در کتاب کمدی الهی «دانته»، نویسنده مشهور قرون وسطی است. در سراسر مسیر راه‌پله‌ها ستون‌هایی به سمت بیرون وجود دارد که همراه با حد فاصل طاق قوس‌دار بالای آن به عنوان پنجره‌ای رو به بیرون به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد فضای داخلی برج معکوس را مشاهده کنند. گذشت سالیان طولانی سبب شده تا روی دیواره‌های سنگی و صخره‌ای این پله‌ها با لایه‌ای از خزه‌های طبیعی به رنگ سبز تیره پوشیده شود که خود این موضوع بر جذابیت و مرموزتر شدن فضای مجموعه افزوده است. با هر طبقه‌ای که به پایین‌تر نزدیک می‌شوید به تناسب از میزان خزه‌ها کاسته شده و به تاریکی افزوده می‌شود.

این پله‌ها که خود به تنهایی می‌تواند هیجان و دلهره زیادی به هر بازدیدکننده‌ای هدیه دهد در انتهای مسیر خود به یک غار که به مانند هزارتو طراحی شده می‌رسد که در آن تعداد زیادی راه فرعی وجود دارد که اگر مسیر درست را انتخاب نکنید باید ساعت‌ها در دالان‌های پیچ در پیچی که به هیچ جا منتهی نمی‌شود، چرخیده و در نهایت راه به جایی نخواهید برد. در انتهای این هزارتو دریاچه‌ای موسوم به دریاچه اشباح در انتظار گردشگران است که لذت هیجان این بازدید غیرعادی را تکمیل می‌کند.

این محوطه در اصل متعلق به «بارون» منطقه رگالریا بوده که از خانواده‌های سرشناس و ثروتمند پورتو به شمار می‌رفتند. او سال ۱۸۹۲ این املاک را خریداری کرده و با صرف هزینه‌ای بسیار سنگین، آن را به این شکل درآورد. وی در این مجموعه تلاش کرده است تا نشانه‌ها و نمادهای فکری خود را به نمایش بگذارد. برای ساخت این مجموعه شگفت‌انگیز او از معمار مشهور ایتالیایی لوئیجی مانینی درخواست یاری کرد و در نهایت با طراحی این هنرمند ایتالیایی مجموعه‌ای ساخته شد که پیش از این در هیچ کجای جهان مشابه آن دیده نشده بود. مجموعه‌ای بیش از چهار هکتار که در آن تعداد زیادی ابنیه و فضاهای وهم‌آلود طراحی شده و هر گوشه و کنار آن سرشار از نشانه‌های شوالیه‌های قرون وسطی و جنگجویان این دوره است. نکته جالب در مورد این مجموعه، سپری شدن تنها شش سال از شروع ساخت تا پایان آن است که از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۰ میلادی به طول انجامید. هیچ کس دقیقا نمی‌داند منظور آقای بارون از صرف این هزینه هنگفت و ساخت این مجموعه چه بوده، ولی آنچه مسلم است، امروزه این مجموعه شگفت‌انگیز یکی از پربازدیدترین آثار موجود در کشور پرتقال است و هر ساله هزاران گردشگر برای دیدن این مجموعه به این کشور سفر می‌کنند تا ساعاتی را همراه با دیدن چیزهای عجیب و تجربه هیجان و دلهره موجود در این محل سپری کرده و خاطره‌ای متفاوت از سفرهایشان داشته باشند.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.