شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

زیباترین و شگفت انگیز ترین غارهای دنیا

زیباترین و شگفت انگیز ترین غارهای دنیا

۱. غار کریستال، مکزیک

غار کریستال بخشی از معدن نایکا در چی هوآهوآ کشور مکزیک است. این غار ۲۰۰۰ سال پیش توسط کارگران معدن به هنگام حفر یک تونل جدید کشف شد. این غار که ۳۰۰ متر عمق دارد، دارای بزرگترین کریستال هایی است که تابحال روی زمین کشف شده است. بزرگترین کریستالی که تاکنون کشف شده ۱۱ متر طول، ۴ متر قطر و ۵۵ تن وزن دارد. با آنکه مناظر آن بسیار شگفت انگیز است، ولی به هنگام ورود به غار باید دقت کرد؛ زیرا لبه های کریستال ها بسیار تیز است. با این حال، کسی نمی تواند مدت زیادی در غار دوام بیاورد. دمای داخل آن ۵۸ درجه سانتیگراد و رطوبت آن ۹۰ تا ۱۰۰ درصد است. بدون وسایل محافظتی صحیح، افراد حدوداً ۱۰ دقیقه در غار می توانند بمانند

۲. جیتا گروتو، لبنان

جیتا گروتو ترکیبی از دو غار آهکی جداگانه است که بهم راه دارند: غار فوقانی و غار تحتانی. این غار در دره نهر الکلب واقع شده است و موقعیت جیتا در نزدیکی بیروت است. این غارها به علت حل شدن آهک طی میلیون ها سال تشکیل شده اند. غار فوقانی ۲۱۳۰ متری کاملاً برای توریست ها در دسترس نیست؛ فقط ۷۵۰ متر آن از طریق پیاده راه تعبیه شده قابل تماشا است. دسترسی به بقیه مناطق آن به دلایل اکولوژیکی ممنوع است. انواع مختلفی از استالاکتیت، استالاگمیت، ستون ها، قارچ ها، آبگیرها، پرده ها و آویزها را می توان در غار فوقانی مشاهده نمود. ویژگی غار تحتانی یک رودخانه زیر آبی است که با آبشارها و تنداب ها منشعب می شود و دریاچه آن "دریاچه سیاه" نام دارد. این دریاچه پر از ته نشست های شگفت انگیز است. دسترسی به آن فقط از طریق قایق های برقی تا مسافت ۵۰۰ متری ممکن است.

۳. غارهای اسکوجان، اسلوونی

غارهای اسکوجان در سال ۱۹۸۶ به علت اهمیت علمی شان در محافل علمی بین المللی، در فهرست مکان های میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو قرار گرفتند. بالاترین سیستم غار در اروپا پر از استالاکتیت ها و استالاگمیت های شگفت انگیز است. رود رِکا هم به طبیعت اعجاب انگیز این پدیده جهانی می افزاید. بخش اول این رود بر روی سطح جریان دارد، ولی سپس در زیر زمین ناپدید می شود و مسیر خود را در میان غار ادامه می دهد و بدین ترتیب منظره ای فوق العاده می آفریند. سپس دوباره در نزدیکی ساحل آدریاتیک به روی سطح می آید

۴. غار فونگ نا، ویتنام

غار دیگری که یونسکو آن را به عنوان میراث جهانی به رسمیت می شناسد، غار فونگ نا در پارک ملی فونگ نا-که بانگ در کشور ویتنام است. این سیستم غاری به طول ۷۷۲۹ متر، منظره ای فوق العاده از ۱۴ غار کوچک و رودخانه های زیرزمینی متعددی به تماشا می گذارد. این غار به نام "پادشاه غارها" هم شناخته می شود. اغلب رودها به رود جیان می پیوندند و در نهایت به دریا می ریزند.

۵. غار ایس ریسن ولت، اتریش

غار ایس ریسن ولت (غار دنیای غول های یخی) در نزدیکی ورفن در کشور اتریش واقع شده است. این غار یکی از طولانی ترین غار های دنیا با ۴۲ کیلومتر طول است. رود سالزاک در کوه رخنه کرده و این غار را تشکیل داده است. در داخل آن اشکال کریستالی زیادی دیده می شود که با آب شدن برف و نفوذ به داخل غار و منجمد شدن در طول زمستان ساخته شده اند. ایس ریسن ولت از ماه مه تا اکتبر به روی بازدیدکنندگان باز است. سالانه بیش از ۲۰۰ هزار توریست به این کشور می آیند تا این پدیده عجیب طبیعت را ببینند.

۶. غار ویتومو گلوورم، نیوزیلند

وقتی صحبت از زیبایی های طبیعت باشد، نمی توان از اشاره به نیوزیلند گذشت. این غار به خاطر کرم های شب تابی که از سقف آویزان هستند و مثل ستاره ها می درخشند معروف شده است. در واقع این درخشش به خاطر واکنشی شیمیایی است که در دم آنها انجام می شود. این مخلوقات را فقط در اینجا می توان یافت. بجز آن، این غار مناظری از دکورهای زیبا و آهکی دارد. این باور وجود دارد که این غار حدود ۳۰ میلیون سال پیش تشکیل شده است

۷. غار لچوگیا، ایالات متحده آمریکا

غار لچوگیا در رده بندی طولانی ترین غارهای دنیا، با ۲۰۳ کیلومتر طول و ۴۸۹ متر عمق، مقام پنجم را کسب کرده است و در پارک ملی غارهای کارلسباد در نیومکزیکو واقع شده است. به خاطر ویژگی های زمین شناسی غیرعادی و نادر، این غار معروف شده است. بجز ابعاد بزرگ آن، انواع مختلفی از ته نشست های نادری هم دارد که بعضی از آنها تاکنون در هیچ کجای دنیا دیده نشده اند. متأسفانه دسترسی به غار فقط منحصر به پژوهشگران علمی تأیید شده، تیم های مساحی و اکتشاف و گشت های مدیریت خدمات پارک ملی است

۸. غار علی صدر، ایران

این غار زیرزمینی ۷۰ میلیون ساله، ۴۰ متر ارتفاع دارد و چندین دریاچه عمیق و بزرگ دارد. رودخانه ای هم از میان آن می گذرد؛ بنابراین حمل و نقل فقط از طریق قایق ممکن است. آبراه های بلند ۱۱ کیلومتری اخیراً کشف شده اند. بعضی از آنها به محلی به نام "جزیره" می رسند. کارهای هنری باستانی به زیبائی این غار می افزایند. تصاویر حیوانات، صحنه های شکار، تیر و کمان و غیره بر روی دیوارهای غار دیده می شوند. توریست ها می توانند با قایق های پدالی از این مناظر دیدن کنند.

۹. غار رید فلوت، چین

این غار که به نام "کاخ هنرهای طبیعی" شناخته می شود، در شمال غرب چین واقع شده است. طبق افسانه ها، نام رید فلوت از این باور نشأت می گیرد که دهان غار می تواند نی را تبدیل به فلوت کند. هر زمانی که به تماشای مناظر رویایی فوق العاده استالاکتیت ها، استالاگمیت ها، ستون های سنگی، پرده های سنگی، پرندگان، گیاهان و حیوانات به شکل ها و رنگ های فانتزی بروید، غار رید فلوت می تواند روحتان را شیفته خود کند. رودخانه ای زیرزمینی به فضای بسیار زیبای این غار می افزاید. طول آن فقط ۲۴۰ متر است، ولی مناظر آن قطعاً ارزش تماشا را دارد.

۱۰. غار ماموت، ایالات متحده آمریکا

این غار که در پارک ملی غار ماموت در کنتاکی قرار دارد، طولانی ترین سیستم غاری در دنیاست که ۶۳۰ کیلومتر طول دارد. کل پدیده طبیعی آهکی که یکی دیگر از مکان های میراث جهانی یونسکو است، توسط رودخانه سبز و انشعابات آن حفر شده است. این غار ۱۰۰ میلیون سال پیش تشکیل شده است، ولی روند زمینی شناسی بر روی آن هنوز ادامه دارد.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.