شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

عبور از پل های عجیب دنیا

عبور از پل های عجیب دنیا

بیشتر پل ها یک ماموریت دارند و آن انتقال آدم ها و وسایل نقلیه از نقطه ای به نقطه دیگر است. اما گاهی هم پیش می آید که معمارها و مهندسین دوست دارند خلاقیت به خرج دهند و پل هایی طراحی کنند که حسابی ذهن آدم را درگیر خودشان می کنند. پل هایی که ایده های جالبی پشت آنها خوابیده است و برای اهداف جالب توجهی طراحی شده اند. به طور مثال، پل Eye در چین،که ۶ مسیر آن با یکی از چرخ و فلک های بزرگ جهان احاطه شده است. یا پل Sunken در هلند که به گونه ای ساخته شده است که تصور می شود آدم ها از وسط آب رد می شوند. در اینجا عجیب ترین پل های جهان را برایتان معرفی کرده ایم.

● Tianjin Eye

تیانجین – چین

چه زمانی نمی توان به یک پل گفت که تو پل هستی؟ وقتی که نقش چرخ و فلک را داشته باشد. پل Tianjin Eye ۳۹۴ فوت بلندی دارد و بالای رودخانه های‌هه در شمال چین بنا شده است. این پل در سال ۲۰۰۷ میلادی تکمیل شد. هر کدام از صندلی های این چرخ و فلک ظرفیت ۸ نفر را دارد. یک دور چرخش کامل این چرخ و فلک حدود یک ساعت زمان می برد و یک سرگرمی جالب برای مسافرانی است که هر روز در ترافیک پل گرفتار بودند.

● پل لگو

وپرتال – آلمان

پل های کمی در دنیا وجود دارند که از پایین زیبا دیده شوند. این پل به ظاهر ساده و معمولی، در طول چهار هفته توسط هنرمندی به نام Megx به شکل لگوهای اسباب بازی تغییر شکل داد. هر خودرو یا رهگذری که از زیر این پل عبور می کند دچار حس نوستالوژیک کودکی خود می شود.

 ● پل غلتان

لندن

موسسه معماری Heatherwick پل جالب توجهی روی کانال گرند یونیون شهر لندن ساخته است که علاوه بر انتقال آدم ها به آن سوی کانال، به کشتی ها و قایق ها نیز اجازه می دهد تا به راحتی در مسیر خود حرکت کنند. این پل عجیب و جالب توجه از ۸ بخش تشکیل شده است که می توانند جمع و باز شوند. این پل در میانه روز جمعه هر هفته شروع به کار می کند و بدون توجه به ازدحام قایق ها، مردم بسیاری در مقابل آن صف می کشند تا از روی آن عبور کنند.

● پل فرورفته

هالسترن – هلند

دو معمار هلندی به نام های رو کاستر و اد کیل، پلی فرورفته در شهر هالسترن هلند ساخته اند. این پل به طور عجیبی درون آب ساخته شده و تصور می شود مردم از داخل آب عبور می کنند. این پل در منطقه دفاعی قلعه de Roovere که در سال ۱۷۰۰ میلادی برای دفاع از هلند در برابر حمله کشورهای فرانسه و اسپانیا ساخته شده است، قرار دارد.

● چرخ فالکریک

فالکریک، اسکاتلند

در جست و جوی راهی برای اتصال دو کانال فورث و کلاید و یونیون، در سال ۲۰۰۲ میلادی، شرکت British Waterways چرخ فالکریک را ساخت. یک اختراع عجیب که در واقع تنها بالابر قایق چرخان در جهان است. چرخ فالکریک، با چرخشی آهسته، شناور را از یک کانال به کانال دیگر منتقل می کند. این پل در شهر فالکریک در کشور اسکاتلند قرار دارد.

● Slauerhoffbrug

Leeuwarden، هلند

در شهر Leeuwarden پلی وجود دارد که آدم را یاد فیلم تخیلی جنگ ستارگان می اندازد. هنگامی که یک کشتی می خواهد از رودخانه هارلینگر وارت عبور کند، بازوی مکانیکی این پل، یک تکه ۵۰ فوتی از جاده را روی هوا بلند می کند و نگه می دارد. درست مثل اینکه یک روبات یک تکه کیک در دست بگیرد.

● پل دوستی

نانتان، ژاپن

اصولا پل کوتاه ترین مسیر بین دو ساحل است. اما پل دوستی در ژاپن یک پل معمولی نیست. این پل در شهر زیبای یوشی، در نزدیکی کیوتو واقع شده است و یک دایره بزرگ با قطر ۲۶۲ فوت است. طراح این پل یک معمار ژاپنی به نام نوریهیکو دان است.

● پل لندن

رودخانه هاواسو

اگر قرار بود این پل بالای رودخانه تیمز در لندن ساخته شود، یک پل کاملا معمولی به شمار می رفت. اما چیزی که این سازه قدیمی را غیرمعمول و عجیب ساخته، این است که در سال ۱۹۶۸ میلادی این پل توسط روبرت مک کولاک خریداری شد، همه سنگ های آن دانه به دانه جدا و به روی رودخانه هاواسو منتقل شدند.

● پل خرچنگ

جزیره کریسمس، استرالیا

چرا خرچنگ ها از خیابان عبور می کنند؟ چون می خواهند به سمت دیگر بروند و به ۱۲۰ میلیون خانواده خود برسند. جزیره کریسمس در استرالیا که در ۲۳۰ مایلی ساحل اندونزی قرار دارد، هر ساله شاهد مهاجرت دسته جمعی خرچنگ ها به سمت اقیانوس هستند. مهاجرت این جانداران در این مقیاس باعث می شود که در جاده راهبندان به وجود بیاید و عملا بی استفاده شود. به همین منظور، در این منطقه پلی اختصاصی برای خرچنگ ها ساخته شده است تا از میزان ترافیک بکاهد.

● پل مواج هندرسون

سنگاپور

این پل مواج فلزی که شیاردار است روی رودخانه هندرسون در سنگاپور ساخته شده است. این پل که فقط برای عبور عابران پیاده طراحی شده است در طول شب با چراغ های زیبایی روشن می شود و نمای زیبایی به منطقه می دهد. پل مواج دو پارک روستایی را در دو طرف رودخانه به هم وصل می کند.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.